Melisa Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

İster bahçenizde isterseniz de evinizde sade bir süs bitkisi istiyorsanız, melisa çiçeğine şans verebilirsiniz. Limona benzer taze narenciye kokusu olan melisa çiçeğinin beyaz veya açık sarı renkli çiçekleri ile hem bahçenizi hem de evinizi renklendirebilirsiniz.

Kelebek ve arı gibi tozlayıcı böcekleri çeken ve kötü böcekleri uzaklaştıran melisa çiçeği, bahçedeki neredeyse tüm sebzeler açısından faydalıdır. Melisa çiçeği aynı zamanda yiyeceklerde ve içeceklerde kullanılabildiğinden dolayı bahçeniz için olduğu kadar sizin için de faydalı olacaktır.

Melisa çiçeğine dair merak ettiklerinizi ve melisa çiçeği bakımında dikkat etmeniz gereken püf noktalarını bu yazıda okuyabilirsiniz.

Melisa Çiçeği Nedir?

Melisa çiçeği, anavatanı Avrupa olan bir bitkidir. Buruşuk ve oval şekilli yapraklara sahip olan melisa çiçeğinin limona benzer taze bir kokusu vardır. Melisa çiçeği aynı zamanda tıbbi amaçlarla uzun yıllardır kullanılmaktadır. Açık havada hızlı bir şekilde yetişen melisa çiçeği istilacı olabildiği için iç mekanda ve dış mekanda melisa çiçeği yetiştirmek için saksı kullanmayı düşünebilirsiniz. Bitkinin gelişimi dış mekanda daha hızlı olsa da yetişme koşullarına dikkat ettiğinizde iç mekanda da kolayca melisa çiçeği bakabilirsiniz.

Melisa çiçeğinin genel özellikleri ve ihtiyaçları şu şekildedir:

Botanik adı: Melissa officinalis

Türü: Otsu, çok yıllık

Olgunlaştığında ulaştığı ölçüler: 45-60 cm yükseklik, 45-90 cm genişlik

Güneş isteği: Tam, kısmi

Toprak isteği: Drenajı iyi toprak

Toprak pH’ı: Nötr ila asidik

Çiçeklenme dönemi: Yaz

Çiçek rengi: Beyaz, açık sarı

Kökeni: Avrupa

İlginizi çekebilir: Çarkıfelek Çiçeği Bakım Kılavuzu

Melisa Çiçeği Nasıl Bakılır?

Melisa çiçeği, açık havada yetiştirmesi kolay bir bitkidir. Ancak iç mekanda melisa çiçeği bakmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle evde bakılan melisa çiçeğinin daha fazla güneş ışığına ihtiyacı olacaktır. Aksi halde kök çürümesi gibi sorunlar görülebilmektedir. Bununla birlikte güneş ışığı ve sulama konusunda bazı temel noktalara dikkat ettiğinizde melisa çiçeğine iç mekanda da rahatlıkla bakabilirsiniz.

İç mekanda ve dış mekanda melisa çiçeği bakmak için dikkat etmeniz gereken noktalar genel olarak şu şekildedir:

Işık ihtiyacı

Melisa çiçeği, tam veya kısmi güneş alan yerlerde yetişen bir bitkidir. Bununla birlikte iklimin sıcak olduğu yerlerde güneş ışığının yoğun olması halinde bitki zarar görebileceği için melisa çiçeğine özellikle öğleden sonra gölge sağlayabilirsiniz.

Su ihtiyacı

Melisa çiçeği, nemli ancak ıslak olmayan toprak ister. Melisa çiçeği kuraklığa dayanıklı bir bitki olsa da susuzluğa biberiye ve lavanta gibi bitkiler kadar dayanıklı değildir. Bu nedenle bitkinizi çok kurumasına izin vermeden toprağın 3-5 cm’lik kısmı kuruduğunda sulamalısınız. Ayrıca sıcak yaz günlerinde nemin korunmasına yardımcı olmak için toprakta bol miktarda organik madde olduğundan emin olmalısınız. Melisa çiçeği en çok yetişirken suya ihtiyaç duyduğu için kökü sağlamlaştıktan sonra genelde haftada bir sulama yeterli olmaktadır.

