Kısa tatilleri en iyi şekilde değerlendirmenin yolları

İş planları, yüksek sezonda artan bilet fiyatları veya maddi kısıtlamalar derken birçoğumuz uzun tatiller yerine sadece 3-4 günlük kısa tatiller yapabiliyoruz. Uzunca bir tatil yapıp istediğiniz gibi rahatlayamamak üzücü olabilir, birkaç günlük tatiller ideal uzunlukta olmayabilir ancak iyi bir plan yaparak kısa tatillerinizi en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. İşte kısa süreli tatilleri en iyi şekilde değerlendirmeniz için birkaç ipucu:

1. Çok uzağa gitmeyin

Destinasyon seçerken stratejik düşünün ve çok uzaklaşmayın. Yolculuk süresini 5 saatten kısa tutun. Böylelikle günün yarısını yolculukta geçirmemiş olursunuz. Hatta 3 saatten kısa sürede ulaşabileceğiniz destinasyonlar seçmek kısa tatiller için en ideali. Ayrıca, kısa sürede birden fazla şehir gezmeye çalışmak bir stres kaynağına dönüşüyor. Bunun yerine tek bir destinasyon seçin ve başka bir yere gitme telaşı duymadan oranın tadını çıkarın. Seçtiğiniz destinasyonun birkaç günde keşfedilebilecek bir destinasyon olması gerektiğini unutmayın.

Kısa tatilleri en iyi şekilde değerlendirmenin yolları
Çantanızı yolculuk saatinden en az 24 saat önce hazırlayın.
2. Mümkünse bir arkadaşınızı ziyarete gidin

Hafta sonuyla birleştirdiğiniz birkaç günlük tatillerde, bir arkadaşınızı ziyarete gitmek ve onun yaşadığı şehri keşfetmek en ideal yollardan biri. Arkadaşınız şehrin en önemli noktalarını bildiği için çok fazla plan yapmanıza da gerek kalmaz. Ayrıca, arkadaşınızda kalmak daha ekonomik bir seçenektir.

İlgili yazı: Burçlara göre seyahat rehberi: Bir sonraki tatil planınızı burcunuza göre yapın

3. Çantanızı önceden hazırlayın

Birkaç günlüğüne tatile çıktığınızda bir şeyleri unutmak en kötüsü olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için çantanızı yolculuk saatinden en az 24 saat önce hazırlayın. Böylelikle unuttuğunuz bir şey varsa hatırlamak için yeterince vaktiniz olur. Birkaç günlük kısa tatilinizde, unuttuğunuz şey neyse onu aramak ve satın almak için zaman ve para harcamamış olursunuz.

İlgili yazı: Bu 7 kurala dikkat ederek tatillerde de sağlıklı beslenebilirsiniz

4. Yanınıza çok fazla eşya almayın

Eğer kısa bir tatile gidiyorsanız, gerçek bir moda tutkunu bile olsanız çok fazla eşyaya ihtiyaç duymazsınız. Bir çeşit kapsül gardırop hazırladığınızı düşünün. Sadece ihtiyacınız olan şeyleri yanınıza alın. Tatilden döndüğünüzde ne giydiğinizi değil, ne kadar eğlendiğinizi hatırlayacaksınız.

İlgili yazı: Acilen tatile çıkmanız gerektiğini gösteren işaretler

5. Erken varın, geç ayrılın

Kısıtlı vaktinizi verimli kullanmak istiyorsanız, gidiş biletinizi mümkün olduğunca erken bir saate, dönüş biletinizi de mümkün olduğunca geç bir saate alın. Eğer gittiğiniz yerde fazladan 8 saatiniz olacaksa, sabah 06.00 uçağına binmekten korkmayın. Yolda da uyuyabilirsiniz!

6. Şehir içi ulaşım konusunu önceden planlayın

Tatilinizin başlangıcında havalimanı, tren garı veya otogarda bekleyip şehir içine veya otelinize nasıl ulaşacağınızı düşünmekten daha kötü bir şey olamaz herhalde. Gideceğiniz yere varmadan önce şehir içi ulaşımı araştırın ve planlayın.

Kısa tatilleri en iyi şekilde değerlendirmenin yolları
Tatile çıkarken iş arkadaşlarınıza acil durumlar dışında sizi rahatsız etmemelerini hatırlatın.
7. Esnek bir planınız olsun

Gideceğiniz yerde neleri görmek istediğinizi önceden bilmek iyi bir şey. Ancak her dakikanızı planlamak can sıkıcı olabilir. Tatile çıktığınızda her şey planlandığı gibi gitmez, bu yüzden biraz esnek olmakta fayda var. İdeal olanı, girmek istediğiniz birkaç yer seçip her gün bu yerlerden mümkün olanları görmek ve bu yerlerin çevresini dolaşmak.

İlgili yazı: Tatil sonrası depresyonu nedir ve nasıl atlatılır?

8. İşle ilgili konulardan uzaklaşın

Eğer işten birkaç günlüğüne uzak kalabilecekseniz, vaktinizi akıllıca kullanmak en iyisi. Tatile çıkarken iş arkadaşlarınıza acil durumlar dışında sizi rahatsız etmemelerini hatırlatın. Eğer kendinizi iş konularından bu kadar uzaklaştırmanız mümkün değilse, en azından kendinize bir günlük ara verin. Hatta sosyal medya hesaplarınızla da ilgilenmeyin.

Kaynak:
Brit

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!