Ne sıklıkta seks yaptığınız değil nasıl ve neden seks yaptığınız önemli

Cinsellik konusunun masaya yatırıldığı arkadaş buluşmalarının en merak edilen ve tartışılan konularından biri de, tahmin edebileceğiniz üzere kimin ne sıklıkta seks yaptığıdır. Ancak Kanada’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre cinsel yaşamınızın kalitesini cinsel olarak ne kadar aktif olduğunuz ya da ne sıklıkta seks yaptığınız değil, yaptığınız seksin niteliği belirliyor. Yani, hangi amaçla ve nasıl seks yaptığımız kaç kez seks yaptığımızdan çok daha önemli ve dikkate alınması gereken bir konu.

Ne sıklıkta seks yaptığınız değil nasıl ve neden seks yaptığınız önemli
Seksi ne sıklıkla yaptığınız değil, nasıl yaptığınız daha önemli olabilir

Cinsel yaşama dair okuduğumuz makalelerde ve uzman önerilerinde genelde düzenli olarak seks yapan çiftlerin daha mutlu olduklarına dair ifadeler görürüz. Ancak Toronto Üniversitesi’nde yaptığı araştırmayla durumun bu kadar basit olmadığını kanıtlayan Dr. Amy Muise bizi tatmin eden şeyin aslında yaşadığımız deneyimin sıklığının değil içinin ne kadar dolu olduğunun önemini vurguluyor.

Muise, çiftlerin cinsellik deneyiminde 2 ana amacın olduğunu söylüyor. Bu amaçlardan bir tanesi, partnerimizle daha yakın olma, bağlılığı artırma ve iyi hissetme isteğimiz. Bir diğeriyse bunun tam tersine kaçınma yani partnerimizden uzak durmak için cinselliği onu küçük düşürmek ya da problem yaratmak için araç olarak kullanmamız. Bu iki amaç, cinselliğin niteliğini ve cinsellikten aldığımız tatmini belirleyen en önemli faktörler.

Muise, en son yaptığı iki çalışmada 44’ü evli olmak üzere birlikte yaşayan 108 çiftle çalıştı.

Her çift, her cinsel deneyim sonrasında bazı soruların yer aldığı bir deftere deneyimleriyle ilgili duygu ve düşüncelerini yazdı. Çiftlerin cinsel ilişkiye girme sıklığı, ortalama haftada bir kez olarak rapor edildi. Elde edilen verilere göre, cinsellik sırasındaki amacı partnerinden kaçınmak olan bireylerin cinsel deneyimleriyle ilgili olumsuz ifadeler kullandıkları görüldü. Muise, kaçınma amacı taşıyarak yapılan seksin uzun sürede ilişkiye zarar verebileceğinin altını çiziyor. Yani, ne kadar sık seks yapıyor olursanız olun amacınız ve sonrasında hissettiğiniz duygular sizi rahatsız ediyorsa cinsel hayatınızın kaliteli olduğunu söyleyebilmeniz pek de mümkün değil.

Ancak karamsar olmanıza gerek yok. Araştırmaya göre katılımcıların yalnızca küçük bir kısmının kaçınma amaçlı birlikte oluyor. Yani, çoğumuz kaçınma amaçlı değil partnerimizle daha yakın olabilmek amacı taşıyarak birlikte oluyoruz. Bu da uzun vadede sağlıklı, mutlu ve tatmin edici bir cinsel yaşamı beraberinde getiriyor.

Kaynak: Personality and Social Psychology Bulletin

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Uzun süreli ilişkilerde cinsel isteksizlik problemiyle baş etmenin yolları

Düzenli cinsel aktivite beyinde sinir hücresi üretimini artırıyor

Spor öncesi seks atletik performansınızı nasıl etkiler?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!