Ayak tipinize göre koşu ayakkabısı seçme rehberi

Koşu, özel bir ekipman gerektirmeyen basit bir spormuş gibi görünmesine rağmen, doğru teknik kullanılmadığı zaman yüksek sakatlık riski taşıyan bir spor dalıdır. Koşu tekniği, koşu yapılan zeminin niteliği, ısınma / soğuma rutinleri ve uygun koşu ayakkabısı seçme bu sakatlıkların ve koşu sonrası yaşanabilecek istenmeyen durumların önüne geçmeye yardımcı olur. Uplifers olarak koşu keyfinizi ve sağlığınızı bozmadan koşmaya devam etmenize yardımcı olacak ve koşu performansınızı doğrudan etkileyecek bir ayak tipinize göre koşu ayakkabısı seçme rehberi hazırladık:

Koşu ayakkabısı seçmek neden önemlidir?

Yüksek bir tempoda koşmak için adımınızı ileriye her attığınızda, sahip olduğunuz ivme ve vücut ağırlığınız yüzünden ayağınızın altında bulunan kaslara, aşil tendonunuza, ayak bileğinize, kalf kasınıza, en önemlisi diz ve kalçanıza aşırı bir yük biner. Her adımın anlık bir yük binmesi yarattığını ve 10 km’lik bir koşuda yaklaşık 10000 adım attığınızı hesaba katarsanız, yanlış bir tekniğin 10000 kere tekrarlanarak nelere mal olabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Doğru koşu ayakkabısı seçmek sizi olası spor sakatlanmalarına karşı korur
Doğru koşu ayakkabısı seçmek sizi olası spor sakatlanmalarına karşı korur

Adım adım doğru koşu ayakkabısı seçme rehberi

Yukarıda bahsettiğimiz aşırı yük binmesi sıkıntısından kurtulmak için her koşucu şu hususlara dikkat etmelidir:

  • Optimum adım uzunluğunu bularak kalçaya ve dizlere aşırı yük binmesini engellemek
  • Her adımda kas ve kemiklerinize binen yükün yarattığı şokun kısa sürmesini sağlamak için ayağı mümkün olduğunca kısa süre yere değdirmek
  • Bütün yükü topukların üzerine vermemek ve yükü ayak tabanına düzgün dağıtabilmek
  • Yükü ayakların yan taraflarına değil tam ortasına verebilmek

Optimum adım uzunluğunu bulmak ve her adımda ayağı mümkün olduğunca kısa süre yere değdirmek teknik bir öğrenme süreci gerektirir ve uzun süre antrenman yaparak bulunabilir. 3. ve 4. madde  ise hem doğru bir teknik geliştirerek hem de doğru koşu ayakkabısı seçmekle düzeltilebilir.

Koşu ayakkabısı seçerken koşullarınızı ve ayak tipinizi göz önünde bulundurmalısınız
Koşu ayakkabısı seçerken koşullarınızı ve ayak tipinizi göz önünde bulundurmalısınız

Koşu ayakkabıları, teknik bozukluğu olan ya da fizyolojik anomalilere sahip kişiler için farklı tiplerde üretilmektedir. Bahsettiğimiz fizyolojik anomaliler, ayak tabanının olması gerektiğinden daha düz ya da daha kavisli olması, bir bacağın diğerinden daha kısa olması ya da bir bacağın diğerinden daha az esnek olması olabilir. Bu durumlarda kişi içeri ya da dışarı doğru basabilir.

Ayak tipleri
Ayak tipleri

Kişinin içe basmasını önlemek için yastıklaması olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Bunlar, iç taraftan ayağı destekleyerek ayağın içeriye doğru dönmesini engeller. Bu ayakkabılar aynı zamanda biraz kavisli olduklarından, şekli hafifçe kavis almış ayağın içeride sıkışmasını da engeller. Bu tipte ayakkabıları en çok Nike ve Salomon markaları üretmektedir.

Aynı şekilde, dışarı doğru basanlar için de ayağın dış tarafını destekleyen ayakkabılar kullanılabilir. Bu ayakkabılarda da ASICS, New Balance ve Brooks markaları, en çok tercih edilen koşu ayakkabısı üreticilerindendir.

Eğer ayak tipinize uygun ayakkabıyı ve markayı seçtiyseniz ikinci olarak bakmanız gereken, ayakkabı tabanının kalınlığı ve esnekliğidir. Eğer koşarken her adımda ilk olarak topuğunuz yere değiyorsa, kalın tabanlı bir ayakkabıyı tercih etmelisiniz. Bu, her adımda ayağa binen yükün kısmen absorbe edilmesini sağlayacaktır. Böyle bir sorununuz yoksa yani ayağınızın tam ortasıyla yere basabiliyorsanız tabanı daha ince ve esnek ayakkabılarla daha rahat edebilirsiniz.

 

Kaynak:

Menshealth.com

hughston.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Şubat 2016 koşu etkinlikleri rehberi

Kadınlar, uzun mesafe koşusunda erkekler kadar güçlü

Yoganın koşu için neden vazgeçilmez olduğunu gösteren 5 özellik

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!