Lider olmak: Kendi hayatına liderlik etmeye hazır mısın?

“Gelecek bugün ne yaptığınıza göre şekillenir.”
Mahatma Gandhi

Dışarıdan bakıldığında oldukça kolay gözükmektedir. En zor anında herkes gemide kalacağını söyler fakat ya olaylar o zor anın gelişini tetiklediğinde gerçekte neler olur? Gerçekten bizler o gemide kalır ve savaşa devam eder miyiz? Ya da o anda içimizi kaplayan korkuya yenik düşüp de arkamızı dönüp gider miyiz? O savaşa sizce ne kadar hazırız? O zordan da zor zamanlarda “Ben buradayım, senin yanındayım” veya “Ben buradayım, sana yardım etmek için buradayım” diyebilen kaç kişi var?

Ben bugün sizinle birlikte liderlik konusunu ele alalım istiyorum. Aklımda olan ve açıkçası kalbimden geçen liderlik konusunda bir “dizi” yazmak. Liderlik konusunda bir yazı dizisi dün düşündüğüm esnada aklıma geldi. Şunu fark ettim liderlik bizler için “yüksek” bir kavram. Belki hayatımıza indiremediğimiz, belki uyguladığımız fakat hiç farkında olmadığımız. Belki de daha fazla uyguladığımızda çok daha mutlu olabileceğimiz… Bu yüzden liderlik ile ilgili bir değerlendirme yapmak istiyorum sizlerle birlikte…

Liderliği şirket yönetmek kavramından alalım ve basitleştirelim, gelin bugüne ve hayata indirelim. Liderliği “üst” gördüğümüz yerden alalım, gelin bu sabah uyanmak ile uyanamamak arasında kaldığımız o çekişmeli zamana, o mahmur halimize kadar indirelim.

Evet, aslında her an, her saniye hayatımıza liderlik etmekteyiz. Nasıl mı? Bu sabah bir saat erken uyanmayı seçerek ve bu kazanacağımız bir saatte belki spor yaparak bedenimize iyi bakarak, belki atladığımız kahvaltımız için zaman ayırarak kendimizi biraz olsun şımartarak. Belki bu bir saatte uğraştığımız bir hobimizi geliştirmek üzere kendimizi eğitmeye ayırarak.

Şimdi başka bir liderlik durumuna gidelim. Bugün işten çıktığımızda önümüzde seçenekler olabilir, bazılarımız arkadaşlarımızla üç saat vakit geçirmeyi (hatta bazen ne yazık ki vakit öldürmeyi!) ve bazılarımız ise ikinci bir işte çalışarak gelecek yaz planladığımız bir geziye katılmak üzere para biriktirmeyi seçebiliriz değil mi?

Şimdi diyeceksiniz ki “Peki liderlik bunun neresinde?” Liderlik kalbimizde yanan ateşlerde, liderlik hayata katmaya çalıştığımız değerde, liderlik kendimiz dışında en az bir kişi için bir gülümseme yaratabilmek inancında, liderlik hayatta tek olmadığımızı ve bu dünyaya gelişimizin bir amacı, bir anlamı, burada vermek için gönderildiğimiz ne varsa onu bulmaya yönelmek başarısında… Liderlik sadece küçücük bir anda bir çay içip simit yerken paylaşabilmekte, liderlik bir ihtiyaç sahibine az veya çok, her ne olursa yardım etmeyi amaç edinebilmekte, liderlik bir “an” aç kalmış bir hayvanın karnını doyurmak için bir yere beş dakika geç gidebilmeyi göze alabilmekte…

Bizim “Bugün ne yapıyorum?” diye baktığımız onlarca şeyde liderlik… Liderlik her an verdiğimiz kararlarımızla, hayatımızın her anında aslında… Liderlik tüm seçimlerde, tüm oluşlarda, tüm emeklerde, tüm amaçlarda… O yüzden bugün bir değişiklik yapalım istiyorum. Bu yazımda bana eşlik eden tüm sevgili sizler… Siz bugün bu yazıyı okumaya zaman ayırmakla bir “liderlik” örneği sergilediniz; kendinize ve kendiniz için belki üç, belki beş dakika ayırdınız. Bu yazıdan sonraki her adımınızı, her kararınızı düşünmenizi istiyorum. Büyük şirketleri yönetmenize, büyük kararlar ve riskler almanıza gerek yok; sizler benim liderlerimsiniz.

Şimdi ve şu anda hayatınızın lideri olmaya hazır mısınız? O zaman en hayırlı ve güzel olan sizleri bulsun…

İlginizi çekebilir: Hayat bizden ibaret: Yarını sözcüklerimizle çiziyoruz

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam