Kuzey Işıkları’nın 2014’ te çekilen en güzel 7 videosu

Elektrikli aydınlatmalarla donatılmış binalar ya da şehirler hoş görünebilir, ama hiçbiri tabiatın bize sunduğu kutup ışık gösterileriyle boy ölçüşemez. Kuzey ışıklarını yılın herhangi bir zamanı görmek mümkün olsa da özellikle Noel zamanı görünüyorlar. Kuzey Işıkları’nı Kuzey veya Güney Kutbu çevresinde kış aylarında görmek daha kolay. Kırmızının ve yeşilin çeşitli tonlarından oluşan büyük renk cümbüşü çoğu zaman uzaklarda yaşanan Noel ruhunu taşıyor.

Şu an güneşlenme süresi tarihi standartlar bakımından düşük, ancak son teknoloji ile donanmış fotoğraf makineleri sayesinde, fotoğrafçılar ışıkların yeryüzü üzerindeki etkisini daha önce eşi benzeri görülmemiş bir biçimde objektiflerine taşıyabiliyorlar.  Yüksek çözünürlüklü, hızlandırılmış Kuzey Işıkları videolarına internette özellikle de sosyal medyada geçtiğimiz şubat ayında fazlasıyla rastladık.

Güneş’in önümüzdeki sene ne göstereceğini bir kenara bırakırsak, bu tatil sezonunun son döngüsünde, Güneş’in bize bahşettiği hediyeleri değerlendirmenin en güzel zamanı. Bu nedenle, lafı daha fazla uzatmadan Kuzey Işıkları’nın 2014’te çekilen en iyi 7 videosunu beğeninize sunuyoruz.

“Kuzey Işıkları”, Alberta, Kanada

Avrupa ve Kuzey Amerika’daki başlıca ışık gösterileri de dâhil olmak üzere Şubat 2014’te yeryüzü bir Aurora Borealis yani Kutup ışıklarına tanıklık etti. Fotoğrafçı Richard Gottardo, yalnızca üç dakikaya 3500 fotoğraf sığdırarak, Kuzey Işıkları’nın Alberta’da Kanada Kayalıkları üzerindeki dansını ölümsüzleştirmek için oradaydı. Gottardo’nun dedesinin anısına adadığı, fırıl fırıl dönen bulutlar videoya daha da sanatsal bir atmosfer ekledi.

Norveç ve İzlanda’daki  “Karşılaşmalar”

İskandinavların deyimiyle belki sadece friluftsliv yani özgür hava yaşamı, ama Norveçli fotoğrafçı Stian Rekdal İskandinavya’daki bu sade güzelliği yakalamasının bir püf noktası olmalı. “Karşılaşmalar” için fotoğrafçı, vahşi kutup ışıkları ve  ışıl ışıl gökyüzünü Norveç ve İzlanda’nın karasal güzelliğiyle bir araya getirdi. 1:18’den 1:26’ye kadar yeşil Kuzey Işıklar’ının dansını pozlarken bir çok  insan unsurunu da videosuna kattı.

“Technicolour Alaska”

Kaliforniyalı fotoğrafçı Alexis Coram’ın kendi ifadesiyle “Şubatta Kuzey ışıklarından ufak bir işaret görmek umuduyla Alaskaya doğru yol aldım. Ancak beklediğim bu ufak işaret bir fanteziye ve gökyüzü piyesine dönüştü” diyor. Nisan ayında ilk ortaya çıktığından beri tam 234,000 kez izlenen vahşi kutup ışıklarının ve yıldızların operasını filme çektiği video, fotoğrafçının aynı zamanda hayatındaki ilk hızlandırılmış (time-lapse) videosu.

Norveç’te “Yükselen Işıklar”

Listelediğimiz videolar arasındaki hızlandırılmış olmayan tek belki de en iyi video… Hızlandırılmış videolar yavaş ilerleyen Kuzey Işıkları’nı göstermenin iyi bir yolu ama, fotoğrafçı Ole C. Salomonsen’in ağustostan kasım ayına kadar Tromsø, Norveç’teki hızlı ilerleyen ışık patlamaları için buna ihtiyaç duymadı. Ve ilk defa bu ışıklar,  hızlandırılmış olarak değil gerçek zaman çekiminde yansıtıldı.

İskoçya’da “Kuzey Işıkları Gecesi”

Norveç ve Alaska gibi yerler, kuzey ışıkları için bilinen yerler, ama şubat ayının sonlarına doğru Britanya Adaları da dahil olmak üzere, daha güneydeki enlemlere de auroralar gözlandi. İskoçyalı fotoğrafçı Maciej Winiarczyk tarafından çekilen bu hızlandırılmış video,  58.3 derece kuzey enlem merkezli çarpıcı görüntüler sunuyor.

“Michigan’ı Aramak”

Bu video sadece Kuzey Işıkları ile alakalı değil. Şikagolu fotoğrafçı Eric Hines tarafından Ocak ayında Michigan’ ın yukarı yarımadalarında  çekilen bu videoda; karlı şelale manzaralarından, gölden yansıyan yıldızlara, sahildeki kar fırtınasına kadar farklı öğelerle bezenmiş kuzey ışıklarını en çarpıcı hali sunuluyor.

Alt Dünya yörüngesinden “Üst Geçit”

Bonus olarak; Uluslararası Uzay İstasyonu tarafından çekilen bu video; kuzey ışıkları (aurora borealis) ve güney ışıklarını (aurora australis) en çarpıcı şekliyle filme alan sunumlardan biri. Her şeye uzaydan bakmak, nesnelere daha derin bir perspektif kazandırıyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!