Neden Kötü Tavsiyelerden Etkileniyoruz?

Kariyerinizde veya hayatınızda genel olarak bir şeyler başarmak istiyorsanız, kendinizi daha önce hiç yapmadığınız şeyler için zorlamanız gerekebilir. Örneğin, kariyerinizi ilerletmek için yeni bir sektörde işe girmeniz ve terfi olmayı kabul etmeniz gerekli olabilir. Bu gibi durumlarda hızlı davranabilmek için tavsiye almaya ihtiyacınız olabilir. Ancak aldığınız tavsiyelerin çok fazla olması halinde bunlar arasında ayrım yapmanız zorlaşabilir.

Tavsiye genelde iyi niyetle verilmesine rağmen bazı tavsiyeler kötü olabilir. Üstelik iyi tavsiye ile kötü tavsiyeyi birbirinden ayırmak zor olabilir. Kötü bir tavsiye kulağınıza hoş gelirken iyi olan ise sizi rahatsız ederek görmezden gelmenize neden olabilir. Bu nedenle size verilen tavsiyelerin iyi mi yoksa kötü mü olduğunu anlamak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Kötü tavsiye ve iyi tavsiye arasında nasıl ayrım yapabileceğinizi, kötü tavsiyelerin insanları neden etkileyebildiğini ve kötü tavsiyelerle karşılaşmanız halinde neler yapabileceğinizi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Neden Kötü Tavsiyeler Etkilidir?

Hayatımızdaki bir kişi bize bir tavsiye verdiği zaman otomatik olarak bunun iyi bir tavsiye olup olmadığını sorgulamaya başlarız. Hatta çoğunlukla bu tavsiyeyi destekleyen nedenler üretir ve varsayımlarımızı bunlara göre ayarlarız. En iyi seçeneğin bu tavsiyeyi görmezden gelmek olduğunu bilsek dahi içten içe tavsiyeyi dikkate alabiliriz. Ne istediğimizden emin olmadığımız sürece seçimlerimiz aldığımız tavsiyelerden etkilenebiliriz.

Özellikle belli bir otoriteye ya da uzmanlığa sahip kişilerin verdikleri tavsiyeler, bu tavsiyeleri uymayı seçmesek dahi aklımızı kurcalamaya devam edebilir. Kötü tavsiyelerin genel olarak çok fazla bir zararı olmasa da önemli konulardaki tavsiyeler, yaşamımızı değiştirecek ölçüde etkilere sahip olabilir.

Çoğumuz farkında olsak da olmasak da hayatımızda bazı kötü tavsiyeler almış ve bunlara göre hareket etmişizdir. Örneğin, çocuklarının iyiliğini düşünen ebeveynlerin dahi verdikleri kötü tavsiyeler çocuklarının önemli konularda yanlış kararlar almalarına neden olmuştur. Bu nedenle birinden tavsiye aldığınızda bunu olduğu gibi kabul etmek yerine sorgulamanız ve iyi bir tavsiye olup olmadığını değerlendirmeniz önemlidir.

Kötü Tavsiye Nasıl Anlaşılır?

Birinden tavsiye aldığınızda bunun iyi bir tavsiye mi yoksa kötü bir tavsiye mi olduğunu anlamanız o kadar kolay olmayabilir. Tavsiyeyi veren kişi iyi niyetli biri olsa dahi verdiği kötü tavsiyeyi dinlemeniz nedeniyle bazı hatalar yapabilirsiniz.

Aldığınız tavsiyenin kötü olup olmadığını anlamak için aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz:

Gizli bir amaç olup olmadığına bakın

Her insanın sizin çıkarlarınızı düşünmeyebileceğini unutmayın. Bazen kişiler kendi avantajlarına olacak şekilde kötü tavsiyelerde bulunabilir. Bu nedenle size tavsiye veren kişinin bu tavsiyeyi uygulamanız sonucu kazanacağı bir şeyler olup olmadığını sorgulayın. Bununla birlikte kötü tavsiyeler bazen iyi niyetle de verilebileceği için tavsiye alacağınız kişinin kişisel veya profesyonel olarak size çok yakın olmamasına dikkat edin.