Toprak ihtiyacı

Melisa çiçeği hafif kumlu ve drenajı iyi toprak sever. Saksı toprağı genelde melisa bitkisi için uygun olmakla birlikte karışımın yoğun olduğunu veya sulamalar arasında çok ıslak kaldığını fark ederseniz kum ve kaktüs toprağı gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Ayrıca toprağın pH’ının 6,7 ila 7,3 arasında olmasına dikkat etmelisiniz. Saksı seçerken ise toprağın su tutmaması ve bitkide kök çürümesi olmaması için drenaj deliği bol bir saksı tercih ettiğinizden emin olmalısınız. Saksının gözenekli malzemeden yapılmış olması, topraktaki fazla nemi çekmeye yardımcı olacağı için kil veya toprak saksılar kullanabilirsiniz.

Sıcaklık ve nem ihtiyacı

Melisa bitkisi iç mekan sıcaklığı konusunda fazla seçici değildir. Bu nedenle bitkinizi klima veya ısıtıcı yanında veya rüzgar alan bir yerde tutmamanız yeterli olacaktır. Melisa çiçeği nem konusunda da seçici olmadığı için bitkinizin yeteri kadar nem alması için nemlendirici cihaz kullanmanıza gerek olmayacaktır.

Gübre ihtiyacı

Melisa çiçeği genelde toprakta bulunan besinden daha fazlasını almaya ihtiyaç duymaz. Ancak bitkinin büyümesini teşvik etmek için birkaç haftada bir sıvı gübre kullanabilirsiniz. Bununla birlikte yetiştirdiğiniz melisa çiçeğini yemek veya içmek için tüketecekseniz, gübreleme yapmamanız daha iyi olacaktır.

İlginizi çekebilir: Hosta Çiçeği Bakımı

Melisa Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Melisa çiçeği, tohumlarını saçarak kendi kendine çoğalabilen bir bitkidir. Bu nedenle istilacı olarak kabul edilir. Bununla birlikte iç mekanda yetiştirilen çiçeklerin genelde tohum saçtığı görülmemektedir. Bu nedenle bitkiniz güçsüzleşmiş gibi görünüyorsa çoğaltmaya uğraşmak yerine üreticilerden melisa çiçeği fidesi satın alarak baştan yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Melisa Çiçeği Tohumdan Nasıl Yetiştirilir?

Melisa çiçeği tohumlarının çimlenmesi ve büyümesi için bol güneş ışığı gerekir. Bu nedenle tohumdan melisa çiçeği yetiştirecekseniz, toprağa ektiğiniz tohumların üzerini hafifçe kapatmalısınız. Ayrıca saksıyı bol ışığa maruz bırakmalı ve toprağı kurumayacağı kadar sulamalısınız. Fideler kolayca tutulur hale geldiğinde bitkilerinizi daha büyük bir saksıya nakledebilirsiniz.

Melisa Çiçeği Nasıl Hasat Edilir?

Melisa çiçeğini yiyeceklerde ve içeceklerde kullanmak için sabahın erken saatlerini tercih edebilirsiniz. Melisayı balık ve kuzu eti hazırladığınızda sosların içerisinde kullanabilirsiniz. Veya mide rahatsızlığınız varsa midenizi rahatlatmak için demleyerek tüketebilirsiniz. Topladığınız melisaları serin ve karanlık bir yerde kurumaları için sapları baş aşağı bakacak şekilde asabilirsiniz.

Melisa yapraklarını kurutucuda da kurutabilirsiniz. Ancak makine kullandığınızda yaprakların lezzetinde kayıplar olabileceği için bitkiyi doğal yollarla kurutmanız daha iyi olabilir. Kuruttuğunuz yaprakları altı aya kadar hava almayan bir kapta saklayabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!