Koşarken sağlığınıza ekstra katkı sağlamanın en güzel yolu: Kumda koşmak

Günümüzde yaz demek deniz, güneş ve kumun yanı sıra fit bir vücut anlamına da geliyor. Peki sizce forma girmenin en eğlenceli ve mükemmel yolu nedir? Elbette muhteşem deniz manzarası ve dalgaların içimize huzur katan sesleri eşliğinde koşmak.

Yapılan güncel bir araştırma, kumun üzerinde koşmanın sağlığınız için faydalı olduğunu söylüyor. İşte kumsalda koşmanın eşsiz faydaları:

1. Kumsalda koşmak, düz bir zeminde koşmaktan daha yoğun bir antrenman sağlıyor

Belçika’da bulunan St. Luke’s University Clinics’ten Dr. Thierry M. Lejeune, kumsalda koştuğunuzda düz bir yüzeyde koştuğunuzdan 1.6 kat daha fazla enerji harcadığınızı söylüyor. Kumsalda koştuğunuzda vücudunuz dış modifikasyonlara cevap vermek için daha çok çalışıyor. Ayrıca kum, çakıl taşları ve çim üstünde koşmak arasında bir sıralama yapıldığında, en çok kaloriyi kumun üzerinde koştuğunuzda yakıyorsunuz.

Bunun nedeni ise kaslarınızın sert yüzeydense kumun üzerindeyken daha mekanik çalışması. Kumu yerinden çıkarmak için kaslarınızın daha çok çalışması gerekiyor ve kaslarınız işlevini yeterli bir şekilde yerine getiremiyor. Örneğin; ıslak kumda koştuğunuzda, biraz kayma riskiniz ortaya çıkıyor ve sürtünmeyle savaşmanız gerekiyor. Bu da  antrenmanın zorluğu olarak karşımıza çıkıyor.

Aslında kumun üzerinde hareket etmek düz ve pürüzsüz bir yüzey üzerinde hareket etmekten daha zor. Daha zor bir aktivite de daha çok enerji harcamanıza neden oluyor.

kumsalda koşan insanlar
Kumsalda koşmanın sağlığınıza eşsiz faydaları bulunuyor.

2. Kumsalda koşmak eklemleriniz ve dizleriniz için daha kolay 

Koşma, güçlü etkisi olan bir spor dalı. Dizinizde ve ayak bileğinizde stres kırığı veya farklı sakatlıklar yaşamanız olası ve yüzey sertleştiğinde eklemlerinize ve tendonlarınızda daha çok stres birikiyor.

Kumsalda koşmanın bir faydası yüzeyin daha yumuşak olması, bu sayede de olası sakatlık riskini azaltmasıdır. Kumsalda koşmak dizlerinizdeki, ayağınızdaki ve ayak bileğinizdeki kaslarınızı, koşarken diğer yüzeylere göre ( çim, yol) daha çok zorlayabilmenizi sağlar.

3. Kumda koşma genel atletik yeteneğinizi geliştiriyor

Kumsalda koşmanın bir başka şaşırtıcı faydası ise sizi daha güçlü, hızlı ve daha dengeli hale getirmesidir.

Amerika Atletizm takımı doktoru Dr. R. Amadeus Mason kumsalda koşmayı ‘ayaklarınızda ağırlık varken koşmaya’ benzetiyor. Ayağınızı yere basmanız ve ayağınızı yerden kaldırmanız kumsalda koşarken daha zordur.

Kumsalda koşma kaslarınızın alışkın olduğundan farklı bir şekilde kullanmanızı sağlar ve direnç antrenmanı yapmanıza yardımcı olur. Yalnızca ayaklarınız değil, tüm vücudunuz daha çok efor sarfeder ve yapılan tüm ekstra çaba kalp atışınızı hızlandırır ve kaslarınıza oksijenlenmiş kanı tedarik eder. Sonuçta daha güçlü ve işlevsel bir vücuda kavuşursunuz.

4. Alt bedeniniz için olağanüstü bir antrenman şeklidir

Kumlar ayağınızın altında hareket ettikçe, ayak bileğinizin ve calf’larınızın daha güçlü olmasına yardımcı olur. Journal of Strength and Conditioning Research’te yayınlanan bir araştırmaya göre, hem yolda koşma hem de kumda koşma zıplama yeteneğinize ve baldırlarınızın incelmesine olumlu katkı sağlıyor. Ayrıca araştırmaya katılanlar kumsalda koşmanın, psikolojik açıdan ve performans açısından kendilerine olumlu katkı sağladığını dile getiriyorlar.

5. Daha kısa zamanda daha kapsamlı bir antrenman yapmanıza fırsat verir

Kumsalda koşmanın en önemli faydalarından biri, antrenman süresini kısaltırken antrenmandan elde edeceğiniz faydaları artırabilmenizdir. Koştuğunuzda:

 1. Daha kısa sürede daha çok kalori yakarsınız.
 2. Antrenmanınıza direnç egzersizi eklemiş olursunuz.
 3. Antrenmanınızın yoğunluk seviyesini artırırsınız.
 4. Hem gücünüzü hem de dayanıklılığınızı geliştirirsiniz.

İlgili yazı:  Yazın sıcaklarda koşarken bilinmesi gereken önemli noktalar

İşte kumsalda koşmaya karar verdiğinizde size yardımcı olacak öneriler:

 • Islak kumda koşun.
 • Su çekildiğinde, yani cezir halindeyken koşmaya çalışın.
 • Kumsalda koşmaya başladığınızda, önce ayakkabıyla koşun, daha sonra kendinizi geliştirerek çıplak ayakla koşmaya çalışın.
çıplak ayakla koşan adam
İlk etapta ayakkabıyla koştuktan sonra çıplak ayakla koşmaya çalışın.
 • İlk etapta kısa koşularla başlayın. Daha sonra vücudunuza uygun olarak zamanı geliştirin.
 • Güneş kremi kullanın.
 • Çıplak ayakla koşarken kayalara, deniz kabuklarına, metal ve cam eşyalara çok dikkat edin.
 • Şiddetli bir ağrı veya baş dönmesi hissettiğiniz anda mutlaka koşmayı bırakın.

Kaynak:

lifehack.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!