Meditasyon sekiz haftada beyindeki gri maddeyi artırıyor

Massachusetts General Hospital’dan Harvard Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışan bir ekip tarafından yapılan araştırma, meditasyonun insan beyni üzerindeki somut etkilerine dair çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Araştırma kapsamında sekiz haftalık farkındalık meditasyonuna katılan bir grubun MR (manyetik rezonans görüntüleme) yöntemiyle beynindeki değişimler incelendi ve ilk defa meditasyonun beyindeki gri madde üzerinde “ciddi değişiklikler” yarattığı tespit edildi.

beyin 3
Meditasyon insan beyni üzerinde somut etkiler yaratıyor.

Çalışmanın başındaki isimlerden Sara Lazar, meditasyon yapanların kendini iyi hissetmesinin bir nedeninin de beyindeki bu değişiklikler olduğunu söylüyor.

Lazar’ın liderliğindeki daha önceki araştırmalarda da meditasyon yapanların beyinlerinde yapısal değişiklikler olduğu tespit edilmişti. Bunlardan en önemlisi, beynin dikkat ve duygusal bütünleşmeden sorumlu olan bölgesi serebral korteksin meditasyon yapanlarda daha kalın olması. Ancak geçmişteki çalışmalar, meditasyonun tam olarak etkisini saptayamıyordu.

beyin 2
Uzmanlar, beyin yapısında sanılandan çok daha fazla esneklik bulunduğunu söylüyor.

Son araştırma ise günde ortalama 27 dakika süren farkındalık meditasyonunun beyindeki gri madde yoğunluğunu belirgin şekilde artırdığını ortaya koyuyor. Bu artış özellikle de beynin kişisel farkındalık, şefkat ve içsel gözlemden sorumlu bölgesi hippokampüste gerçekleşiyor. Dahası, hippokampüsteki bu gri madde artışı, amigdal bölgesindeki gri madde yoğunluğunun azalmasıyla doğrudan ilişkili. Amigdal bölge ise beyinde anksiyete ve stresin düzenlenmesinden sorumlu bir bölge. Buna karşılık, beynin diğer bölgelerinde ise herhahngi bir değişiklik gözlenmedi. Ancak araştırmacılar bunun gözlem süresiyle ilişkili olabileceğini söylüyor.

Uzmanlar, beyin yapısında sanılandan çok daha fazla esneklik bulunduğunu ve yapılan bilimsel çalışmalarla insanların bu yapıyı değiştirmede ve böylelikle hayat kalitesini yükseltmede ciddi rol oynayabileceğini söylüyor.

Kaynak:
The Unbounded Spirit

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Meditasyon yapmak için başka bir sebep daha var: Orgazm

Sağlığınızı ve iç huzurunuzu hızlıca iyileştirecek meditasyon teknikleri

Meditasyon beynimizi nasıl yeniden şekillendirebiliyor? – Video

Meditasyonun sağlığınız için faydalarının yanında, zararları da olabilir mi?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!