Neden daima doğruyu söylemek gerekir?

Hemen herkesin çocukluk yıllarına damgasını vurmuş karakterlerden biri hiç kuşkusuz yalan söyledikçe burnu uzayan tahta kukla Pinokyo’dur. Peki bu karakterin bu denli popüler olmasının gerçek nedenini hiç düşündünüz mü?

Çocuklara daima doğruyu söylemelerini öğütlemek için kurgulanmış bir öykünün kahramanı olan Pinokyo’dan, aslında hepimizin içinde bir parça var. Yani aslında herkes hayatı boyunca en az birkaç defa gerçekleri gizliyor ya da manipüle ediyor. Ne kadar dürüst olmaya gayret göstersek de bazen pembe yalanların bizi daha iyi bir noktaya getireceğine inanabiliyoruz. Ancak aslında gerçek pek de öyle değil. Çünkü daima doğruyu söylemek, sadece ahlaki açıdan değil, kişinin kendisiyle ve gerçeklerle yüzleşecek kadar güçlü olmasını sağladığı için kişisel gelişim anlamında da büyük önem taşır. İşte küçük manipülasyonlardan kaçarak daima doğruyu söylemek istemenize yardımcı olacak 5 sebep:

Hepimizin içinde biraz Pinokyoluk var
Hepimizin içinde biraz Pinokyo’luk olabilir.

1. Doğruyu söylemek çevrenizdeki insanların değişip gelişmesine imkan tanır

Gerçekleri olduğu gibi ifade etmekten belki de en çok kaçtığımız anlar, karşımızdakini kırmak istemediğimiz zamanlar. Ancak aslında çevrenizdeki insanların sizi rahatsız eden hal ve hareketlerini içinize atmak yerine doğrudan onlarla paylaşmanız, bu kişilerin kendilerine eleştirel bir gözle bakarak gelişmelerine imkan tanıyacaktır. Dilimizin en güzel atasözlerinden “Dost acı söyler” cümlesi tam da bunu anlatır. Bu noktada, insanları kırmadan ancak tüm açık yürekliliğinizle doğruları söylerseniz hem siz hem de karşınızdaki insan için bir kişisel gelişim yolculuğunun startını vermiş olursunuz.

2. Doğruyu söylemek vicdanen rahat olmanızı sağlar

Şartlar ne olursa olsun doğruyu söylemenin insana aşıladığı en güzel duygulardan biri de kuş gibi hafif ve huzurlu hissetmektir. Bu hafiflik duygusu, hayatta kendinizi saf ve güçlü hissetmenizi de beraberinde getirir. Temel değerlerinizi doğrular üzerine kurarsanız hem ikili ilişkilerinizde hem de kariyerinizde başarıyı yakalayabilir ve en önemlisi geceleri başınızı yastığa huzurla koyabilirsiniz.

3. Doğruyu söylemek “gerçek sevgi”yi çağırır

Gerçek sevgi ancak güvenle mümkündür. Ve elbette, karşılıklı olarak doğruların söylendiği bir ilişki güven açısından hiç sıkıntı yaşamaz. Böylece karşınızdaki insanı sürekli kontrol etmek ya da onun açığını aramak yerine, bu zamanı sevgilinizi sevmeye ve onunla daha kaliteli zamanlar geçirmeye harcayabilirsiniz. Aynı şey arkadaşlık ve ailevi ilişkiler için de geçerlidir. Siz karşı tarafa ne kadar dürüst olursanız, onlardan alacağınız yaklaşım da bu doğrultuda değişecektir.

4. Doğruyu söylemek insanların size saygı duymasını sağlar

Doğruyu söylemekten çekinmemek ve asla yalana başvurmamak, diğer insanların gözündeki imajınızı da güçlendirir. Gerçekleri olduğu gibi ifade edebilmek, kişinin gerçeklerle yüzleşebildiğini kanıtlar ve kişiyi başkalarının gözünde güçlü kılar. Ayrıca karşınızdaki kişiye gerçeği tüm çıplaklığıyla anlatmak ona değer verdiğinizi gösterir ve sağlam bir karakterin bir kanıtı gibidir.

Dürüstlük sağlam ilişkiler kurmanıza yardımcı olur
Dürüstlük sağlam ilişkiler kurmanıza yardımcı olur

5. Doğruyu söylemek insanlarla daha derin ilişkiler kurmanıza yardımcı olur

Koşullar ne olursa olsun daima doğruyu söylemek, ne kadar korkutucu ya da şok edici olursa olsun tüm duygularınızı tüm samimiyetinizle ifade etmenize olanak tanır. Bu samimiyeti hisseden arkadaşlarınız sizinle daha çok şey paylaşır ve ilişkiniz zamanla daha da derinleşir.

Kaynak: Pickthebrain.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Sağlam bir karakter inşa etmenin yolları

Sizi daha erdemli bir birey haline getirecek 10 davranış

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!