Mizah Nasıl Geliştirilir?

Hayatı eğlenceli ve keyifli kılmanın en önemli şeylerden bir tanesi mizahtır. Kişinin gerçekten mutlu olması için mizah anlayışının gelişmiş olması önemlidir. Bazı insanların mizah anlayışı doğal olarak gelişmişken bazılarının ise bu yönünü geliştirmek için uğraşmaları gerekebilir.

Mizah, kötü şeyleri iyi şeylere dönüştürmek için harika bir araçtır. İnsanlar, kendilerini güldürebilen insanların yanında olmayı sevdiği için iyi bir mizah anlayışınız olduğunda bunun faydalarından çeşitli sosyal ortamlarda yararlanabilirsiniz. Komik olmak ve iyi bir mizah anlayışına sahip olmak, hayatınızın her alanında size yardımcı olabilecek bir şeydir.

Mizah anlayışınızı geliştirmek için neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız, daha iyi bir mizah anlayışına sahip olmak adına dikkat etmeniz gereken noktalara bu yazıda göz atabilirsiniz.

Mizah Yeteneği Neden Önemlidir?

Mizah anlayışının zihinsel ve fiziksel sağlığı geliştirebileceğini, çekiciliği arttırabileceğini ve liderlik etme becerilerini geliştirebileceğini gösteren pek çok araştırma bulunmaktadır. Mizah ortaya çıktığı an ortamdaki tüm gerilim ve kırgınlıklar ortadan kaybolur. Bu nedenle mizah, hayatın her alanında ihtiyaç duyulan bir şeydir.

Mizah anlayışınızın gelişmiş olması ve komik olmanız, sağlığınız için sahip olabileceğiniz en iyi özelliklerdendir. Mizah anlayışını, zihninizin bağışıklık sistemi olarak dahi düşünebilirsiniz. Depresyon riski olan kişiler, olumsuz uyaranlara maruz kaldıklarında depresif döneme girme eğilimindedirler. Olumsuz olayı mizahı bir bakış açısıyla yeniden çerçevelemek ise depresif dönemin tetiklenmesini engellemeye yardımcı olabilir.

Mizahın tek faydası depresyona karşı koruması değildir. Mizah, yaşam kalitenizi genel olarak iyileştirmeniz açısından da gereklidir. Bu nedenle mizah anlayışınızı geliştirmeniz, hayatınızın çeşitli alanlarında iyileşme sağlamanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte mizah anlayışınızı geliştirmek için başkalarını hedef alan ve onlarla dalga geçen mizah türleri yerine size ve çevrenizdekilere olumlu katkılar sağlayan türleri tercih etmelisiniz.

Mizah Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

Mizah anlayışı ve yeteneği, geliştirilebilen bir özelliktir. Her insan doğuştan belli bir mizah anlayışına sahiptir. Ancak herkesin doğuştan iyi bir mizah anlayışına sahip olduğu söylenemez. Bununla birlikte hayattaki her şeye komik tarafından bakmaya çalışmak gibi basit bir şey dahi mizah anlayışınızı geliştirmenize ve bu sayede günlük hayatta daha fazla gülmenize yardımcı olabilir.

Düzenli olarak gülmek uzun vadede pek çok fiziksel ve zihinsel fayda sağlamakta ve stresi azaltmaya yardımcı olmaktadır. Hatta gülmenin ve kahkaha atmanın vücuttaki ağrıları dahi azaltmada etkili olduğu bilinmektedir. Gülerek ve kahkaha atarak stresinizi azaltırken ağrıya karşı toleransınızı arttırabilirsiniz.

Mizah anlayışınızı geliştirmek ve esprilerinizle insanları güldürmek için üzerinde çalışabileceğiniz konular genel olarak şu şekildedir:

1. Ne tür mizahtan hoşlandığınızı keşfedin

Sizi neyin güldürdüğünü tam olarak bilmiyorsanız, dijital yayın platformlarında yer alan komedi kategorisinden bir şeyler izlemeye başlayın. Yeni komedyenler keşfedin. Sizi güldüren şeylerin neler olduğunu anlamak için farklı mizah anlayışlarına maruz kalmanız önemlidir. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, zevkinize uygun bir şeyler arayabilir veya popüler kültürün öne çıkarttığı şeyleri tercih edebilirsiniz.

2. Basit şakalar öğrenin

Başlarda çok fazla yaratıcı olmanız gerektiğini düşünmeyin. İnternetten şakalar, kelime oyunları ve komik resimler araştırın. Popüler esprileri öğrenebilir ve yeri geldiğinde bunları etrafınızdakileri güldürmek için kullanabilirsiniz. Yaptığınız esprileri ilk kez duyan kişiler sizi komik bulacaktır. Hatta espriyi daha önce duymuş olsalar dahi muhtemelen gülerek tepki vereceklerdir.

