Mart 2016 koşu etkinlik rehberi

Sevgili Uplifers okuyucuları, koşu meraklıları, tecrübeli koşucular ve koşmaya yeni başlayanlar! Bugün sizinle aylık koşu takvimi paylaşabileceğim için çok mutluyum.

Mart ayında herkes için uygun yarışlar bulunuyor: Patika, asfalt, kısa, uzun, İstanbul’da veya başka yerlerde. Bazı koşucular bu yarışlara kendilerini test etmek veya yarışmak için katılacak, bazıları ise nisan ve mayıs aylarındaki yarışlara hazırlanmak için. Koşu yarışlarına ne için katılıyor olursanız olun, her zaman keyifle ve sakatlamadan koşun!

5 Mart Cumartesi

Adım Adım Koşu

Tarih: 5 Mart 2016

Son kayıt tarihi: 5 Mart 2016

Tür: Koşu

Mesafe: 6 km

Katılım ücreti: Ücretsiz

Yarışın yapılacağı yer: Belgrad Ormanı Neşet Suyu Parkuru, İstanbul

Başlangıç saati: 08:30

Kayıt içinwww.aakosu.org

Aa koşu
Adım Adım Koşu

Her ayın ilk cumartesi günü Adım Adım Koşu organizasyonu düzenleniyor. Yarışların tadına bakmak için Adım Adım Koşu çok uygun bir koşu, çünkü katılımcılar daha çok zevk için koşuyor. Koşmak, arkadaşlarınızla beraber eğlenmek ve güzel zaman geçirmek için iyi bir bahanedir. Ayrıca ücretsiz bir etkinlik olması da ilgiyi artırıyor. Hemen www.aakosu.org  adresine girerek kayıt yaparak göğüs numaranızı basabilir ve bu eğlenceye ortak olabilirsiniz.

6 Mart Pazar

Runatolia

Tarih: 6 Mart 2016

Son kayıt tarihi: 28 Şubat 2016

Tür: Koşu

Mesafe: Maraton 42,195 km., yarı maraton 21,1 km. ve 10 km.

Katılım ücreti: 50 TL

Yarışın yapılacağı yer: Antalya

Başlangıç saati:

08.45: Tekerlekli Sandalyeli Engelliler

09.00: Maraton ve yarı maraton

09.15: 10km.

Kayıt içinwww.runatolia.com

19 – 20 Mart Cumartesi ve Pazar

6.Çekmeköy Night Challenge (gece koşusu)

Tarih: 19-20 Mart 2016

Son kayıt tarihi: 19 Mart 2016

Tür: Patika koşusu

Mesafe: 15 km, 30 km ve 50 km

Katılım ücreti: 50 TL

Yarışın yapılacağı yer: Taşdelen Mesire Yeri, Çekmeköy, İstanbul

Başlangıç saati: 22.00

Kayıt: www.teamultratrailrunner.com

19 Mart gecesi 2016 yılının üçüncü “Çekmeköy Yarışları” yer alacak. Çekmeköy Ormanı Ümraniye tarafında kalıyor. Orada 15 km, 30 km veya 50 km parkurlarında sınırlarınızı test edebilirsiniz. Ama Çekmeköy’deki diğer yarışlara göre mart ayındaki yarış daha farklı; çünkü bu yarış geçe koşulacak. Bana sorarsanız gece koşmak çok keyiflidir. Hiç korkmanıza gerek yok, hatta aksine o gece unutulmaz bir tecrübe yaşacaksınız. Önemli olan iyi bir kafa feneri ile koşmanız. Kafa feneri ile reflektör olan parkur işaretleri görüp takip edeceksiniz. Yanınıza yedek batarya almayı unutmayın. Su içme noktası var ama 30 km veya 50 km koşuyorsanız yanınızda ufak bir koşu sırt çantası ile koşun ve yanında incir veya kuruyemiş taşımanızı tavsiye ediyorum. Yarıştan sonra öteki koşucular ile soba üzerinde demlenmiş çay içmek size paha biçilemez bir deneyim yaşatacak.

İIgili yazı: Soğuk havalarda nasıl koşu yapabiliriz?

Koşmak istemezseniz bile sırf bu güzel ortama dahil olmak için isterseniz yarış organizasyonu esnasında gönüllü olabilirsiniz; start/finiş alanında veya parkur istasyonunda görev alabilirsiniz. Gönüllü olmak için direkt yarış organizatörü Bakiye Duran ([email protected]) ile irtibata geçebilirsiniz.

19- 20 Mart Pazar

İzmir Duatlonu Türkiye Şampiyonası

Tarih: 20 Mart 2016

Son kayıt tarihi: 15 Mart 2016

Tür: Duatlon (koşu ve bisiklet)

Katılım ücreti: 75 TL

Yarışın yapılacağı yer: İzmir

Kayıt: https://www.triatlon.org.tr

Farklı bir şey denemek isterseniz, 20 Mart’ta İzmir’e giderek hem koşun hem de bisiklete binin. Bu spor disiplinine ‘duatlon’ deniyor. Antik Yunan’da ‘du’ iki ve ‘athl’ yarış demektir. Yarış bu şekilde düzenleyecek; önce koşu, sonra bisiklet ve ondan sonra tekrar koşu. Doğru bir şekilde efor harcamak ve koşudan bisiklete ve bisikletten koşuya dönerken zaman kaybetmemek de çok önemlidir.

26 Mart Çumartesi

Nashira Ultra Maratonu

Tarih: 26 Mart 2016

Son kayıt tarihi: 1 Mart 2016

Tür: Patika

Mesafe: 80 km, 35 km ve 11 km

Katılım ücreti: 80 km: 100 TL, 35 km: 70 TL, 11 km: 50 TL

Yarışın yapılacağı yer: Manavgat

Başlangıç saati: 07:00:80 km ve 35 km, 09.00: 11 km

Kayıt: www.manavgatnashiraultramaraton.com

manavgat
Manavgat’ta hem koşup hem de mükemmel bir tatil yapabilirsiniz

2016 yılında yarış takvimine birçok yeni yarış girecek: Temmuz ayında Aybastı Ultra, Sky Erciyes, Uludağ Sky Run ve Aralık ayında Kaz Dağları Ultra Maratonu. İlk olarak mart ayında yer alacak yeni maraton ise; Nashira Ultra Maratonu. Bu yarışların hepsi zorlu yarışlar olacak. Yarışlar hem uzun mesafe hem de ciddi bir tırmanış gerektiriyor. Mesela; 80 km yarışında yükseklik kazanımı ve toplam iniş 1923 m’dir ve 35 km yarışında toplam yükseklik kazanımı 923 m’dir.

Nashira Ultra Maratonu’na katılarak aynı zamanda firsatınız da varsa küçük bir tatil yapabilirsiniz. Manavgat Antalya’ya oldukça yakın olup mart sonu genelde denize girmek hava yeteri kadar sıcak oluyor.

Haydi siz de tembellik etmeyin, koşuya çıkın, sağlıklı beslenin ve dinlemeyi de unutmayın! En kısa zamanda yarış alanında veya sosyal medyada görüşmek dileğiyle.

Her ay Uplifers’te yarış takvimi sizinle paylaşıyorum. 2016 yılı için tüm koşu takvimini blogum koscora.com adresinden bulabilirsiniz.

Coraline Chapatte Sporcu
İsviçreliyim ama neredeyse 10 senedir Türkiye'de oturup çalışıyorum. Neuchatel'de 4 sene ekonomi okudum. İsviçre'de doğan her çocuk bütün sporları küçük yaşta öğrenir. Bu yüzden ... Devam