Mantığımıza engel olan bilişsel yanılgılar

Bilişsel Yanılgı Nedir?
Bilişsel Yanılgı Nedir?

İnsan beyni  saniyede 10 üzeri 16 işlem yapabilme yetisine sahip.  Bu sayı, modern teknolojinin var ettiği herhangi bir bilgisayarın işlem yapabilme kapasitesinden çok daha fazlası. Ancak bu yetenek, beynimizin sınırları olmadığı anlamına gelmiyor. En basit hesap makinesi bizden çok daha iyi matematiksel hesaplamalar yapabilirken, hafızamız da birçok kez bizi yanıltabiliyor. Yanlış kararlar alıp hatalı sonuçlara varabiliyoruz.

Uplifers olarak, en sık karşılaşılan, kimi zaman zarar veren ve hakkında bilgi sahibi olmanız gereken bilişsel önyargıları bir araya getirdik.

Başlamadan önce bilişsel önyargılar ve mantık hataları arasındaki farkı belirtmek isteriz. Mantık hatası, mantıksal tartışmalar sırasında yapılan hatalarken; bilişsel önyargılar düşünme sürecinde, hafıza, sosyal nitelikler veya yanlış hesaplamalardan kaynaklanabilen eksikliklerdir.

Bazı psikologlara göre bilişsel önyargılarımız, özellikle tehlikeli durumlarda, edindiğimiz bilgileri daha etkin şekilde işlememize yardımcı oluyor. Ancak bu durum, hata yapmamıza engel olamıyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!