Kişilik testi ile kendimizi tanımak: 5 büyük kişilik özelliğinden sizde en baskın olan hangisi?

Dünya çapında kullanılan, girdiğimiz her şirkette farklı bir türü uygulanan kişilik envanterlerinin çevresinde dönüp durduğu 5 kişilik özelliği var. Test sorularına verdiğimiz yanıtlar her zaman tam olarak doğru yanıtı vermiyor olabilir. Ancak yine de bize kendimizle ilgili bir fikir verdikleri, farkındalığımızı artırdıkları ve böylece duygusal zekamızı geliştirmeye katkıda bulundukları inkar edilemez. Sonuçta, kişilik özelliğimize dair çıkan sonuçları düşünüp tartmak da yine kendimize dair kafa yormak demektir.

Karakteristik özelliklerinin farkında olan insanların hem empati yeteneğinin yüksek olduğu, hem de profesyonel hayatta daha doğru kararlar verdikleri biliniyor. Çünkü bu kişiler kendilerini tanıyor, ne istediklerini (yolun başında değilse de biraz yol aldıktan sonra) daha iyi saptayabiliyorlar. Bu kişiler güçlü ve zayıf yanlarını tespit edip, kendilerini geliştirmeye çaba harcayabiliyor.

Olumlu, olumlu, olumlu, olumlu, olumsuz?

Dil ve kültürden bağımsız olarak, psikologların üzerinde anlaştığı 5 temel kişilik özelliği var. Bunlar;

  • Açıklık
  • Vicdan
  • Dışadönüklük
  • Uzlaşmacılık
  • Nevrotiklik

Sondan başlayalım: Bu maddelerin içinde en ilginci şüphesiz nevrotiklik. Çünkü insanlara kişilikleriyle ilgili bir şeyler söyleme çabası veren testlerin sonuçları, tıpkı burçlar gibi, genelde olumsuz özellikler içermez. Ancak olumsuzluk da hayatın ve insanlığın bir parçası olduğundan, bu tip davranışları yadsımak çok da akıllıca değil, öyle değil mi?

Nevrotiklik skalasında yüksek puan alan kişiler genelde kendine güvensiz, endişeli, öz eleştirisi aşırı yüksek ve kötümser insanlar oluyor. Bu kişilerin duygu durumlarında da ani değişiklikler görüldüğü biliniyor. Bu onların kötü ya da yetersiz olduğu anlamına gelmiyor; sadece kendileriyle huzur içinde olacakları özgüvene sahip olmadıkları için etraflarına olumsuz gelen davranışlar sergiliyorlar.

Beş büyük kişilik özelliği ile kendimizin farkında olmak

Uzlaşmacılık diğer insanlarla iyi geçinme, uysal ve uyumlu bir karakter yapısına sahip olmak anlamına geliyor. Diğerlerine yardımcı olmaya daha yatkın olan bu kişiler kibar ve sağduyulu davranışları ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda uzlaşmacılık, insan ilişkilerini de içerdiği için dışa dönüklük ile el ele ilerliyor. Dışa dönük (extrovert) kişiler genelde enerjik ve sosyal insanlar olup, kalabalık içinde ilgiyi üzerinde toplayanlar oluyor.

Vicdan ve onunla yan yana ilerleyen sağduyu, normların dışına çıkmaktansa daha gelenekselci, “nasıl öğrendiysek öyle” bir düşünce ve davranış tarzına sahip. Bu kişiler kontrollü, disiplinli ve bunları başkaları kadar kendilerinde de gösterme kararlılığı gösteren, çalışkan kişiler oluyor. Stresli durumlardan görece kolay sıyrılarak güçlü liderlik özellikleri gösterenler de onlar…

Açıklık ise akla hemen gelebileceği gibi netlik ve şeffaflığı değil, yeni fikirlere ve yollara açık olma yetisini vurguluyor. İçgüdüleri kuvvetli, hayal gücü yüksek ve yaratıcı kişilerin açıklık skoru bu nedenle yüksek çıkıyor.

Beş Büyük Kişilik Özelliği Testini çözerek yukarıdaki beş maddeden hangilerinde daha yüksek çıktığınızı görebilir, böylece gitmek istediğiniz yolu daha net belirleyebilirsiniz. Unutmayın, bu testte doğru bir yanıt ya da ideal bir yüksek skor yok. Her şey ne olduğunuza, ne olmak istediğinize ve yalnıza size bağlı.

İlginizi çekebilir: Dışa dönük ENFP kişilikler ve onları mutlu edecek meslekler

Kaynaklar:
Live Bold and Bloom
The Myers Briggs Foundation

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!