Mutluluğu maksimuma çıkarmanın temel prensipleri

İnsanlığın evrensel ortak paydası nedir desek cevabımız hiç kuşkusuz “mutlu olma amacı” deriz. Çünkü insanoğlu hayattaki tüm eylemlerini, gelecek planlarını ve emeğini aslında tek bir nihai amaca odaklar, ve bu amacın adı mutluluktur.

Ülkece zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde, içsel mutluluğunuzu artırmaya ve bu mutluluğu baltalayan faktörleri bertaraf etmenize yardımcı olacak temel prensipleri yazdık:

Minnet duygusu

Minnet duygusu, her bireyin özenle beslemesi gereken bir duygudur. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki insanların minnettar olduğu şeylerin bir listesini yapmaları ve bu listeyi sürekli genişletmeleri, onların ruh hallerinin hissedilir biçimde pozitife dönmesine yardımcı oluyor. Yani içsel mutluluğunuzu artırmak istiyorsanız, ters giden şeylere odaklanıp sürekli şikayet etmek yerine sahip olduklarınız için minnettar olun.

İlginizi çekebilir: Minnet duygusu ilişkileri nasıl etkiliyor?

İyimserlik

Sorunları ve problemleri görmezden gelmek yerine, bardağın dolu tarafına odaklanmak hem zihinsel hem de bedensel sağlığınıza; dolayısıyla da mutluluğunuza önemli katkılar sağlar.

İlginizi çekebilir: 5 adımda öğrenilmiş iyimserlik

Farkındalık

Anda kalmak ve yaşamın en önemli döneminin “şimdiki zaman” olduğu konusunda farkındalığa erişmek huzur veren bir mutluluğun en önemli anahtarıdır. Geçmişteki hatalarımıza üzülmek ya da gelecek günler için endişelenmek yerine o anı nasıl daha anlamlı kılacağımızı düşünmek hayatta ciddi farklar yaratır.

Affedicilik

Canınızı yakan ve size zarar veren insanların yaptıklarını kabullenmek ve kafanızda normalleştirmek bir hayli zorlu bir süreçtir. Ancak bilmeniz gerekiyor ki bu insanlara karşı bitmeyen bir öfke beslemek içsel mutluluğunuzu yavaş yavaş kemiren sinsi bir hastalıktan farksızdır. Bu ağır duygusal yükten kurtulmak için geçmişte canınızı sıkan insanları affedin ve içinizde biriken olumsuz duyguları kafesten uçan bir kuş gibi salın.

Merhamet

Merhamet duygusu kalbi yumuşatan sihirli bir iksire benzer. Birine merhamet duyduğunuzda onunla empati kurarsınız ve bu durum sizin, o kişinin yaşadığı koşulları içselleştirip anlamanızı mümkün kılar.

Stres yönetimi

Stres yönetimi olmadan mutlu bir insan olmak neredeyse imkansızdır. Normal şartlarda stresli bir yapınız olmasa bile, hayatın getirdiği acı kayıplar, ayrılıklar ve maddi problemler stres seviyenizi bir anda yükseltebilir. Ancak bu durumlarda hayatın tüm duygularla bir bütün olduğunu hatırlayıp büyük resmi görmeniz, stresinizi ustaca yönetmenizi sağlar.

Sosyal destek

Modern zamanın bireyci anlayışı, bireylerin sosyal destek almasını güçleştirse de insan doğası sosyallikten beslenir. Bu yüzden her şeyi yalnız halletmek yerine, ailenizden, iş arkadaşlarınızdan, dostlarınızdan ve komşularınızdan yardım almanız ve birlikte kaliteli zaman geçirmeniz mutluluk seviyenizi artıracaktır.

İlginizi çekebilir: Stres yönetimi: Stresten yararlanmak mümkün

Makul beklentiler

Genelde kendimiz yerine başkalarından çok şey bekleriz ve bu davranış bizi genelde hayal kırıklığına sürükler. Bu yüzden başkalarından bir şeyler ummak yerine, kendi gerçeklerimizin çerçevesinde beklentiler beslemek gerekir.

Bedene ve ruha iyi bakmak

Günlük koşturmacanın ya da stresli bir hayatın içinde spora, iyi beslenmeye ya da meditasyona yeterince odaklanamıyor olabilirsiniz. Ancak bu kısır döngüye girmek ruh halinizi aşağı çekmekten başka bir işe yaramaz. Özetle, ne durumda olursanız olun iyi beslenin, egzersiz yapın ve ruhunuzu dinlendirin.

 

Kaynak:

Psychologytoday.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!