Lider ruhlu ve düzen meraklısı ESTJ kişilik tipine uygun meslekler

Her ekibin, işi çekip çevirecek bir lidere ihtiyacı vardır. Karakteri liderliğe en uygun olan kişi genelde kendiliğinden ortaya çıkar; bu kişilere baktığımızda ortak birtakım noktaları olduğunu görürüz. Dünya çapında kabul gören Myers-Briggs Kişilik Testi’ne göre bir ekibi çekip çeviren, organizasyon ve düzen meraklısı kişiler genelde ESTJ kişilik tipine dahil oluyor. Peki bu ESTJ kişilik tipinin özellikleri neler, onları mutlu edebilecek meslekler hangileri?

ESTJ kişilik ne anlama geliyor?

Ünlü psikiyatr Carl Jung’un algı, sezgi, duygu ve düşünce olarak tanımladığı “insanlığın dört ortak yetisi” temel alınarak hazırlanan bu kişilik testine göre, insanlar bu temel yetileri barındırdıkları oranda farklılaşıyor ve toplam 16 kişilik tipinden birine dahil oluyor. Bu 16 tipten ESTJ kişilik, “Yönetici” ya da “Amir” olarak ifade ediliyor.  Toplumun yüzde 9’unu oluşturduğu düşünülen ESTJ kişilik tipinin açılımı ise şu şekilde:

 • E – Extrovert (dışa dönük)
 • S – Sensing (sağduyulu)
 • T – Thinking (düşünen)
 • J – Judging (yargılayıcı)

ESTJ kişilik, tüm kişilik tipleri içinde bir organizasyonun beyni olmaya en yatkın kişi. Geleneksel yöntemleri uygulamaya meraklı, çalışkan ve düzenli ESTJ’ler hızlı ve somut sonuçlar almaya istekli insanlar. Ekiplerini çekip çeviren, kural, kılavuz ve yönetmelik düşkünü kişiler genelde ESTJ kişilik tipine dahil oluyor. Enerji dolu, önyargılı ve kendinden memnun olarak görülen, pratik zekasını kullanmayı iyi beceren ESTJ kişilik, yaptığı işten ötürü mutlu olmaya da en yatkın karakterlerden biri.

Organizasyon ve düzen meraklısı kişiler genelde ESTJ kişilik tipine dahil oluyor.
Yönetmeliklere düşkün yöneticiler

ESTJ kişilik tipine en uygun görülen meslekler, yönetici karakterlerini ve kurallara bağlılıklarını verimli kullanabilecekleri alanlar oluyor. Bunlara birkaç örnek şöyle sıralanabilir:

 • Sağlık hizmetleri (hekim, eczacı, dişçi)
 • İş dünyası (satış sorumlusu, emlakçı, sigortacı, idare müdürü)
 • Finans (yatırım danışmanı, finans müdürü, bütçe sorumlusu, denetçi)
 • Eğitim (okul müdürü, müfettiş, meslek öğretmeni)
 • Hukuk (avukat, hakim, bilirkişi)
 • Mühendis (endüstri, makine, uçak, inşaat mühendisi)
 • Asker, polis

Öte yandan, ESTJ kişilik kural ve düzenin hakim olmadığı, spontane bir yaratıcılık gerektiren sanat, edebiyat, müzik, oyunculuk gibi alanlarda daha az başarı gösteriyor.

ESTJ kişilik tipine uygun hobiler arasında bahçe işleri, DIY projeler, gönüllü aktiviteler ve takım sporları yer alıyor. Bir ilginç veri daha: ESTJ kişilik, 16 kişilik tipi arasında strese bağlı yeme bozukluğunun en az görüldüğü grup. Dolayısıyla bu grubun, başkaları üzerinde olduğu kadar kendi istekleri konusunda da yönetici konumda olduğu söylenebilir.

Siz de bu %1 ila %3’lük aralıkta olup olmadığınızı görmek ve kişilik tipinizi bulmak istiyorsanız teste buradan ulaşabilirsiniz. Diğer kişilik tipleri hakkında daha fazla bilgi almak için takipte kalın.

İlginizi çekebilir: Dışa dönük ENFP kişilikler ve onları mutlu edecek meslekler

Kaynaklar:

16personalities

Truity

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!