Millenialların freelance çalışmayı sevmesinin 8 nedeni

Günümüzde 9-5 çalışma temposundan vazgeçerek freelance çalışma hayatına adım atanların sayısı her geçen gün artarken; bu grubun büyük bir kısmını genç nesil oluşturuyor. 1981-1996 yılları arasında doğan ve milleniallar olarak adlandırılan kuşak ise, %38 freelance çalışma oranıyla diğer tüm nesilleri solluyor.

…Amerika’nın en büyük sigorta şirketlerinden biri tarafından  yapılan bir araştırmaya göre milenyum neslinin %74’ü freelance çalışmayı halihazırda deneyimlemiş ya da merak ediyor. Şu an tam zamanlı bir işte çalışan millenialların %40’ı ise önümüzdeki 5 sene içerisinde freelance çalışmaya geçiş yapmaya niyetli olduğunu belirtmiş…

Peki, kısaca bir ofise ve belirli çalışma saatlerine bağlı olmadan, aynı anda birden fazla müşteri ile kendi çalışma temponuza göre çalışabileceğiniz bir sistem olarak tanımlayabileceğimiz freelance sistemi, özellikle de milleniallar tarafından neden bu kadar çok tercih ediliyor?

Çünkü internet sayesinde iş ağları genişliyor

Teknoloji, iletişim kurma, yeni şeyler öğrenme ve hatta kendimizi ifade etme tarzımıza kadar pek çok şeyi değiştirdiği gibi, çalışma hayatını da büyük ölçüde etkiledi.

İşverenlerin ve freelance çalışanların bir araya geldiği ve günümüzde oldukça popüler olan web siteleri ve uygulamalar; millenialların karakterlerine, yaşam tarzlarına ve yetkinliklerine uygun işleri kolaylıkla bulmalarını sağlıyor.

Çünkü sıradan bir meslek değil, inandıkları bir iş istiyorlar

Dijital çağın içine doğan milleniallar, kendilerini kısa zamanda pek çok farklı konuda geliştirebiliyor. Yeteneklerinin farkında olan ve zamanı yakalamak için her daim kendini geliştiren bu nesil, güçlü yönlerini ortaya çıkaracak, kariyer hedeflerine uygun ve yapmaktan keyif alacakları bir işe sahip olmak konusunda ısrarcı ve herhangi bir endişe taşımıyorlar.

Çünkü çok yönlüler

Esnekliği durağanlığa tercih eden milleniallar, yapacakları iş ve müşteri seçimlerinde de tercihlerini esneklikten yana kullanıyor. Karşılarına çıkan ilk iş fırsatını kabul etmek yerine aynı anda birden fazla işe, müşteriye ve projeye yatırım yapmayı seçen milleniallar, kendi kurallarıyla, kendileri için çalışıyor ve kendi işlerinin patronu oluyorlar.

Çünkü “anı yaşama” özgürlüğü, paradan daha değerli

Yapılan araştırmalara göre, düzenli çalışma saatleri, her gün aynı masada çalışmak ya da her sabah güne aynı kişilerle başlamak, millenialların ruhuna pek de uygun aktiviteler değil. Özellikle kurumsal şirketlerde dayatılan bağlılık hissi, özgür ve başına buyruk olmaya alışkın millenialları “sıkışmış” hissettiriyor. Freelance çalışma sistemi ise doğası gereği “patronlara karşı kendi sistemini kurma” özgürlüğü sunuyor.

Çünkü iş-yaşam dengesinde “yaşam” ağır basıyor

Milleniallar, kendilerine zaman ayırmayı yolda geçen saatlere; dinlenmiş uyanmayı önceden belirlenmiş saatlerde, alarmlarla başlayan iş saatlerine; verimli çalışmayı çok çalışmaya, sevdikleriyle geçirdikleri zamanı her gün görmek zorunda oldukları iş arkadaşlarına tercih ediyor.

Çünkü monotonluk out esneklik in

İstediğiniz anda istediğiniz yerden çalışma özgürlüğü sunan freelance çalışma sistemi; özellikle yeni yerler keşfetmeyi seven, seyahatten keyif alan ve deneyimleri her daim maddi olanaklara tercih eden millenialların öncelikli tercihi oluyor.

Çünkü üretkenliğin yeni formülü “senin zamanın senin kuralların”

Freelance çalışmanın bu kadar çekici olmasının bir diğer nedeni de, vaktinizi de dilediğiniz gibi kullanma özgürlüğü. Çünkü verimli çalışmak söz konusu olduğunda nerede olduğunuz ya da ne giydiğiniz değil, zamanınızı nasıl kullandığınız önemli.

Çünkü yalnızca bilgisayarları onlar için yeterli

Verimli çalışmanın olmazsa olmazlarından biri de doğru araç seçimi. Hayallerini gerçekleştirmek ve beklentileri aşmak üzere iş hayatına atılan ve freelance çalışma sistemini seçen millenialların en değerli parçası ise, bilgisayarları.

Çünkü milleniallar:

  • Gelişmeleri yakından takip etmekten ve tek tuşla dünyaya açılmaktan vazgeçmeyecek kadar iletişim içerisinde
  • Çok yönlü ve her koşula uyum sağlayacak kadar uyumlu
  • Her yerde üretkenliğini koruyacak kadar uyanık
  • Gerçek hayata hazır, cesur ve dirençli
  • Beklentileri aşmaya, başarıya ulaşmaya hazır ve hedef odaklı

Tıpkı HP dizüstü bilgisayarlar gibi.

Siz de, eski alışkanlıklarınızdan kurtulun, olanakları yeniden tanımlayın ve gerçek karakterinizi gösterin. Tüm bunları yapmanıza olanak sağlayacak HP Spectre x360 ile tanışmak için tıklayın.

HP Spectre x360’ın 360° dönüştürülebilir ekranı sayesinde farklı ekran modlarıyla hem laptop, hem tablet modunda dilediğiniz kullanım rahatlığına sahip olabilir, HP Sure View tümleşik gizlilik ekranı ile gizli belgeleriniz üzerinde rahatça çalışabilirsiniz.

 

Bu içerik HP katkılarıyla hazırlanmıştır.

HP
HP hayatı her yerde ve herkes için kolaylaştıracak teknolojiler yaratır. Yazıcı, PC, mobil cihazlar, çözüm ve hizmetlerden oluşan portföyümüz ile hayrete düşüren deneyimleri tasarlıyoruz.