LEGO’dan doğa dostu açıklama: Plastiğe veda

Hayal gücüyle saatlerce binalar inşa etmek, parklar yaratmak, oturma odaları tasarlamak kısacası sonsuz dünyalar yaratmak… The LEGO, 1949’dan beri nesillerin yaratıcılıklarını en iyi şekilde kullanacakları oyuncaklar tasarlayarak tüm dünyada adını duyurdu. Legoların dünya üzerindeki popülerliklerini ise şöyle açıklayabiliriz:

2012 yılında 45 milyar lego parçası üretildi ve o yıl, dünyayı 18 kez çevreleyecek kadar lego satıldı.

LEGO plastik üretiminin önüne nasıl geçecek?
Her sene sadece LEGO tarafından 6000 ton plastik üretilmekte.

Bu noktada dikkatimizi çeken şey ise üretilen plastik miktarı. Her sene sadece LEGO tarafından 6000 ton plastik üretilmekte. İşte bu yüzden geçtiğimiz günlerde LEGO, oyuncaklarının geleceği için harika bir açıklama yaptı; şirket legoları doğa dostu materyallerle üretecek olan bir programa 150 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını söyledi. Bu programda ise yaklaşık 100 başarılı bilim insanı LEGO tarafından işe alınacak ve çalışanlar plastik yerine, çevreye zarar vermeyecek olan bir materyal bulmaya çalışacak. Şirketin bu konudaki ilk adımı ise “LEGO Sürdürülebilir Malzeme Merkezi”ni açmak olacak.

O renkli ve eğlenceli küçük oyuncakların dünyaya bu denli zarar veriyor olması ise oldukça ironik ve üzücü. Fakat The LEGO bu durumun önüne geçmek için elinden geleni yapıyor. Şimdilerde oyuncakların ambalajlarında daha az kağıt kullanıyor ve bir rüzgar çiftliğine yatırım yapıyorlar.

Yaklaşık 100 başarılı bilim insanı LEGO tarafından işe alınacak ve çalışanlar plastik yerine, çevreye zarar vermeyecek olan bir materyal bulmaya çalışacak.

Lego Grubu sahibi Kjeld Kirk Kristiansen (kendisi Lego’nun kurucusu Ole Kirk Kristiansen’in torunu) yaptığı son açıklamada şunları söyledi:

“Duyurulan yatırım, gelecek nesillerin miras alacağı gezegende olumlu bir etki bırakma konusundaki kararlılığımızın kanıtıdır ve daima LEGO Grubu’nun misyonuna uygun olarak ve kurucu olan dedemin sloganı doğrultusunda hareket edeceğiz:

“Sadece en iyisi yeterince iyidir.” -Ole Kirk Kristiansen

Umuyoruz tüm şirketler bu farkındalığa bir şekilde ulaşır ve güzel dünyamızı korumak için bir an önce harekete geçerler. LEGO’nun bu kararının, tüm dünyaya ilham olmasını diliyoruz.

İlginizi çekebilir: Doğanın kalbinde sürdürülebilir enerjiyle çalışan yaşam alanı: Ağaç evler

Kaynaklar:
Upworthy.com
Dailykos.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!