Koçlukta sembolleri ve metaforları okumak neden önemlidir?

Yalnızca dilsel eserler olarak değil, hem konuşmacı hem de dinleyici hakkında derin gerçekleri ileten yaşam parçaları olarak metaforlara ve sembollere dikkat etme yeteneğidir koçluk. Koçlar olarak, danışanımızın sözlerini ve görüntülerini dinlemek ve bunları koçluk seansı sırasında bütünleştirmek, böylece danışanın “mevcut düşüncenin ötesini keşfetmesine” yardımcı olmak üzere eğitildik. Ancak dinlemek, duyduklarımızı basitçe yansıtmaktan veya “Ah, bu ilginç bir görüntü! Bana daha fazlasını söyleyebilir misin?” gibi şeyler demekten ötesidir. Bu tür tepkiler, koçun merakını gösterir, ancak güçlü zihin değişimleriyle sonuçlanmaları pek olası değildir.

Semboller ve metaforlar

İmgeleme, sadece bir süsleme değil, bilinçaltına açılan bir kapıdır. İmge ister yaygın olarak kullanılan bir klişe olsun, ister çarpıcı bir şekilde özgün olsun, dikkat gerektiren, anlam veren, anlam açığa çıkaran bir varlıktır. Aynı zamanda düşünme şeklimizi yeniden programlayabilir, bizi “korku ve uçuş” tepkilerinin ötesine, en iyi benliğimiz olarak işlev görmemize izin veren daha yüksek bir bilinç durumuna taşıyabilir.

Belirli bir sembolün veya metaforun terapötik bir ortamda daha güvenli bir şekilde keşfedilebileceğine karar verebilir. İmgeleme çoğu danışan için faydalı olsa da, özellikle yakın zamanda travma geçirmiş veya duygusal yük taşıyanlar için, her danışan için güvenli bir araç olmayabilir. Bununla birlikte, çoğu zaman, kısa, ileri odaklanan bir koçluk aracı olarak kullanılırsa, sembolik düşünme insanların hayatlarında netlik kazanmasına, esneklik geliştirmesine, hedefler belirlemesine ve olasılıklarla dolu bir gelecek yaratmasına yardımcı olabilir.

Örnek bir seans kaydını konunun önemini aktarmak üzere anonim olarak paylaşmak istiyorum. Bir mühendislik şirketinde kıdemli bir proje yöneticisi olan bir müşterimin terfi için göz ardı edilmesine ilişkin hayal kırıklığını paylaştığı aşağıdaki koçluk konuşmasını örnek verelim:

MÜŞTERİ: Çok tutuldum. Tecrübesiz bir çaylak geliyor ve benim ona rapor vermem gerekiyor.
KOÇ: Bu sinir bozucu bir durum gibi görünüyor, hiçbir şekilde kolay değil. Ama sizin “tutulma” kelimesini kullanmanı merak ediyorum. “Tutuldum” dediğinizde, bu neye benziyor?
MÜŞTERİ: Sanki büyük bir bulut beni kaplıyor ve görünmez oluyorum. Yeni adam parlayan yıldızken ben gölgedeyim.
KOÇ: Yöneticileriniz bulutun ötesini görebilseydi ne görürlerdi?
MÜŞTERİ: Getirdiğim tüm sözleşmeleri, ekip oluşturma becerilerimi, memnun müşterilerden gelen yorumları, üretimi düzene sokma ve israfı ortadan kaldırma stratejilerimi fark edeceklerdi.
KOÇ: Yani, burada parlayan yıldız sizmişsiniz gibi geliyor. Başkalarının ışığınızı görebilmesi için neyi farklı yapabilirsiniz?MÜŞTERİ: Bunu daha önce hiç düşünmemiştim. Oldukça içe dönük biriyim, bu yüzden yaptığım şey hakkında övünmüyorum. Ben sadece işi hallederim. Ama belki de yönetici ekibiyle olumlu geri bildirimleri paylaşabilir ve müşterilere, proje yönetimine ve benzerlerine erişimimi özetleyen birkaç not daha gönderebilirim. Böylece daha az görünmez olurdum.

Bu kısa değiş tokuşta, birkaç seçenek vardı. Müşterinin bir “acemiye” rapor vermek zorunda kalma konusundaki duygularına veya müvekkillerinin gelecekte yeni patronlarıyla nasıl ortak olabileceğine odaklanabilirim. Bunun yerine, sezgilerim beni “tuttu” kelimesine odaklanmaya yönlendirdi. Bu, müşteriyi bir “kurban” gibi hissetmekten uzaklaştırdı ve müşterimin şunları yapmasına izin verdi:

  • “Tutulmanın” nasıl bir şey olduğunu açıkladı.
  • Şirkete katkıda bulunduğu olumlu yolları buldu.
  • Görünmezliklerini sahiplendi.

Sınırsız bir bilgelik kaynağı olan sembolik hayal gücü, insanların derin bir zihin değişimi yaşamasına yardımcı oluyor. İnsanlar kendi sembolik dramalarının katılımcıları olarak alternatif tutum, davranış ve sonuçları hayal edebilirler. İşte bu gerçekleştiğinde, insan mümkün olanı kucaklamaya, ardından arzuladığı değişimi yaratmaya hazırdır.

Bu arada her hafta Instagram sayfamdan sembolik düşünme ve arketipsel koçluk ile ilgili değer yaratıcı paylaşımlarda bulunacağım. Ayrıca birebir ve atölye programları ile ilgileniyorsanız bilgi için aşağıdaki linkten bana ulaşabilirsiniz.

https://isilcetinkaya.com/hizmetler/ola/services/arketiplerle-bireysel-kocluk

İlginizi çekebilir: Önyargıyı azaltmanın ve insanlar arası ilişkileri geliştirmenin yolları

Işıl Çetinkaya
Anka Koçluk Okulundan temel koçluk eğitimlerini tamamladıktan sonra Amerika University of Northwest "Yönetici Koçluğu ve Mentörlük" yüksek lisans programı "Transaksiyonel Analiz", "Gestalt Psikoloji", "Bilişsel ... Devam