Meditasyon yaparken ağlamak normal mi? Neden ağlıyorum?

Meditasyon yapmak için oturduğunuzda, ilk etapta nefesinizin hareketine odaklandığınız için her şey huzurlu ve dingindir. Sonra birdenbire gözlerinizin dolduğunu hisseder ve bunu anlamadan hıçkıra hıçkıra ağlamaya başlarsınız. Muhtemelen bu, meditasyon sırasında olmasını beklediğiniz bir şey değildi. Dolayısıyla meditasyon yaparken ağlamak normal mi yoksa sizde mi bir sorun var, merak ediyorsunuz. Ne de olsa meditasyonun sizi ağlatması değil, size daha iyi hissettirmesi gerekiyordu; öyle değil mi?

İyi haber: Meditasyon yaparken ağlamak, oldukça yaygın bir durum. Meditasyon genellikle birçok insan için stres giderici bir işlev görse de bazen ağlamak da dahil olmak üzere zorlu duygular uyandırabilir. Yine de bu her zaman kötü bir şey değildir. “Her şeyi serbest bırakmak” nihayetinde terapötik olabilir.

Neden meditasyon yaparken ağlıyorum?

Çoğumuz meditasyonu sakin bir zamanla, duygusal dengeyi bulmakla ilişkilendiririz. Araştırmalar da meditasyon yapmanın stres ve kaygıyı azaltabileceğini gösteriyor. Elbette meditasyonun başka faydaları da mevcut:

 • Depresyonu azaltır.
 • Ağrı hislerini yönetmeye yardımcı olur.
 • Bağımlılık bozukluklarına yardımcı olabilir.
 • IBS, HIV, sedef hastalığı ve diyabet gibi sağlık durumlarının yönetilmesine yardımcı olabilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Meditasyon aynı zamanda zihinde meydana gelen “koşuşturmayı” hafifletmek, yarışan düşüncelerini ve duyguları yavaşlatmak için de bir şanstır. Bunu başarabildiğinizde ise – yapılacaklar listeleriniz, iş sorumluluklarınız ve hayattaki dikkat dağıtıcı şeyler ortadan kalktığında- bazı güçlü duygular su yüzüne çıkar. Bu duygular, hayatın yoğunluğuyla başa çıkmak ya da yüzleşilmesi çok zor olduğu için içinizde tuttuğunuz duygular olabilir. Her iki durumda da meditasyon, zor duyguların bazen siz farkına bile varmadan ortaya çıkabileceği bir zamandır. Bu nedenle meditasyon yaparken ağlamak oldukça yaygın görülen bir durumdur.

Meditasyon sırasında bazen gözleriniz yaşarırken bazen hıçkırıklarla ağlayabilirsiniz. Bu konuda asla yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Çoğu insan bunu yaşıyor ve meditasyon yaparken ağlamak genellikle her seferinde yaşanan bir şey değil.

Meditasyon yaparken ağlamak nasıl durdurulur?

Daha önce de belirttiğimiz gibi meditasyon yaparken ağlamak olumlu bir şey olabilir çünkü bu, duygularınızla temasa geçmenize, onları aşmanıza ve kendiniz hakkında bir şeyler öğrenmenize yardımcı olabilir. Yine de meditasyon sırasında ağlama hissi birdenbire ortaya çıkıyorsa ne yapacağınız ve bununla nasıl başa çıkacağınız konusunda endişeli hissedebilirsiniz. İşte konuyla ilgili bazı ipuçları:

1. Ağlamanın kötü bir şey olmadığını unutmayın

Çoğumuza ağlamanın bir tür zayıflık olduğu, bunun yalnızca çocukların yaptığı bir şey olduğu ve büyüdükçe duygularımızı saklamamız gerektiği öğretildi. Ama ağlamak kesinlikle bir zayıflık göstergesi değil. Üzüntü ve kırılganlık hissetmek insan olmanın bir parçası ve bunu nasıl ifade edeceğinizi öğrenmek de önemli.

Dolayısıyla ağlamayı olumlu bir şey olarak yeniden çerçevelemek, o anı atlatmanıza yardımcı olabilir. İşte ağlama hakkında bilmeniz gereken birkaç olumlu şey:

 • Ağlamak önemli bir stres atma şeklidir.
 • Ağlamak kortizol seviyenizi düşürebilir.
 • Duyguları bastırmak, artan kardiyovasküler hastalık oranlarıyla ilişkilendirilmiştir.
 • Duyguları bastırmak, depresyon ve kaygı eğilimini artırabilir.

2. Duygularınızla kalmayı öğrenin

Pek çok insan meditasyonun açık bir zihne sahip olmak, düşünce ve duygulardan arınmış olmak anlamlarına geldiğini düşünüyor. Ama aslında durum bundan farklı. Meditasyonun amacı, düşünceleri veya duyguları tamamen ortadan kaldırmak değil, onları geldikleri gibi kabul edebilmektir. Sonunda amaç, onları bırakmayı öğrenmektir.

