Koşmanın kolay ve eğlenceli yolu: Mobil koşu uygulamaları

Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları
Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları

Kısa bir süre öncesine kadar bir çok insan için koşu, spor ayakkabıları giyip yola çıkmaktan ibaret olan bir boş zaman aktivitesiydi. Fakat içinde bulunduğumuz zamanın teknolojik gelişmelerinden, her şey gibi koşu sporu da nasibini aldı ve koşu için birbirinden kullanışlı ve fonksiyonel bir çok uygulama ortaya çıktı.

İşte koşu sporunu kolay ve eğlenceli hale getiren uygulamalardan sizin için seçtiğimiz en iyi 10 mobil koşu uygulaması:

1. Cardio Trainer

Bu uygulama kullanıcılarına yaptıkları çalışmaları kaydetme, haftalık hedefe göre programlar hazırlama, diğer kullanıcılar arasındaki sıralamasını görme gibi birbirinden kullanışlı özellikler sunuyor. Cardio Trainer’ı diğer uygulamalardan ayıran en önemli şey ise içeriğindeki “Move Your Bot” uygulaması. Uygulama kullanıcıları, gerçek hayatta yaptıkları vücut çalışmalarında uygulamayı kullandıklarında, uygulama içinde yer alan oyunda kullanmak üzere “enerji puanları” kazanıyorlar. Kullanıcı oyunda ne kadar fit bir vücuda sahipse, oyunu kazanma şansı o kadar yüksek oluyor. 

Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları
Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları

Detaylar: Ücretsiz, Android işletim sistemiyle uyumlu.

2. Couch to 5k

Koşmaya yeni başlayanlara yönelik hazırlanmış olan bu uygulama, kullanıcılarını 2 aylık bir süre içerisinde 5km koşabilecek seviyeye getirmeyi amaçlıyor. Koşmaya yeni başlayanlar, uygulamada yer alan 3 koşu koçundan birini seçiyor. Her koşu koçunun ayrı bir koşu planı, arka plan müziği ve kullanıcısının koşu bilgilerini active.com’da paylaşarak diğer kullanıcılardan geri bildirimler almalarını sağlayan bir programı var. Bu programın diğer programlardan farklı olarak en öne çıkan özelliği, kullanıcılarının 5km’lik koşu hedeflerini belirtilen süre içinde tamamlamaları durumunda active.com’dan kaydolacakları yarışlarda ödül olarak indirim sağlaması.

Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları
Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları

Detaylar: Uygulama fiyatı 1.99$, iOS ve Android işletim sistemleriyle uyumlu.

3. Fooducate

Kilometrelerce koştuktan sonra vücudun yaktığı besinlerin yerine sağlıklı besinlerin alınması gerekir. Peki, bir sürü vitamin, mineral, karbonhidrat protein ve yağ kaynağından sizin için en sağlıklı kombinasyonu nasıl seçebilirsiniz? Fooducate.com’un çıkarmış olduğu bu uygulama bu noktada işinize çok yarayacak. Yapmanız gereken sadece markette gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir ürünün barkodunu telefonunuzun kamerası yardımıyla uygulamaya okutmak. Uygulama bu ürüne özelliklerine göre bir harf atayacak ve size ayıntılı bir şekilde bu ürünün içeriği, hangi besin maddeleri açısından zengin olduğu vb. bilgileri sunacak. En sevdiğiniz abur cubur bu uygulama tarafından sınıfı geçemeyecek bir not alırsa endişelenmeyin; uygulama size favori abur cuburunuza en yakın özelliklerdeki daha sağlıklı bir yiyecek alternatifi de sunuyor.

Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları
Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları

Detaylar: Ücretsiz, iOS ve Android işletim sistemleriyle uyumlu.

4. Ghost Race

Koşu için kendinize bir hedef koymakta zorlanıyor musunuz? Kendinize bir mesafe ya da hız seçin ve ezeli düşmanınıza, yani kendinize karşı savaşmaya başlayın. Bu uygulama kullanıcılarına günlük performanslarını karşılaştırma ve gelişimlerini gösteren sesli uyarılar alma imkanlarını sunuyor.

Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları
Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları

Detaylar: Uygulama fiyatı 0.99$, iOS işletim sistemi ile uyumlu. (Uygulamanın kısıtlı özelliklere sahip ücretsiz versiyonu da bulunuyor.)

5. iSmoothRun

Sıkı bir koşucu için bu uygulamada ihtiyaç duyulabilecek her şey mevcut. Uygulama; GPS kullanarak koşucunun koştuğu rotayı kaydetme, trafik ışıklarının durumuna göre sizi bilgilendirme gibi özelliklerin yanı sıra bir koşu bandının size sağladığı tüm koşu bilgilerini sağlayabilecek bir alt yapıya sahip. Bunlara ek olarak kalp atış hızınızı ve dakikada kaç adım attığınızı, buna bağlı olarak da egzersiz aralıklarınızı ayarlayabiliyor. Uygulama, kaydettiği tüm verileri telefonda saklayabilme özelliğine sahip. Böylece, diğer cihazlarınıza ekstra bir program yüklemek ya da senkronizasyon yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Uygulamayı diğer uygulamalardan ayrı kılan özellik; koşu dışında kalan bisiklet sürme, tımanış gibi farklı fiziksel aktiviteler için kullanılabilmesi.

Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları
Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları

Detaylar: Uygulama ücreti 4.99$, iOS işletim sistemi ile uyumlu.

6. MapMyRUN+GPS Running

Mapmyrun.com adlı sitenin bir uzantısı olan bu uygulama kullanıcılarına; koşarken geri bildirim yapabilme, yapılan çalışmaları kaydetme ve Facebook ve Twitter’da verilerini paylaşma imkanı veriyor. Fakat bu uygulamayı özel kılan en büyük özellik, MapMyRun web sitesiyle olan entegrasyonu. Kullanıcılar burada besin alımlarını kaydetme, günlük gelişimlerini görme, koştukları rotaları harita üzerinden kontrol etme ve farklı kullanıcılarla bilgi alışverişi yapma imkanına sahipler. 

Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları
Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları

Detaylar: Uygulama ücreti 2.99$. iOS, Android ve Blackberry işletim sistemleriyle uyumlu. (Uygulamanın kısıtlı özelliklere sahip olan ücretsiz versiyonu da bulunuyor.)

7. Nike+ Running

Markadan beklendiği gibi, kullanıcılar  tüm çalışmalarını kaydedebiliyor ve bu verileri nikeplus.com’a  entegre edebiliyorlar. Ücretsiz bir uygulama olmasına rağmen, kalabalık ve sesli yerlerde koştuğunuzda sesli uyarılar yapan ve birbirinden farklı bir çok sesli uyarı tonuna sahip olan uygulama, bunun için sizden ekstra bir Nike ekipmanına sahip olmanızı gerektirmiyor. Kullanıcılar yeni koşu hedeflerini Facebook’ta paylaşabiliyor ve her beğeni ya da yorum için alkış sesi tonunda bir uyarı alıyorlar. Kendisini yeterince güçlü bulmayan kullanıcıları için düşünülmüş olan “powersong” özelliği ile kendinizi kötü hissettiğinizde sizi motive edici sözler ile gaza getirmeye çalışıyor. Kullanıcılar ayrıca belirli bir hedefe ulaştıklarında; madalyalar kazanmak, kilitli uygulamaları açmak  gibi şeylerle ödüllendiriliyorlar.

Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları
Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları

Detaylar: Ücretsiz, iOS ve Android işletim sistemleriyle uyumlu. 

8. RunKeeper

RunKeeper’ın, koşu yapan gruplar için özel olmasının önemli bir nedeni var: Gelişiminizi görmeniz için çalışmalarınızı web sayfasına kaydetmesinin yanı sıra; programı kullanan diğer kullanıcıların paylaştığı rotaları, fitness raporlarını, çalışma tavsiyelerini RunKeeper sayesinde takip edebilirsiniz. RunKeeper, minimum emekle maksimum performans elde etmeye çalışan koşucular için oldukça yararlı bir uygulama.

Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları
Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları

Detaylar: Ücretsiz, iOS ve Android işletim sistemiyle uyumlu.

9. Runtastic

Bu küçük uygulama eklentileriyle beraber hız, eğim ve kalori yakımını içeren koşu sürecinizi değerlendirmeniz için dört dörtlük. Runtastis, çalışmalarınızın verimliliğini analiz etmenizi oldukça kolylaştıran bir uygulama. Uygulamanın en iyi özelliği “canlı alkış” seçeneği. Kullanıcılar için yarış koşusu ya da ağır bir koşu antrenmanı sırasında arkadaşlarından motive edici destek almak oldukça destekleyici olacaktır. 

Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları
Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları

Detaylar: Uygulama ücreti $5.99. iOS, Android, BlackBerry, Windows, ve Bada işletim sistemleriyle uyumlu. (Uygulamanın daha kısıtlı özelliklere sahip ücretsiz versiyonu da bulunuyor.)

10. Zombies, Run!

Eğer koşmanın sıkıcı olduğunu düşünüyor ve koşu aktivitenize renk getirmek istiyorsanız, bu uygulamayı yüklemediğiniz her gün için pişman olacaksınız. Bir koşu uygulamasından çok daha fazlası olan Zombies, Run!, kullanıcılarına kontrol edebilecekleri 30 farklı görev veriyor ve bu görevi GPS yardımıyla eş zamanlı hareketlerle tamamlayabilme fırsatı sunuyor. Bu görevler kullanıcının şarkı listesindeki müziklere göre şekilleniyor ve kullanıcılar zombilerden kaçmak için yürüyor ya da koşuyor. Kullanıcılar yol boyunca, hayatlarını devam etmelerine yardımcı olacak erzakları toplamaya çalışıyor. Uygulamanın fiyatı diğer uygulamalara göre biraz daha yüksek, fakat sıkıcı ve sıradan bir koşu aktivitesini eğlenceye dönüştürmek isteyenler ve macera tutkunları için ödenebilir bir düzeyde. 

Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları
Android ve IOS İçin Koşu Uygulamaları

Detaylar: Uygulama ücreti $7.99. iOS, Android,ve Windows işletim sistemleriyle uyumlu.

 

Not: Uygulamaları cihazınıza indirmek için, indirmek istediğiniz uygulama başlığının üzerine gelmeniz ve tıklamanız yeterli.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!