Koşuya başlamadan önce edinmeniz gereken 5 ekipman

Koşu sporu, her ne kadar ekipman gerektirmeyen bir spor olarak nitelendirilse de, koşucuların sağlıklarını, performanslarını ve antrenman motivasyonlarını muhafaza edebilmeleri için bazı önemli ekipmanlara ihtiyaçları vardır. İşte koşuya başlamayı düşünenler için, sizin için neden gerekli olduklarını detaylıca açıkladığımız temel koşu ekipmanları listesi:

1. Koşu ayakkabısı

Ayak yapınıza ve anatominize uygun bir koşu ayakkabısı seçerek işe başlamalısınız. Koştuğunuz zemin de ayakkabı seçiminde çok önemlidir. Kumda, çimde, tartan pistte, asfaltta ya da dağda bayırda kullanılabilecek değişik taban yapısına sahip ayakkabı çeşitleri mevcuttur. Eğer birden farklı zeminde koşuyorsanız, birden fazla koşu ayakkabınız olması sizin için daha iyidir. Ayak tipine göre koşu ayakkabısı seçmenin inceliklerini anlattığımız yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Koşu ayakkabısı modellerini incelemek için tıklayın.

2. Esnek ve nefes alan kumaştan bir şort / tayt

Renkli ve şık spor giysileri

Kalitesiz malzemeden yapılmış ya da dikiş yerleri sert olan  iç çamaşırı, şort ve taytlar kasık bölgesinde tahrişe ve pişiğe neden olabilir.  Bacağınızı sarmayan geniş şort ya da taytlar da bacak aranızda sürtünmeye neden olarak koşunuzu keyifsiz hale getirecektir. Yine bu aşırı sentetik malzemeden imal edilmiş giysiler, soğuk havalarda vücut sıcaklığınızı korumayı zorlaştıracaktır. Bunun için, lycra malzeme ile üretilmiş; bacağınızı saran, dikiş yerleri sert olmayan, hatta dikişsiz şort ve taytlar seçmekte fayda vardır.

Spor tayt modellerini incelemek için tıklayın. 

3. Ter tutmayan tişört

Koşarken hızınız sürekli değişiyorsa, örneğin bazen yürüyüp bazen çok hızlanıyorsanız üst vücudunuzun ter tutmaması gerekir. Çünkü yavaşladığınız zaman vücut sıcaklığınız düşer ve hava sıcak dahi olsa kendinizi rahatsız hissedersiniz. Bunun için ter tutmayan maddeden yapılmış özel koşu tişörtlerini seçmekte fayda vardır. Vücudunuzu saran bir maddeden yapılan bu tişörtler, sizi vücut ısınızda meydana gelecek ani değişimlerden koruyacağı gibi koşu konforunuzu da arttıracaktır. Çünkü uzun mesafe koşulduğunda koltuk altları ve meme ucu bölgesi hassaslaşır ve vücudunuzu sarmayan bir tişört, bu bölgelere sürekli temas ederek tahrişi arttırır.

Eğer geceleri de koşuyorsanız tişörtünüzün ışığı yansıtabilecek bir renkte olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca reflektör özellikli koşu kıyafetlerini ya da kıyafetlerinizin üzerine iliştirebileceğiniz reflektörleri de spor mağazalarında bulabilirsiniz.

Spor yaparken giyebileceğiniz spor atlet ve koşu tişörtü modellerini incelemek için tıklayın.

4. Koşu çantası

Eğer şehir içinde koşuyorsanız ve civarda güvenlik problemi varsa -örneğin trafik yoğunsa, ya da ortalık çok sessizse- yanınıza cep telefonu almak iyi bir fikir olacaktır. Bu yüzden kolunuza ya da bileğinize takabileceğiniz akıllı telefon kılıflarını kullanabilirsiniz. Ancak koşuya çıkarken yanınıza çoğunlukla anahtar, kredi kartı, kimlik vb. küçük şeyler almak gerekebiliyor. Bunun için bel boşluğunuza takılan ve koşu sırasında sallanmayan özel çantaları tercih edebilirsiniz.

Uzun mesafe koşuyor ve yanınıza yedek giysiler de dahil birçok eşya almanız gerekiyorsa ise, ekstra hafif, sırt kısmında ergonomik bir ped bulunan sırt çantaları sizin için ideal olabilir.

Koşu çantası ve koşu kemeri modellerini incelemek için tıklayın.

5. Spor saati

Spor saatleri, büyükler için bir oyuncakmış gibi gözükse de tüm aktivitemizi istatistikleriyle -mesafe, nabız- kayıt altına aldığından antrenman sonrasında neyi doğru neyi yanlış yaptığımızı görmek için imkan sunan gerekli bir ekipmandır.

Yalnızca adım sayan spor saatleri olduğu gibi, GPS ile mesafe ölçümü yapan, nabzınızı ölçen, çeşitli kalitelerde spor saatleri piyasada mevcuttur. Ekonomik durumunuza ve koşuyu önemsediğinize göre kendinize uygun bir saat seçebilirsiniz.

Tüm akıllı saat modellerini incelemek için tıklayın.

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:
Kadınlar, uzun mesafe koşusunda erkekler kadar güçlü
Koşucularda sık görülen yaralanma ve sakatlanmalar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!