Kişinin uzmanlığını sorgulayın

İnsanların pek çok konu hakkında görüşleri ve tavsiyeleri vardır. Bu nedenle öncelikle tavsiye veren kişinin bu konuda uzman olup olmadığını sorgulayın. Dunning-Kurger etkisinin de gösterdiği üzere bir kişi bir konu hakkında ne kadar az şey biliyorsa kendi görüşlerine o kadar fazla güvenir. Bu nedenle karşınızdaki kişinin deneyimlerine odaklanın. Tavsiyeye ihtiyacınız olan konu üzerinde daha önce uğraşmış kişilerden tavsiye alın. Tavsiye veren kişi konunun uzmanıysa bunu ciddiye alın, değilse söylediği şeyler üzerinde iki kez düşünün.

Tavsiyeyi başka yerden duyup duymadığınızı düşünün

Kötü bir tavsiyeye karşı en iyi savunma, pek çok uzmandan çeşitli tavsiyeler almaktır. Tavsiye aldığınızda bunlar arasındaki ortak noktaları ve kalıpları kolaylıkla fark edeceksiniz. Bu da aldığınız yeni tavsiyeyi karşılaştırmanıza yardımcı olacaktır. İyi tavsiyeler genelde birden çok kere duyduğunuz tavsiyelerdir. Aynı tavsiyeyi sık sık duyuyorsanız, bu tavsiyeyi dikkate almanız gerekiyor olabilir. Ancak tavsiye ne kadar iyi olursa olsun, kararı verecek kişi siz olduğunuz için tavsiyeye uyup uymama kararının size ait olduğunu unutmamalısınız.

Tavsiyenin güncelliğini kontrol edin

Hayatınızın belli bir alanında farklı uzmanlıkları olan kişilerden tavsiye almanız faydalı olabilir. Bununla birlikte özellikle iş hayatında dijitalleşmeyle birlikte dinamiklerde değişimler olduğu için bundan uzun yıllar önce yöneticilik yapmış bir kişi, kendi deneyimiyle sınırlı kalarak günümüzde geçerliliğini yitirmiş tavsiyeler verebilir. Bu nedenle insanlardan tavsiye alırken bunların güncelliğini sorgulayın ve aldığınız tavsiyeyi başka uzmanlar tarafından doğrulatmaya çalışın.

İçinizden gelen sese kulak verin

Aldığımız kararların çoğunun doğru olması gerekmez. Hatta bunların pek çoğu kötü sonuçlanabilir. Benzer şekilde konu bir tavsiyenin kötü mü yoksa iyi mi olduğuna karar vermek her zaman mümkün olmayabilir Bu nedenle tavsiye aldığınızda içgüdülerinize ve içinizdeki sese kulak vererek karar verin.

Risk faktörlerini değerlendirin

İyi ve kötü tavsiyelerin risk faktörleri aynıdır. Çünkü iyi tavsiyeler kötü sonuçlanabileceği gibi kötü tavsiyeler de iyi sonuçlanabilir. Süreç boyunca alınan diğer kararlar, işlerin çok olumlu sonuçlanmasına neden olabilir. Bu nedenle aldığınız tavsiyeleri takip etmeniz ya da etmemeniz halindeki risk faktörlerini iyi değerlendirin.

İyimserlik konusunda dikkatli olun

İnsanlar hayatlarıyla ilgili kararlar konusunda genelde iyimserdir. Bu nedenle aldığınız tavsiye ister iyi ister kötü olsun, bu tavsiyeye karşı gereğinden fazla iyimser olabilirsiniz. Her tavsiye belli bir ölçüde iyimserlikle gelse de bunu nasıl ele alacağınız size bağlıdır. Aldığınız tavsiyenin iyi mi yoksa kötü mü olduğundan emin olamayacağınız için iyimserliğinize belli bir sınır koymanız ve objektif bir değerlendirme yapmaya çalışmanız gerekir.

Özet olarak iyi tavsiyeler, kişinin hayatında büyük fırsatlar elde etmesini sağlayabilir. Ancak hayatta karşılaştığımız tavsiyeler arasında kötü olanlar da olduğu için bunlardan etkilenmememiz ve kendi kararımızı vermemiz önemlidir. İyi tavsiyeler ve kötü tavsiyeler arasındaki farkları ve insanların niyetlerini anlamak, hayatınızda daha iyi kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Başkalarının söylediklerini ne zaman dinlemeli, dinlememeliyiz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!