‘Neden kilo veremiyorum?’: Kilo vermeyi yavaşlatan 5 neden

Kilo vermek ne kadar zorlu bir süreçmiş gibi görünüyor değil mi? Aslında birkaç küçük noktaya dikkat ettiğimizde ve alışkanlıklarımızı değiştirdiğimizde kiloların kendiliğinden gittiğini gözlemliyoruz. Peki nedir o küçük noktalar? Sizler için derledim. İşte kilo verememenizin 5 nedeni:

1. Stres yapmak

Tartı her zaman sadece yediklerimize bağlı değildir birçok açıdan değerlendirmek gerekir. O haftaki stres durumunuzu minimize etmek tartıda güzel sonuçlar almak için elzemdir.

2. Sürekli atıştırmalıklar tüketmek

Her mutfağa gittiğimizde gözümüze küçük gibi gelen 5 badem, 3 fındık gibi yaptığımız kaçamaklar aslında toplandığında tartımızda eksileri görmemize engel bir durum olabiliyor. Dikkat etmekte fayda var.

3. Uyku düzensizliği

Düzensiz uykular vücudun ödem tutmasının bir sebebidir. Bu da tartıda eksiler görmemize engel olan bir durumdur.

İlginizi çekebilir: Diyet yaparken mutlaka dikkat etmeniz gereken 10 püf nokta

4. Düşük su tüketimi

Su metabolizmamız için en önemli yakıttır. Hızlı bir metabolizma istiyorsak yeterli su tüketimi çok önemlidir. Su ayrıca tokluk da sağlar ve bu şekilde ekstra tüketimleri engellememize destek olur. Düşük su tüketimi yine ödem sebebidir. Tüm bu olasılıkları ortadan kaldırmak ve tartıda sonuç görmek istiyorsak yeterli su tüketimi şart.

5. Porsiyon kontrolünü sağlayamamak

Bazen sağlıklı olduğunu düşündüğümüz besinleri sınırsız tüketebilme hakkımız var gibi hissediyoruz değil mi? Bu şekilde hem ekstra kalori alımına hem de mide hacmimizi büyümesine neden oluyoruz. Sağlıklı da olsa mutlaka porsiyon kontrolü sağlamalıyız. Bu sayede ilk haftadan küçüldüğünü hissettiğimiz mide hacmimiz ile kilo vermek çok daha kolay olacak.

Artık, neden kilo veremediğimizi ve ne yapmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Şimdi sıra öğrendiklerimizi uygulamaya koymakta. Deneyimlerinizi Instagram üzerinden benimle paylaşmayı unutmayın.

 

İlginizi çekebilir: Yoğun çalışanlar için 5 dakikada hazırlanabilecek 5 kış tarifi

Gamze Altınay Diyetisyen
Diyetisyen, aromaterapist, voleybolcu, hemşire, doğal ve organik yaşam aşığı biri olarak %100 burslu olarak okuduğum İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik ile aynı anda ... Devam