Milyonlarca insanın ilham kaynakları: Otizmi olan 15 başarılı insan

Kaderini kabul edip yaşadığı şeye razı olanlar bir de “Bunu değiştirmek benim elimde” diyerek hayatını kendi belirleyen insanlar var. Kendi yolunu belirleyenler ilham veren bir figür, başarılı lider ya da yaratıcı bir kişi olabilirken “kaderine razı olanlar” oldukları noktada ömürlerinin sonuna kadar kalırlar. Bunun en güzel örneklerinden biri de otizme sahip olan ve tüm klişeleri yıkarak dünya çapında en etkili isimlere dönüşebilen kişiler.

Psikiyatrist Sabri Yurdakul otizmi şöyle açıklıyor: Otizm beynin gelişimsel bir hastalığıdır. Bu hastalık nedeniyle çocukların sosyal ilişkileri yaşıtlarına göre geridir. Dikkatlerini toplamakta zorlanırlar. Kendilerine zarar verici davranışlar içine girebilirler. Birtakım hareketleri sıklıkla tekrarlayabilirler, uyku sorunları yaşayabilirler.

Otizmin beraberinde getirdiği birçok sorun olsa da özel eğitimle birlikte tüm bunlar geride bırakılabilir. Dünya çapında bu durumun birbirinden güzel örnekleri bulunuyor. İşte başarılarıyla milyonlarca insana ilham olan otizmli ya da Asperger sendromlu başarılı insanlar…

Kaynak:
Lifehack