Koşu dünyasında neler oluyor?

Çiçeklerle taçlanan yarış

Geçtiğimiz hafta Belgrad Ormanı’nda kadınlara yönelik pek ‘güzel’ bir eylem vardı. Her ayın ilk cumartesi günü, tamamen gönüllü desteğiyle düzenlenen Adım Adım Koşu’da bu sefer tüm gönüllüler erkeklerdi ve kadınlar da start noktasındaki yerini çoktan almıştı. Derken yarış başladı ve kadınlar parkurda karşılarına çıkan korsan pankartlar ile önce gülümseyip, sonra da kahkaha atmaya başladılar. Bitişte ise bambaşka bir sürpriz bekliyordu onları: Birer kırmızı karanfil. Şaşkınlık had safhadaydı, sonra yerini sevinç aldı ve son olarak da bu organizasyonu gerçekleştirenlere en içten sevgilerimizi yollamak kaldı. Bugüne kadar kaç kişi size çiçek verdi koşunuzu tamamladığınızda? Diğer sürprizli yarışları kaçırmamak için hemen kayıt olmaya ne dersiniz?

kadınlar günü koşusu 2

kadınlar günü koşusu

kadınlar günü koşusu3

Dikkat, takip ediliyorsunuz

Hazır konu sürprizden, eğlenceden açılmışken 2 Mayıs’ta Alanya’da koşulacak bir başka yarıştan da bahsetmek isterim. Bugüne kadar bilinen ezberleri bozmak üzere kurgulanan Wings for Life, tüm dünyanın aynı anda birbiriyle yarışmasına imkan tanıyor ve bunu alışılmadık bir biçimde yapıyor. Normalde bizler hep start alıp, sonra da finish’e doğru ilerlerken, bu sefer finish çizgisi peşimizden bizi kovalayacak. Koşucular koşmaya başladıktan belli bir süre sonra, hareket eden ve sabit hızda ilerleyen bir araç yavaş yavaş size yaklaşacak ve sizi geçtiği anda da sobeeee! Artık yarış dışısınız ama merak etmeyin o ana kadar bile çok eğleneceksiniz. Kayıt ücretlerinin tamamı omurilik felçlileri için yürütülen bir dizi çalışmaya aktarıldığına göre, ben kendi adıma hemen kayıt olmamak için bir neden göremiyorum. Peki ya sen?

koşu wings for life

 

alanya koşusu2

Sürprizi kendinde saklı

Şimdi bahsedeceğim koşunun da pek çok sürprizle dolu olduğuna eminim ama onların ne olduğunu henüz ben de bilmiyorum. Nereden mi eminim? İşin ucunda Unlimited Academy var çünkü. Eylül ayında manzaradan, havadan, parkurdan büyülenmiş şekilde koştuğum Frig Vadileri Ultra maratonu’nu düzenleyen ekip biliyorum ki Sapanca’da da yine anlata anlata bitiremeyeceğim bir parkurla çıkacaklar karşıma. Şimdilik şu kadarını biliyorum: Sapanca Dağ Maratonu 3 farklı klasmandan oluşuyor, 5 km halk koşusu, 30 km ve 50 km dağ maratonu. Bir de koşarken 1350 m yükseleceğimizi biliyorum ki; bu da keyifli patikalar ve harika bir göl manzarasının bizleri beklediğini müjdeliyor.  Hem lokasyon olarak yakın hem de 5 km opsiyonu var;  yani kendini doğa ile sınamak isteyen herkes katılabilir bu koşuya. Kayıtlar henüz açılmamış, dilerseniz facebook sayfasından gelişmeleri takip edebilirsiniz.

sapanca

unlimited academy

Not: Unlimited Academy ekibini ‘düzgün’ yaptıkları iş dışında takdir ettiğim bir diğer nokta da, işe başladıkları ilk günden itibaren ‘Kadına Şiddete Hayır’ mottosuyla yola çıkmış olmaları. Bildim bileli bunu savunuyorlardı ve bu yüzden ben de kendimi bildiğim sürece yanlarında olmak isterim.

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam