Nefes kesen base jumping atlayışları

Base jumping, gözü pek macera tutkunları arasında oldukça popüler bir spor. James Bond ve XXX gibi filmlerde, aktörlerin kötü adamları kovalama sahnelerinde ölümle burun buruna geldikleri serbest atlayışlar yapmaları, bu sporu daha da popüler hale getiriyor.  Base jumping adındaki “base” kelimesi, atlayış yapmak için kullanılan dört yapı kategorisini tanımlıyor;

  • building: binalar, gökdelenler
  • antenna: dev antenler
  • span: köprü, viyadük ve barajlar
  • earth: uçurum ve doğal oluşumlar

Şu ana kadar, bu dört kategoride de başarılı atlayışlar yapmış 1500 kadar sporcu bulunmakta.

İlk atlayış

İlk base jump atlayışı, 1912’de Eiffel Kulesi’nden yapıldı. Terzi olan Franz Reichelt, pilotlar için giyilebilen bir paraşüt icat ederek, cansız manken kullanarak test edilmesi için izin istedi. Ne var ki, iznini aldıktan sonra, paraşütle atlayan, cansız manken yerine kendisi oldu. Maalesef bu deneme başarısızlıkla sonuçlandı ve Reichelt atlayışından sonra hayatını kaybetti.

En etkileyici atlayış

En etkileyici base jump atlayışı, 22 Şubat 1982’de Wayne Allwood tarafından gerçekleştirildi. Skydiving şampiyonu olan Avustralyalı Allwood, bir helikopterden atlayarak Sidney’deki Centerpoint Kulesinin üzerine paraşütle iniş yaptı. Buraya kadar bile yeterince etkileyici olan şovun devamında Allwood, paraşütünü bırakarak, yedek paraşütüyle kuleden aşağı atladı. Atlayışın videosu, bugüne kadar en çok izlenen base jump videosu olma özelliğine sahip.

Kadın atlayışçılar

2009 yılında, Ana Isobel Dao (28), Melody Morin(20) ve Anniken Binz (32), birlikte, dünyanın en yülsek şelalesi olan 979 metrelik Angel Şelalesi’nden atladılar. Angel Şelalesi, 807 metre boyunca, hiç bir engele çarpmadan akıyor. Ana Isobel Dao ise, şelaleden atlayan, Venezuelalı ilk kadın olma özelliğine sahip.

En yüksek bina atlayışı

En yüksek atlayış rekoru, 672 metreyle, 8 Ocak 2010’da, Burj Khalifa’nın 160. katına asılan bir platformdan atlayan Omar Al Hegelan ve Nasr Al Niyadi’ye ait.

En yüksek serbest atlayış

En yüksek yeryüzü atlayışı, aynı zamanda bu zamana kadar yapılmış en tehlikeli atlayış. 26 Ağustos 1992’de, Glenn Singleman ve Nic Feteris, Pakistan’daki Great Trango’dan atlamış. Atlayışın yüksekliği 6,286 metre.

Eğer base jumping, ilgi alanlarınız dahilindeyse, çoğu videoya çekilmiş atlayışlara, kısa bir araştırma sonucu ulaşabilirsiniz. Ve eğer gerçekten atlamayı düşünüyorsanız, bu atlayışlar size ilham olabilir.

Makale Adventure Sport Blog’dan alınmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!