Bilinen yöntemlerin dışında metabolizma hızınızı nasıl arttırabilirsiniz?

Metabolizma hızı vücudun gün boyunca yaktığı enerji miktarıdır. Genel sağlık ve kilo kontrolü açısından oldukça önemli bir etmen olan metabolizma hızı, değişmez bir özelliğe sahip değildir. Bol su içmek, egzersiz yapmak gibi yöntemlerle metabolizma hızını arttırmanın mümkün olduğunu biliyoruz.  Bunların artık hepimizin bildiği alışılagelmiş yöntemler olduğunu söyleyebiliriz. Peki metabolizma hızını arttırmak için başka neler yapılabilir? Aslında bunun için muhtemelen daha önce hiç duymadığınız bazı ilginç yollar da var. İşte onlardan bazıları:

İlginizi çekebilir: Metabolizmanızı yeniden düzenlemek mümkün mü?

metabolizma hızını arttırmak
Genel sağlık ve kilo kontrolü açısından oldukça önemli bir etmen olan metabolizma hızı, değişmez bir özelliğe sahip değildir.

Uykuya önem verin

Uyku, metabolizma için büyük önem taşıyor. Nitekim araştırmalar da yeterince dinlenmeyen insanların daha az tokluk ve daha fazla açlık hormonu salgıladığını gösteriyor. Bir başka deyişle, iyi uyuyamadıysanız gün içinde kendinizi daha fazla aç hisseder ve çabuk doymazsınız. Öte yandan 8 saat uyuyacak kadar vaktinizin olmadığı durumlarda niteliğin de nicelik kadar önemli olduğunu hatırlamalısınız. Kaliteli bir uyku için yatak odanızda televizyon, akıllı telefon, tablet gibi cihazları bulundurmamaya özen gösterin. Yatağınızı sadece uyku ve seks için kullanın. Yatakta uyuyamadan uzun süre kalmak stresi ve kaygıyı arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Bu yüzden uyuyamıyorsanız kalkmayı deneyin.

Yatak odasında koyu renkler

Bir önceki maddeyi destekleyen bu yöntem, uyku kalitenizi arttırmak için önemli. Yatak odanızda nevresimler dahil koyu renkler tercih etmeniz, uykuya dalmanızı ve yeterince dinlenmenizi kolaylaştırır. Ayrıca uykunun bir önceki başlıkta bahsettiğimiz faydalarının yanı sıra bir başka önemli özelliği daha var: Her ne kadar bir şey yapmıyor olsak da, uyku esnasında da kalori harcarız. Bu ise metabolizma hızını belli bir seviyede tutmamıza yardım eder.

Saat başı ayağa kalkın

İşyerinde çalışırken genellikle oturduğunuz yerden kalkıp hareket etmek zordur. Özellikle de elimizde yetiştirmemiz gereken bir iş varsa… Ancak uzun süre oturmak sadece metabolizma hızını değil, genel sağlığı da olumsuz etkiliyor. En az saatte bir olacak şekilde alarmınızı kurmayı deneyin. Her saat en az bir kere ayağa kalkıp çalıştığınız masanın etrafında dolaşmak, önemsiz görünse de, fazladan kalori yakmak için birebir.

İlginizi çekebilir: Sıra dışı diyetler metabolizmanızı nasıl bozuyor?

Bitter çikolata yiyin

Hayır, şaka yapmıyoruz. Kakao oranı en az yüzde 70 olan bitter çikolata, metabolizma hızını arttıran kafein ve kateşin maddelerini içerir. Ancak aşırıya kaçmamaya da özen gösterin.

Yatmadan önce hafif atıştırmalıklar yiyin

Bu konuda çok fazla tartışma var. Fakat araştırmalar yatmadan önce hafif ve sağlıklı atıştırmalıklar tüketmenin metabolizma hızınızı arttıracağı yönünde sonuçlar ortaya koyuyor. Bu açıdan egzersiz yapan ve hareketli bir yaşam tarzına sahip olan kişiler daha şanslı. Öte yandan yapılan çalışmalar genellikle erkekler üzerinde denendiği için, kadınlarla ilgili aynı tezler ortaya konsa da henüz kanıtlanmış bir durumdan söz edemiyoruz. Yatmadan önce ne yenmesi gerektiği konusunda ise uzmanlar neredeyse hemfikir. Metabolizma hızını arttıran ve daha uzun süre tok tutan protein, hafif ve sınırlı oranlarda tüketilebilir.

Şarap için

Evet, en ilgincini en sona sakladık. Kırmızı şarabın içeriğinde bulunan resveratrol isimli antioksidan madde, tükettiğiniz şekeri işlemenizi hızlandırıyor. Oregon Üniversitesinde konuyla ilgili yapılan bir araştırma da bunu destekler yönde bulgular ortaya koymuş durumda. Alkol alan biriyseniz, sınırlı miktarlarda şarap içmek, bu açıdan faydalı olabilir. Ancak bunu kilo vermek için şarap içmek yerine alkol tüketiminizi sınırlı tutmak ve alkol almak istediğiniz zamanlarda 1-2 kadeh kırmızı şarabı tercih etmek olarak düşünmenizde yarar var. 

İlginizi çekebilir: Mehmet Öz’ün metabolizma hızlandırma programı

Kaynak:

redbookmag.com

bustle.com

buzzfeed.com

shape.com

huffingtonpost.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!