3. Her şeyin komik yanını görmeye çalışın

Mizah anlayışınızı geliştirmek istiyorsanız, sıradan bir şey ile ilgili şakalar üretmek üzerine çalışmalısınız. Karşılaştığınız her küçük olayla ilgili espri yapılabilecek bir şeyler vardır. Olaylara ve durumlara farklı bir bakış açısıyla bakmak, önemli bir beceridir ve mizah anlayışını geliştirmek açısından önemlidir. Bunun için etrafınızdaki basit şeyleri analiz etmeye çalışın. Zamanla günlük hayatta gördüğünüz neredeyse her şeyin komik bir yanı olduğunu keşfetmeye başlayacaksınız.

4. Pratik yapacak birini bulun

Komik ve eğlenceli olmak için pratik yapmanız gerekir. Bunun için bir arkadaşınızı belirleyebilir ve ona her gün bir fıkra anlatmayı deneyebilirsiniz. Daha ciddi pratik yapmak için doğaçlama tiyatro kurslarına başvurabilirsiniz. Doğaçlama tiyatro, iyi bir mizah anlayışı gerektirir ve doğaçlama yapacak kişinin hızlı reflekslere sahip olması gerekir. Çoğu doğaçlama tiyatro kursu amatörlere de ders verdiği için böyle bir kursa kayıt olarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

5. Komik insanları gözlemleyin

Herkesin komik bulduğu arkadaşları vardır. Komik olduğunu düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa onlarla zaman geçirmeye çalışın. Komik insanlarla birlikte olmak zamanla mizah anlayışınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Komik insanları gözlemleyin ve ortama katkıda bulunmaktan çekinmeyin. Küçük ya da büyük her kahkahanın önemli olduğunu unutmayın. Esprilerinize gülen insanların gerçekten gülüp gülmediklerini gözlerine bakarak anlayabilirsiniz. İçten gülen insanların göz kenarlarında kırışıklıklar oluştuğunu fark edebilirsiniz.

6. Hemen pes etmeyin

Diğer insanlar mizah anlayışınızı zaman zaman anlamayabilir. Bu gibi zamanlarda vazgeçmeyin. Arkadaşlarınızı güldürmek için daha iyi malzemeler bulmaya çalışın. Birisi esprilerinizle ilgili kırıcı yorumlar yaptığında onu affedin ve yolunuza devam edin. İnsanları affedebildiğinizde mizah anlayışınızı geliştirmeniz çok daha kolay olacaktır.

7. Kendinizi çok ciddiye almayın

Kendinize gülmeyi bilin. İşleri karıştırdığınızda veya aptalca bir şey yaptığınızda gülün. Bunu yapmanız, etrafınızdaki insanlara eğlenmeyi bildiğinizi gösterecektir. Bebeklere ve çocuklara komik suratlar yapın. İş arkadaşlarınıza hafifçe takılın. Aptal görünmekten utanmayın ve kendinize gülmeye alışın.

8. Aşırıya kaçmayın

Hedef kitlenizi tanımanız, onları güldürmeniz için çok önemlidir. Hedef kitlenizi tanımayıp mizah konusunda aşırıya kaçtığınızda karşınızdakileri rahatsız edebilir veya üzebilirsiniz. Bu nedenle diğer insanların esprilerinize nasıl tepki verdiğini anlamaya çalışın. İnsanlar kahkaha atıyorsa esprilerinize devam edebilirsiniz. Ancak onların kırgın göründüklerini düşünüyorsanız, farklı bir konuya geçmeniz daha iyi olabilir.

9. Pozitif olun ve gülün

Espri yaparken kendiniz de gülmelisiniz. Negatif olup kötü hisler yayarsanız, şakalarınıza kimse gülmeyecektir. Mizah anlayışınızı geliştirmeniz için en önemli şeylerden biri daha çok gülmektir. Mutlu olduğunuzda ve güldüğünüzde mizah anlayışınızın doğal bir şekilde geliştiğini göreceksiniz.

10. Komik olmak ve kaba olmak arasındaki farkı bilin

Bir insanla değiştiremeyeceği şeyler için dalga geçmek oldukça kaba bir davranıştır. Bu tarz şakalar diğer insanları güldürse de şakanın hedefi olan kişi açısından komik değildir. Bu nedenle kaba olmadan şaka yapmayı öğrenmelisiniz. Bunun için insanların kolayca değiştirebilecekleri şeyleri üzerinden veya kendi üzerinizden şaka yapabilirsiniz. Alaycı olmak insanları güldürmede işe yarasa da nerede duracağınızı bilmeniz gerekir.

İlginizi çekebilir: Komik insanlar neden daha zekidir: Mizah duygusu ve zeka arasındaki ilişki

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!