Masaj, kilo vermede etkili olabilir mi?

Kilo vermek zorlayıcı bir iş olabilir ve spor salonunda geçen saatlerin ardından bir dondurma almak ve en yakın koltuğa kurulmak arzusunda da olabilirsiniz. Ancak masaj gibi öz bakım teknikleri sayesinde kilo verme sürecini daha kolay ve eğlenceli hale getirmek de mümkün.

Masaj, doğrudan kilo vermenize sebep olmaz ancak pek çok konuda yardımcı olabilir. Örneğin, kas ağrılarını azaltabilir ve esnekliğinizi artırabilir, böylece çalışmalarınızdan en iyi sonucu elde edebilirsiniz.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Tek başına masaj kilo vermeyi sağlamaz ancak onun kilo verme çabalarına sağladığı bazı faydaları bilim insanları şöyle aktarıyor:

Spor sonrası iyileşme sürecinde verimlilik

Masajın kilo vermeyi desteklemesinin yollarından bir tanesi spordan sonra dinlenme sürecini desteklemesidir. Eğer düzenli olarak spor yapmıyorsanız veya sporunuzun yoğunluğunu arttırıyorsanız, bu çalışmalardan sonra kas ağrıları ve hamlık hissedebilirsiniz.

Masaj bu ağrıları azaltabilir ve kas yorgunluğunu düşürebilir, böylece egzersiz planınıza ve hedeflerinize daha fazla bağlı kalmanız mümkün olur.

Spordan en yüksek faydayı elde etmek

Masaj aynı zamanda hareket ve esneklik payınızın artmasını sağlayabilir ve böylece spordan daha fazla verim elde edebilirsiniz.

Masaj bunların yanında endorfin salgılanmasına sebep olur. Bu da size enerji verir ve koltuktan kalkıp spora gitmenize katkı sağlar. Spora gitmeseniz bile bedeninizi daha fazla hareket ettirdiğinizi fark edebilirsiniz.

Daha iyi sindirim

Masaj sindirime de yardımcı olabilir. Karın masajı şişkinliği, gazı ve ağrıları alır. Bu da karnınızın daha iyi görünmesini sağlar ve görünümünüze daha fazla güven duyarsınız.

Araştırmalara göre karın masajı karın çevresinin daralmasına da yardımcı oluyor. Bunun sebebi yüksek ihtimalle azalan şişkinlik ve su tutumudur. Ancak çalışmalarda aynı zamanda karın masajının insanların daha az yemesine sebep olmadığı da belirtiliyor. Bunun için irade gücünüze hala ihtiyacınız var!

Uyku kalitesi

Masaj bedeninizi rahatlatabilir ve uykunuzu iyileştirebilir. Kötü uykunun obezite riskiyle bağlantısı vardır. Kilo ve uyku arasındaki ilişkiyi anlamak için daha fazla çalışma gerekiyor ancak daha iyi dinlenmek ve masajın spor için daha fazla enerji vereceği de kesindir.

Masajın potansiyel faydaları

Masajın bazı potansiyel faydaları arasında şunlar vardır:

 • kan dolaşımında iyileşme
 • stres, depresyon ve anksiyetede azalma
 • esneklik ve hareketlilikte artış
 • sindirimde iyileşme
 • tansiyonda düşüş
 • ağrılarda azalma
 • uyku kalitesinde iyileşme

Denenebilecek Masaj Türleri

Hedeflerinize ve konfor düzeylerinize bağlı olarak denemek isteyebileceğiniz farklı masaj türleri var. Bunların bazıları şöyle:

 • İsveç masajı
 • karın masajı
 • sıcak taş masajı
 • aromaterapi
 • derin doku masajı
 • refleksoloji
 • lenf drenajı masajı

Dikkate alınacak sınırlamalar

Masajın kendisinin kilo vermeye sebep olmayacağını belirtmek gerekiyor. Ayrıca masajın kan pıhtılarına, sakatlıklara, sinir ve kas ağrılarına sebep olma ihtimali olduğunu da unutmamak gerekiyor. Aşağıdakilere sahipseniz masajdan kaçının:

 • ateş gibi enfeksiyon işaretleri
 • alkol tüketimi
 • açık yaralar
 • yanıklar
 • hemofili gibi kanama bozuklukları

Eğer hamileyseniz, tüm masaj türleri güvenli olmaz. Bu nedenle masörünüzü gebeliğiniz hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Hamile değilseniz bile masörünüze sahip olabileceğiniz hastalıklar ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermeyi unutmayın.

Sonuç olarak masaj kilo verme konusunda bedeninizi desteklemeye yardımcı olabilir. Pek çok potansiyel faydası vardır ve bunlar arasında ruh halini iyileştirmekten tutun da esneklikte artışa ve daha hızlı iyileşmeye kadar pek çok şey vardır.

Ancak beslenme ve spor kadar büyük etkilerde bulunmasını da beklememelisiniz. Herhangi bir beslenme veya spor değişikliği yapacaksanız bu konuyu doktorunuzla konuşmanın da faydası vardır. Doktorunuz da masajın faydası olacağını, sağlığınız ve spor hedeflerinize katkı sağlayacağını düşünüyorsa masaj önerebilir.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Kaynak: healthline

İlginizi çekebilir: Olabildiğince hızlı kilo vermenin yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!