Evlenmeden önce partnerinizle ilgili gözden geçirmeniz gereken 5 kişilik özelliği

Hepimizin oturup geçmişten bugüne deneyimlediği ilişkileri, birlikte olduğu kişileri değerlendirdiği ve zaman zaman gülerek, zaman zaman üzülerek hatırladığı zamanlar olmuştur. Böyle zamanlarda gençlik yıllarımız ve yetişkinlik dönemimizdeki ilişkilerimiz arasında çok büyük farklılıklar olduğunu fark edebilir, kısa zamanda yaşadığımız büyük değişimler karşısında şaşırabiliriz.

Evlenmeden önce partnerinizle ilgili gözden geçirmeniz gereken 5 kişilik özelliği
Evlenmeden önce bazı şeylere dikkat etmek gerekebilir

Özellikle büyük değişimler yaşanan dönemlerde belirsizlikler, yaşanan problemler, kişisel tercihler ve ihtiyaçlar da büyük değişimler gösterebilir. Evlilik kararı da, hayatımız boyunca yaşayacağımız büyük dönüm noktalarından biri. Hayatımızın geri kalanını birlikte geçireceğimiz, sorumlulukları paylaşacağımız kişiyi seçme aşamasında zaman zaman aşırı duygusal davranarak yanlış seçimler yapabilir, kararsızlıklar yaşayabiliriz.

Dışarıdan bakıldığında evliliğin, birbirini çok seven ve hayatının geri kalanını o kişiyle geçirmek isteyen insanların kağıt üzerinde bir araya gelmesi gibi yüzeysel bir tanımı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, görünenin ötesinde evlilik, ilişkinin farklı bir aşaması ve sanıldığından çok daha fazla sorumluluk, beceri ve iletişim yeteneği gerektiren bir birliktelik. Evlilik konusunda kararsız olanlar, kafasında soru işareti taşıyanlar ve evlilik için doğru insanı bulduğundan emin olmayanlar için evleneceğiniz kişide mutlaka dikkat etmesi gereken özellikleri sizler için derledik;

1. Eğitim durumu ve kariyer

Eğitimli ve kariyeriniz konusunda hırslı ve başarıya önem veren biriyseniz, partnerinizin isteklerinin de sizinle paralel doğrultuda olması önem taşıyor. Her şeyde olduğu gibi kariyer ve eğitim konsunda da aynı kulvarda olmak ve aynı değerler doğrultusunda hareket etmek, başarıya ulaşma konusunda iki tarafın da motivasyonunu artırıcı ve dolayısıyla aradaki iletişimi güçlendirici bir faktör.
Sevdiğiniz kişiyle birlikte öğrenmek, birlikte gelişmek ve birbirinizi desteklemek ilişkinizin temelden sağlam olmasının önemli gerekliliklerinden biri.

Evlenmeden önce partnerinizle ilgili gözden geçirmeniz gereken 5 kişilik özelliği
Eğitimi ve kariyeri size benzer kişileri tercih edebilirsiniz

2. Ekonomik özgürlük ve istikrar

Genelde ikinci planda kalıyor gibi görünse de, parayla ilgili konular ilişkide her zaman can sıkıcı problemlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlayabiliyor. Bu nedenle yaşam kalitenizi etkileyecek düzeyde finansal istikrarsızlık taşıyan bir ilişkide zamanla problemlerin çıkması kaçınılmaz.

Finansal problemlerin yaşanmasının önemli sebeplerden birisi de, gelirdeki dengesizliklerden değil, harcama alışkanlıklarının farklı olmasından kaynaklanıyor. Yaşam kalitesinin de belirleyicilerinden biri olan harcama alışkanlıkları farklı olduğunda, anlaşmazlıkların yaşanması da kaçınılmaz oluyor.

Örneğin gelirinin çoğunu seyahat için harcamaya alışık olan biri, birikim yapmayı tercih eden biriyle evlendiğinde ister istemez anlaşmazlıklar yaşanacaktır. Bu nedenle evlenmeden önce evlenmek istediğiniz kişinin finansal durumunu ve harcama alışkanlıklarını iyi analiz etmelisiniz.

3. Dürüstlük

Dürüstlük, sağlıklı ve açık iletişimin en önemli araçlarından biri. Güven duymadığınız ve verdiği sözlere sadık olmayan biriyle evlilik gibi ciddi bir karar aldıktan sonra, özellikle sorumluluk paylaşımı ve ortak karar alma konusunda ciddi problemler yaşayabilirsiniz.

Günümüzde de evliliklerin çabuk sonlanmasının, aldatma oranında yaşanan hızlı artışın en önemli sebeplerinden birisi, kişilerin karşılıklı iletişimde birbirlerine karşı yeterince açık ve dürüst olamamaları. Bu nedenle karşınızdaki kişiyle evlilik gibi öenmli bir karar almadan önce söylediği yalanların ne kadar tolere edilebilir olduğunu değerlendirin.

4. Sevgi ve sıcaklık

Evlilik kararı aslında bir çoğumuz için gelecekte yalnız kalmamak ve zor zamanlarımızda yanımızda bize destek olacak birinin olduğunu bilmenin rahatlığı anlamını taşıyor. Bu nedenle yukarıda saymış olduğumuz mantıksal önermelerin ötesinde, bize karşı sevgi dolu olan ve yalnızca mutlu anlarımızda değil zor zamanlarımızda da yanımızda olacağından emin olduğumuz kişilerle birlikte olmayı tercih etmeliyiz

5. İletişim becerisi

İlişkiklerle ilgili yayınlamış olduğumuz neredeyse her yazımızda belirttiğimiz gibi, sağlıklı ve uzun ilişkinin en büyük gerekliliklerinden biri temel iletişim becerilerine sahip olmak. Birlikte zaman geçirmenin yanı sıra, o zamanı nasıl geçirdiğimiz ve duygularımızı, düşüncelerimizi ve isteklerimizi partnerimize nasıl taşıdığımız, özetle ne söylediğimizden çok nasıl söylediğimiz büyük önem taşıyor.

Bu nedenle evleneceğiniz kişinin sizinle olan iletişimini, size nasıl hitap ettiğini, duygu ve düşüncelerini size nasıl ve ne sıklıkta aktardığını da karar verme aşamasında göz önünde bulundurmalısınız.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!