Amerika’nın küçük ama güzel eyaletlerinden birisi: New Hampshire

Harvard’da düzenlenen uluslararası konferansa katıldığımda, organizasyonda iki eyalete gezi düzenleniyordu. Birine New York’u tercih etmem nedeniyle katılamadıysam da ikincisine yetişebildim. Gittiğimiz eyalet New Hampshire’dı. Otobüsle yemyeşil ormanların arasından gittiğimiz yaklaşık 1 buçuk 2 saat yolun ardından şirin yazlık evleri andıran konutların arasından New Hampshire’a vardık.

Nüfus ve yüz ölçümü bakımından Amerika Birleşik Devletleri’nin en küçük 10 eyaletinden biri olduğunu görür görmez herkes anlayabilir.

Binalar ve planlamada verilmiş sıcaklık ve samimiyet, alışveriş yapılan küçük merkezinde de nasibini almış. Oldukça şirin dükkanları gezmek bile keyif verdi diyebilirim.

Eyaletin Atlantik Okyanusu’na olan 29 km’lik kıyı şeridi de burasını tatil mekanı için cazip kılmışa benziyor. Zira George Bush da bu nimetten yararlananlar arasındaymış.

Burası aynı zamanda ABD başkanlık seçimlerinin de ön seçimlerinin yapıldığı yer olması dolayısı ile siyasi önem de taşıyor.

Buraların en meşhur yiyeceği olan ıstakozun da yeme prosedürünün öğretildiği ve ardından uyguladığımız yer oldu New Hampshire. Önden bir diğer meşhur deniz tarağı (clam chowder) çorbasını ve daha sonrasında büyük bir şenlikle ıstakozu yediğimiz kısmın detaylarını ise daha sonra ayrıntılı açıklamaya karar verdim.

New Hampshire’dan fotoğraflar:

Amerika’nın küçük ama güzel eyaletlerinden birisi New Hampshire standart 1
#1
Amerika’nın küçük ama güzel eyaletlerinden birisi New Hampshire standart 2
#2
Amerika’nın küçük ama güzel eyaletlerinden birisi New Hampshire standart 5
#3
Amerika’nın küçük ama güzel eyaletlerinden birisi New Hampshire standart 4
#4
Amerika’nın küçük ama güzel eyaletlerinden birisi New Hampshire standart 3
#5

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam