Mutlu olmanın ve mutlu etmenin 5 kolay yolu

Keşke hepimizin hayatında sürekli kocaman jestler, büyük ve mutlu haberler, büyük kutlamalar, şampanyalar ve balonlar olsa… Ama gerçek hayat böyle olmuyor ve genelde iyi hissetmek için kendi içimize dönmemiz gerekiyor.

İşin sırrı, küçük mutluluklar bulmakta ve bunları yaymakta. Araştırmalar gösteriyor ki, nazik ve neşeli olmanın etrafımızdakilere olduğu kadar bize de faydası var. “Why Kindness Is Good For You” (Nezaket Sizin için Neden Önemlidir) adlı kitabın yazarı David Hamilton, nezaketin en faydalı yan etkilerini şöyle özetliyor:

  • Nezaket kalbimizi yumuşatmakla kalmaz, daha sağlıklı hale de getirir. Beynimizde ve vücudumuzda oksitosin salgılanmasını; böylece damarların genişlemesini ve kan basıncının azalmasını sağlar.
  • Başkalarına nazik davranmak ve onlar için bir şeyler yapmak bizi hem ruhsal, hem de fiziksel açıdan (salgıladığımız dopamin sayesinde) mutlu eder.
  • Nezaket yaşlanmayı geciktirir. Yine oksitosin hormonu sayesinde, kardiyovasküler sistemimizdeki serbest radikal seviyesi azaldığından, yaşlanmamız yavaşlar.

kalp

Siz Uplifers okurları için, günlük hayatımızda nezakete daha çok yer vererek mutlu olmayı ve çevremizdekileri mutlu etmeyi başarabileceğimiz 5 yolu listeledik:

1. Kişisel bir bağ kurun

Bağ kurmak derken, Kevin Spacey’in ünlü filmi “Pay It Forward” (İyilik bul, İyilik Yap) gibi pek çok filme ve kitaba konu olan bir davranış şeklinden bahsediyoruz: Başkalarının yararına yapılan gönüllü hareketlerden. Araştırmalar, bu tür davranışların kısa vadede “davranışa maruz kalan”, uzun vadede “davranışı gerçekleştiren” için mutluluk ve tatmin sağladığını ortaya koyuyor.

2. Birinin işini kolaylaştırın

yardım

İnsanlara nezaket göstermek için illa yüzyüze olmak gerekmiyor. Alışveriş arabamızı, onları park alanından toplayan görevlilerin işini kolaylaştıracak şekilde bırakmak ya da inandığımız bir organizasyona ufak bir para bağışında bulunmak kadar küçücük hareketler bile, bulaşıcı bir etki ile çevremizde daha çok insanın böyle davranmasını sağlıyor.

3. Yeteneklerinizi ortaya koyun

Herkesin bir yeteneği vardır: Karakalem çalışmak ya da değişik yemekler yapmayı sevmek gibi. Her gün, var olan bir yeteneğimizi kullanmamız bize kendimizi iyi hissettirir. Üstelik, bunu başkaları için bile yapmamıza gerek yok. Kendimiz için güzel bir şey yaparak edindiğimiz mutluluk bizi zaten daha sakin, daha nazik biri yapmaya doğru iter.

4. Birini bağışlayın

bağışlama

Küçük ya da büyük bir kusur işlemiş olmasından bağımsız olarak birini affetmek insana bir konuyu kapatmışlık, bir huzur hissi vererek daha az stresli ve kaygılı olmasını sağlar. Mayo Clinic’e göre affetmenin kişiye sağladığı faydalar fiziksel olarak da görülebilir: Normal sınırlar içinde tansiyon değerleri ve daha düşük alkol/madde bağımlılığı riski gibi. Bunun dışında, genel olarak kaygıyla ilişkilendirilen etkilerde de azalma olması beklenir.

Bugün, küçük bir hatasından ötürü aranızın bozuk olduğu birini affetmeyi deneyin. Mutlaka faydasını göreceksiniz.

5. Meditasyon yapın

Kendi mutluluğumuz için zaman ayırıp meditasyon yapmak, yeteneklerimizi harekete geçirmek gibi bir mutlu olma yolu. Buna ek olarak, “Sevgi-Nezaket Meditasyonu” olarak adlandırılan bir meditasyon tekniği sırasında başkalarına pozitif düşünce ve dilekler yöneltmek de kişiyi olumlu yönde etkiliyor.

North Carolina Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Barbara Fredrickson’ın 2013 tarihli araştırmasına göre, altı hafta boyunca sevgi-nezaket meditasyonu yapan öğretim görevlileri daha neşeli ve umut dolu kişiler olduklarını ve başka insanlarla daha kolay bağ kurabildiklerini ifade ettiler.

Mutluluk, su yüzeyinde oluşarak genişleyen bir dalga gibi; küçücük bir damla ile ve kendi içimizde başlayıp, büyüyerek başkalarına etki edebiliyor. O yüzden, her gün ufak bir mutluluk bulup bunun hayatımıza yayılmasına izin vermek yeterli.

 

Kaynak

Open Mind 

HuffingtonPost

Healthland 

 

Şule Kulein
Lisede “yapabildiği için” sayısal bölümü seçti ve Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’ne girdi. Üniversitede katıldığı Mühendislik Kulübü’nün dergisi StepS’e aşık olduğunda, içine ... Devam