His odaklı ve içe dönük INFJ kişilik tipi ve bu kişilik tipine uygun meslekler

Çoğumuz üniversiteden mezun olur olmaz bulduğumuz ilk işte çalışmaya başlıyor ve görücü usulü evlilikler gibi, işi zamanla sevmeye kendimizi alıştırıyoruz. Bazen de sevmediğimize karar verip iş ya da sektör değiştiriyoruz. İşin aslı şu: Dışarıda karakter özelliklerimize uygun olan ve olmayan işler var. Örneğin hırslı, sosyal ve dışa dönük kişiler kalabalık önünde konuşmaktan ve rekabet ortamlarında bulunmaktan hoşlanırken, içe dönük kişiler yalnız çalışmayı, yaratıcı sürecini kendi kendine yaşamayı tercih ediyor. Bu yazıda, Myers-Briggs Kişilik Testi’ne göre INFJ kişilik tipini ve bu tipe en uygun kariyer seçeneklerini yazdık.

Ünlü psikiyatr Carl Jung’un izinden türeyen Myers-Briggs Kişilik Testi, dünya çapında itibar edilen, psikologlar ve insan kaynakları departmanları tarafından sıkça kullanılan bir test. Carl Jung’un teorisi, tüm insanların dünyayı nasıl gördüklerinin dört temel fizyolojik fonksiyona bağlı olduğuydu. Bu dört temel özellik algı, sezgi, duygu ve düşünce idi.

Teste göre, tüm insanlar bu dört farklı özelliğin ağırlıklarına göre toplam 16 kişilik tipine ayrılıyor. Bu kişilik tiplerinden biri olan ve dünya nüfusunun %1 ila 3’ünü oluşturan INFJ şu anlama geliyor:

  • I – Introvert (içe dönük)
  • N – Intuitive (duyumsal)
  • F – Feeling (his odaklı)
  • J – Judging (yargılayıcı)

Bu kişilik tipine sahip insanların gözlemciliği ön plandadır. Fikirler, ilişkiler ve hatta eşyalarda bir anlam ve bağlantı ararlar. İnsanları nelerin motive ettiğini merak eder, gözlemcilikleri sayesinde diğerlerine dair, genelde doğru olan bir fikir oluştururlar. Değerleri ve prensipleri vardır ve bunları esnetmeyi sevmezler. Hem özel hayatlarında hem de profesyonel olarak, çoğunluğun faydasına olacak şekilde davranmaya meyillidirler.

İçe dönük INFJ kişilik için bağımsız projeler, yalnız çalışma imkanı, sessiz bir ortam önemlidir.

INFJ kişilik tipine sahip kişilerin sıkı sıkı tutunduğu prensipler karşılandığında yaptıkları iş onlar için anlam kazanır. Dolayısıyla, INFJ kişilik tipi için değerlerine uygun bir meslek seçmek en önemli kriterdir. Bunun yanı sıra, bağımsız projeler, ekipten ziyade yalnız çalışma imkanı, açık ofis karmaşasından ziyade sessiz bir ortamda iş yapma gibi etkenler de, bu kişilerin iş memnuniyetini ve performansını artırır.

INFJ kişilik tipine uygun bazı işler şöyle sıralanabilir:
  • Sağlık hizmetleri (hekim, hemşire, psikiyatr, diyetisyen, araştırmacı, fizyoterapist, dişçi vb.)
  • Sosyal hizmetler (klinik psikolog, rehber, konuşma terapisti…)
  • Bilim (sosyal bilimler uzmanı, çevrebilimci gibi)
  • İş dünyası (insan kaynakları uzmanı gibi insan odaklı işler)
  • Sanat (yeteneğe bağlı olarak müzisyen, ressam, grafik tasarımcı, fotoğrafçı ya da kütüphaneci, editör, dekoratör)
  • Eğitim (ilkokul öğretmeni, rehber, danışman vb.)

Yukarıda saydığımız kariyer olasılıkları, INFJ kişilik özellikleri düşünüldüğünde oldukça tutarlı. Eğitim dahi, her ne kadar öğretmen olmak bir sınıf dolusu küçük insanın önünde kendine güven duymayı gerektirse de, insanların gelişimine yardımcı olacağı için tercih edilebilir. INFJ kişilik için en yanlış meslekler ise satış müdürü, müteahhit, emlakçı, polis, lokanta müdürü, aşçı hatta elektrik ustası ve tamirci olarak örnekleniyor.

Siz de bu %1 ila %3’lük aralıkta olup olmadığınızı görmek ve kişilik tipinizi bulmak istiyorsanız teste buradan ulaşabilirsiniz. Diğer kişilik tipleri hakkında daha fazla bilgi almak için takipte kalın.

İlginizi çekebilir: Hem sosyal hem içine kapanık: Ambivert kişiler

Kaynaklar:

Live bold and bloom

Truity

Personality Page

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!