Meditasyon yaparken ağladığınızı fark ederseniz, bunu kendinizi sevme ve kabul etme pratiği yapmak için bir şans olarak kullanabilirsiniz. İşte bunun nasıl yapılacağına dair bazı öneriler:

 • Ağlarken, ağlamakla ilgili düşüncelerinizi fark edin.
 • Kendinize bir an önce ağlamayı kesmeniz gerektiğini mi söylüyorsunuz? Kendinizi çok duygusal bulduğunuz için mi yargılıyorsunuz?
 • Hangi düşüncelere sahip olursanız olun, sadece izleyin ve gözlemleyin; onları yargılamamaya çalışın.
 • Ağlarken vücudunuzda neler olduğunu fark edin.
 • Nefes alışınız normalde olduğundan daha mı hızlı yoksa daha mı ağır? Nefesinizi yavaşlatabiliyor musunuz? Ağlamanızdan vücudunuzun başka hangi bölgeleri etkileniyor?
 • Bedeninizi, nefesinizi ve düşüncelerinizi fark ettiğinizde neler olduğunu gözlemleyin.

3. Deneyiminizi işlemek için biraz zaman ayırın

Meditasyon sizde yoğun duygular uyandırdığında, olanları düşünmek ve işlemek için biraz zaman ayırmanız faydalı olabilir. Bu, zihninizi temizlemek ve düşünmek için bir arkadaşınızla konuşmayı veya bir terapistle bağlantı kurmayı içerebilir.

Meditasyon yaparken ağladıktan sonra çoğu insan kendini bitkin, tükenmiş ve savunmasız hisseder. Bu da son derece normaldir. Bu süre zarfında kendinize karşı nazik olduğunuzdan emin olun ve önümüzdeki birkaç gün boyunca biraz daha fazla dinlenmeye ve kişisel bakıma zaman ayırmaya çalışın. Ayrıca yoga veya doğada yürüyüş yapmak gibi aktivitelerde bulunmayı da isteyebilirsiniz.

Deneyimi işlemeye yardımcı olması için biraz günlük tutmayı da düşünebilirsiniz. Bunun için bir not defteri alın, 10 dakikalık bir zamanlayıcı kurun ve aklınıza ne geliyorsa onu yazın. Bunu kimseye göstermenize gerek yok. Ağladıktan sonra düşüncelerinizi ve duygularınızı yazmak, kendinizi daha iyi anlamanıza ve duygularınızın ardındaki anlamla daha fazla temas kurmanıza yardımcı olabilir.

Meditasyon yaparken ortaya çıkan zor duygularla nasıl başa çıkılır?

Görüldüğü gibi, meditasyon yaparken ağlamak son derece doğal. Bunun yanı sıra sıkıntılı hissetmek, terlemek, kalp çarpıntısı, sürekli esnemek de meditasyon sırasında görülenler arasında sayılabilir. Bir kez daha hatırlatmakta fayda var: Meditasyon sadece iyi hissetmekle ilgili değildir. Bu, kim olduğunuzu tümüyle anlamakla ilgilidir. Duygularımızdan korkmamalıyız. Aslında, onlara ne kadar aşina olursak, onları günlük hayatımızda o kadar iyi yönetebiliriz.

Eğer meditasyon sırasında öfke, üzüntü vb. gibi olumsuz duyguların ortaya çıktığını hissederseniz aşağıdaki ipuçlarından yararlanın:

 • Nefesinize odaklanın. Derin nefes almak hem bedeni hem de zihni sakinleştirmeye yardımcı olur, bu da daha fazla kontrol sahibi hissetmenizi sağlar.
 • Ortaya çıkan duyguları uzaklaştırmak yerine onunla oturmaya çalışın. Kalbiniz kırılmış gibi hissediyorsanız, bu duygu öylece yok olmayacak. Ama onu olduğu gibi hissetmek ve keşfetmek, kendiniz hakkında bir şeyler öğrenmenize yardımcı olabilir.
 • Geçeceğini bilin. Sizce ortaya çıkan bu duygular, vücudunuzun neresinde? Daha sonra nereye gidiyor? Şekli ve rengi ne? Bunları düşündükçe, sandığınız kadar kalıcı olmadığını anlayabilirsiniz.
 • Meditasyon yaparken ağlamak, hissettiğiniz sevinç veya kederle ilgili olabilir. Her iki durumda da meditasyon sırasında ağlamak her zaman iyidir ve gerçekten olduğunuz kişiyle temasa geçtiğiniz anlamına gelir.
 • Özetle; meditasyon sırasında ağlamayı, duygularınızla daha fazla temasa geçmek ve onları kabul etmeyi öğrenmek için bir fırsat olarak düşünün…

İlginizi çekebilir: Herkes meditasyon yapabilir: Meditasyon yapmanızı kolaylaştıracak ipuçları

Kaynaklar: verywellmind, wellandgood

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!