Frig Vadileri Ultra Maratonu: Tarihten bugüne 60 kilometrelik bir yolculuk

header

Geçen Cumartesi Afyon’daydım ve ilk ultra maratonumu -60 km- kazasız, belasız tamamladım. TOG için, gençler için, onlarla birlikte geleceğe yatırım yapmak içindi tüm çabam; ve inanır mısınız böylesine bir amaçla girişince işe, 10 km koşmuşsun, 100 km koşmuşsun hiç  fark etmiyor.

Maratonun adını duyduğumda pek ilginç gelmişti; Frig Vadileri Ultra Maratonu. Araştırdım, bilenlere sordum, yetmedi bir de organizasyonu gerçekleştiren Unlimited Academy ekibi ile röportaj yaptım. Evet, gidilirdi oraya, gidilip tarihin tam ortasında yolculuk yapılırdı.

kıvanç ergun 05

kıvanç ergun 06

kıvanç ergun 09

kıvanç ergun 11

Bugüne kadar beni böylesine etkileyen bir yerde daha koşmadım. Tarih ve doğa iç içeydi. Gördüğüm, yaşadığım güzelliklerin hangi birini anlatayım, bilemiyorum ki…

kıvanç ergun 17

kıvanç ergun 18

Bir kanyona girdik ki mis gibi kekik kokuları içerisindeydi. “Koşma, dur, kokla.” dedi içimden bir ses ama sonra kim bilir daha neler neler görebileceğimi düşündüm ve devam ettim.

kıvanç ergun 15

kıvanç ergun 16

kıvanç ergun 19

İnanılmaz bir yardımlaşma, kırsala yakışan bir imece vardı her yerde. Çocuklar seferber olmuş; bisikletleriyle yol gösteriyor, eli kamera tutan köylüler fotoğraflarımızı çekerken bir yandan da, koşan birinin duyup anlayabileceği kısalıkta cümlelerle köylerini anlatıyor, yine beklediklerini söylüyorlardı. Üçlerkayası, Bayramali ve Beyköy aklıma gelen köylerden.

kıvanç ergun 20

kıvanç ergun 21

kıvanç ergun 22

kıvanç ergun 23

Şimdiden hayalini kurmaya başladım gelecek seneki koşunun. Eğer sizin de tarihe, doğaya ilginiz varsa, mutlaka oralara gitmeli, o çocukların gülücüklerine karşılık vermeli, köpekleri mıncıklayıp, tarladan uzatılan domatesleri ısıra ısıra yemelisiniz.

kıvanç ergun 01

kıvanç ergun 02

kıvanç ergun 03

kıvanç ergun 04

Çok uzatmak istemiyorum, fotoğraflar yeterli bence. Söylemek istediğim son bir şey daha var ki o da dağ başında olmasına rağmen, arazi koşularının, şehrin içinde, insanların arasında yapılan yol koşularından daha ‘insancıl’ bir ortamda geçtiğidir.

Neden gençler için koştuğumu geçen hafta anlatmıştım.

kıvanç ergun 07

kıvanç ergun 14

kıvanç ergun 24

Üzerime düşeni yapıp, söz verdiğim mesafeyi tamamladım. Şimdi sıra sizde, haydi gençler için birleştirelim güçlerimizi. 3 lira, 5 lira diye düşünmeyin; damlaya damlaya göl oluyor sonunda.

Bağışla ilgili detaylar aşağıda.

Alıcı Adı: Toplum Gönüllüleri Vakfı

Banka: Garanti Bankası  Şube: Bağlarbaşı (Şb. Kodu 422)

Hesap no (TL): 6295434 IBAN No: TR07 0006 2000 4220 0006 2954 34

Önemli Not: Banka havale/EFT “Açıklama” alanına AA KERGU (Kendi Adınız) yazmayı unutmayın ki sertifikanızı size ulaştırabileyim.

PAYPAL adresi : https://tog.org.tr/paypal-ile-odeme_225

Kredi kartıyla online bağış için: https://tog.org.tr/WebBagis

SMS: Vodafone / 4555’e boş SMS atabilirsiniz. (Ücret 10 TL)

Aklınıza takılanlar, TOG hakkında, iyilik peşinde koşmak hakkında sormak istedikleriniz varsa [email protected]’dayım.

frig maratonu 2

frig maratonu 1

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam