“Neden personal training bu kadar etkili sonuçlar veriyor?” – Fit with Beril

Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular - 9
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 9

Bu soruya kabaca bir cevapla başlamak istiyorum; ‘Çünkü hepimizin canı, o son 3 tekrarı yapmadan bırakacak kadar kıymetlidir.’ Yanınızda eğer tecrübeli ve işini seven bir eğitmen tekrar sayılarınızı sayıyorsa, o setten kaytarmanız imkansızdır. Acı ama gerçektir ki, kasların verimli gelişme süreci o çok can yakan son tekrarlarda başlar.

Bilinçli bir eğitmen ile çalışmak sizi hedeflediğiniz sağlıklı görünüme daha kısa yoldan ulaştırır. Yine bilinçli bir eğitmen, size çok kısa sürelerde dünyaları vadetmez; yani size başlangıç-adaptasyon-gelişim-koruma evrelerinden geçeceğinizi, bu evrelere vücudunuzun nasıl tepkiler verebileceğini anlatır ve ilerleyen yaşantınızda spora dair kendi motivasyonunuzu nasıl sağlayabileceğinizi öğretir.

Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular - 9
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 9

Personal training, yani bireysel spor eğitimi; tamamen sizin vücut yapınız, yaşam biçiminiz, sağlık geçmişiniz, varsa postür (vücut duruşu) bozukluklarınız, yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler ve daha nicelerini göz önünde bulundurarak hazırlanan, uzun vadeli bir egzersiz programıdır. Sizi bu denli odak noktası alan bir eğitim sürecinin başarılı sonuçlar vermesi kaçınılmazdır. Derslerinizin yanı sıra, eğitmeninizin yaşantınıza dair tavsiyelerini yerine getirdiğiniz takdirde güzel sonuçlar almamanız imkansıza yakındır.

Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular - 9
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 9

Birçok kişinin personal training’e hatalı yaklaşımını gözlemledim. Bazıları, bu tarzda bir eğitim için para harcamayı lüzumsuz ve lüks buluyor. Burada aldığınız eğitim boşa giden bir harcama değildir. Eğitmeninizin size yaklaşımı bu noktada önem kazanıyor tabii. Bilinçli bir spor eğitmeninin öğrencisine kendinden bağımsız da spor alışkanlığı edinmesi gerektiğini ve bu alışkanlığı nasıl hayatı boyunca sürdürebileceğini öğretmesi gerekiyor.

Eğitmenin öğrencisine; bir egzersizi uygularken hangi kas gruplarını çalıştırdığını, o bölgeye odaklanarak uygulanması gerektiğini vb. önemli detayları öğretmesi, burada harcadığınız paranın aslında ömür boyu devam ettirilecek bilinçli bir alışkanlık kazanımı olduğunu ifade eder. Yani kısacası, ayırdığınız bütçenin geri dönüşümü iyi bir eğitmenle çalışmak kadar iyi bir öğrenci olmaktan geçiyor. Egzersizleri uygularken sorgulayın ve hedef kas gruplarını hissederek uygulayın.

Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular - 9
Spor Yaparken En Çok Sorulan Sorular – 9

Özellikle eklem sakatlıkları sonrası alınan bilinçli personal training seansları, size yaşantınızdaki hareket özgürlüğünüzü maksimum oranda geri kazandırır. Aşırı kiloluysanız ve personal training çalışma sistemini tercih ediyorsanız; dersleriniz dışında eğitmeninizden, kilo kontrolünün olmazsa olmazı kardiyovasküler egzersiz önerileri alın ve uygulayın. Bilinçsizce ve hatalı duruşlarla uygulanan her türlü egzersiz, sağlığınızda ciddi problemlere neden olur. Bu sebeple özel ders almıyor ve bir spor salonuna gidiyorsanız, sizin için yazılan programı da sorgulamalı ve eğitmeniniz programı anlatırken sağlıklı duruşları dikkatle izlemeli, uygulamalısınız.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam