Dışa dönük ENFP kişilikler ve onları mutlu edecek meslekler

Şimdiye dek gerek psikoloji biliminde, gerekse de işe alımlarda kullanılmak üzere yüzlerce kişilik envanteri geliştirildi. Dünya çapında en çok kabul görenlerden biri olan Myers-Briggs Kişilik Testi, Freud’un öğrencisi, psikiyatr Carl Jung’un teorisine dayanan ve II. Dünya Savaşı sırasında geliştirilen envanterlerden biri. Bu testin ortaya koyduğu 16 kişilik tipi, aynı özelliklere farklı oranlarda sahip olarak birbirinden ayrışıyor.

Jung’a göre, tüm insanların ortak dört temel yetisi var: Algı, sezgi, duygu ve düşünce. Bu dört temel özellik, karaktere kişiden kişiye değişen şekilde katkıda bulunuyor. Sözgelimi his odaklı kişide algı ve duygu ön plandayken, düşünce ve sezgileri yüksek olan kişiler daha analitik düşünüyor.

Uplifers olarak, his odaklı ve içedönük INFJ kişilik tipini yazmışken, dışa dönük ve sosyal kişileri de unutmadık. Dünya çapında kabul gören Myers-Briggs Kişilik Testi’ne göre ENFP kişilik tipinin özellikleri ve bu kişilere en uygun meslekler listesi bu yazımızda.

Özgür ruhlu ve ilham veren ENFP kişilik tipinin özellikleri

Myers-Briggs testinin 16 kişilik tipinden biri olan ENFP, dünya nüfusunun %7’sini oluşturuyor. Kısaltmanın açılımı şu şekilde:

E – Extrovert (dışa dönük)

N – Intuitive (duyumsal)

F – Feeling (his odaklı)

P – Perceiving (algılayan)

ENFP kişilik tipine sahip insanlarda yine duyumsal ve his odaklılık ön plandayken, bunun dışavurumu kişilerin içlerine kapanması değil, birer “sosyal kelebek” olmaları şeklinde görülüyor. Bu kişiler gerçek bir özgür ruh; fakat bu onların günü yaşama adı altında umursamaz ve vurdumduymaz davranışlar sergilemelerine neden olmuyor. ENFP kişilik, hayatın geçiciliğine inanıp bencil zevk düşkünü olmaktansa, diğer insanlarla kurduğu duygusal ve sosyal bağa önem veriyor. Hayatı, her şeyin birbirine bağlı olduğu bir yapboz gibi gören ENFP’ler için altta yatan anlamı bulmak çok önemli.

ENFP kişilik, diğer insanlarla kurduğu duygusal ve sosyal bağa önem veriyor.

Hem dinlenmeyi ve kendini dinlemeyi, hem de enerji ve ilham kaynağı olmayı becerebilen ENFP kişilik tipini anlamak, yeni tanışanlar için biraz zor olabiliyor. Yine de yaratıcılık, empati ve cesaret gibi özellikleri sayesinde insanların kalbine (ve beynine) giden yolu çözmeleri uzun sürmüyor. Biz yine de ENFP kişilik tipini daha iyi anlatabilmek için birkaç ünlü örneği verelim: Robert Downey Jr, Will Smith, Robin Williams, Drew Barrymore. Tanım şimdi kafanızda netleşti, değil mi?

İş hayatında ENFP kişilik

ENFP kişilik için profesyonel hayatta da yaratıcılık ve ilham çok önemli. Bu kişiler hem başkalarına da yarar sağlayacak, hem de hayalgüçlerini harekete geçirecek işlerde daha hevesli ve başarılı oluyor.

  • Sağlık hizmetleri (diyetisyen, hemşire, fizyoterapist, konuşma terapisti, iş güvenliği sorumlusu, veteriner…)
  • Sanat ve eğlence (oyuncu, dansçı, koreograf, şarkıcı, dekoratör, moda tasarımcısı vb.)
  • İş dünyası (satış sorumlusu, emlakçı, sigortacı, insan kaynakları uzmanı, müşteri ilişkileri sorumlusu, yasal arabulucu…)
  • Hizmet sektörü (hayvan eğitmeni, barmen, garson, spor hocası gibi)
  • Medya / iletişim (editör, halkla ilişkiler sorumlusu, fotoğrafçı, yazar, muhabir…)
  • Eğitim (ortaokul – lise öğretmeni, rehber öğretmen vb.)

Bunlar ENFP kişilik tipini mutlu edebilecek meslekler. Peki bu kişilere uygun olmayan meslekler hangileri? Bunlar genelde sıkı kurallara bağlı olan ve kişinin yaratıcılığına yer bırakmayan, inisiyatifin az olduğu işler. Örneğin polis, hakim, uçuş sorumlusu, inşaat ya da makine mühendisi, kimyager gibi meslekler, bu kişilere önerilmiyor.

Siz de bu %1 ila %3’lük aralıkta olup olmadığınızı görmek ve kişilik tipinizi bulmak istiyorsanız teste buradan ulaşabilirsiniz. Diğer kişilik tipleri hakkında daha fazla bilgi almak için takipte kalın.

İlginizi çekebilir: His odaklı ve içe dönük INFJ kişilik tipi ve bu kişilik tipine uygun meslekler

Kaynaklar:

Truity

16personalities

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!