Spor öncesi seks atletik performansınızı nasıl etkiler?

Spor ortaya çıktığından beri insanların kafasında, spordan önce seksten uzak durmak gerektiğine dair bir düşünce oluşuyor. Antik Yunan’da insanlar buna inanıyorlardı hatta Muhammed Ali büyük dövüşlerinden önce 6 hafta seksten uzak duruyordu. Peki, bu gerçekten doğru mu? Bilimsel bir açıklaması var mı?

Spor öncesi seks atletik performansınızı nasıl etkiler?
Spordan önce yapılan seksin, performansı etkileyeceğine dair iddialar var

Bilimsel verilere göre, spor öncesi seks atletik performansınızı etkilemeyebilir

Bir araştırmada, 14 tane önceden atlet olan erkeğe sabah seksinden sonra ve 6 haftalık seks arası verecekleri şekilde, iki ayrı program uygulanıyor. Ve eski atletlerin yaptıkları sportif çalışmalarda herhangi ciddi bir farklılık gözlenmiyor. Diğer bir çalışmada 10 tane, iyi vücut yapısına sahip ve yaşları 18-45 arası değişen erkeğe değişik spor aktiviteleri üzerinden testler yapılıyor.

Yine sonuçlarda seksüel aktiviteye bağlı olarak herhangi bir değişiklik gözlemlenmiyor. Eğer hala vücut geliştirme forumlarındaki spordan önce yapılan seksin ereksiyon konusunda sıkıntı yaşatacağına dair yazılar okuyorsanız, bunların bilimsel olarak kanıtlanamadığını bilmeniz sizin açınızdan iyi olabilir. Hatta Brooks Running tarafından yapılan anketlerde 40 yaş altı 1000 tane erkek ve kadın katılımcıların yüzde 48’i sporun seks performanslarını artırdığını ifade ediyorlar.

Spor öncesi seks atletik performansınızı nasıl etkiler?
Spor sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel de bir aktivitedir

Bu konudaki diğer önemli bir iddia da, seksin ertesi gün yapacağınız spor aktivitesinde sizin enerjinizi kötü bir şekilde etkilediği yönünde. Eğer seksi saatlerce yapmıyorsanız, bu iddia da çok kuvvetli olmuyor. Seks yaparken harcadığınız enerji çok önemsiz olmamakla birlikte, çok da aşırı değil şeklinde düşünebiliriz.

Seks, sporcuyu zihinsel olarak etkileyebilir

Sadece bilimsel düşünmek de bu anlamda gerekli olmayabilir. Çünkü, spor salonunda çok zaman harcayan insanların bildiği gibi, spor yapmak sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel de bir aktivitedir. Sportif aktiviteden önce seks yapılmaması gerektiğiniz savunanlar işin sadece enerji boyutunu ön plana çıkarmıyorlar. Burada seksin, insanları zihinsel olarak da sportif perfonmans esnasında zihinsel olarak da çökertebileceğini iddia ediyorlar. Örneğin; Amerikan olimpik koşucusu Marty Liquori, seksin insanları mutlu edeceğini, ve mutlu insanların da uzun ve zorlu koşuları yapamayacağını söylüyor.

Netice itibariyle sportif aktiviteden önce seks yapmayla alakalı tartışmalar, bilimsel anlamda ve bilimsel olmayan bağlamda süreceğe benziyor. Bu konuyla alakalı en güzel yorumu herhalde efsane New York Yankees menajeri Casey Stengel yapıyor. Stengel, sporculara zarar veren şeyin aktiviteden önce yapılan seks değil, seks için bütün gece uyumadan durmak olduğunu söylüyor.

Kaynak:

Fox News

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!