Acilen tatile çıkmanız gerektiğini gösteren işaretler

Amerika’da yayınlanan bir rapora göre, bu yıl Amerika’da çalışanlar tarafından 658 milyon gün tatil olarak kullanıldı. Aslında rakamlara döküldüğünde aşırı çalışma kültürüyle de kıyaslayınca bu çok fazla değil. Bu durum ne yazık ki, ülkemiz için de geçerli.

Peki, eğer hakkınız olan izin zamanınızdan azını kullanıyorsanız ve moral olarak çökmek üzereyseniz, kırılma noktasında olduğunuzu kendinize nasıl söylersiniz?

Aklınızı kaçırmadan önce bilet alıp bir yerlere tatile gitmeniz gerektiğini gösteren belirtiler neler?

İşte bahaneleri bir kenara bırakmanın ve tatile çıkma zamanının geldiğini gösteren sinyaller:

1. Önemsiz şeyleri büyümeye başladıysanız

İş arkadaşlarınızın giderek daha aptal ve sinir bozucu olduğunu mu fark etmeye başladınız? ‘Aslında bu noktada problem onlarda değil, sizde.’ diyor Stres Uzmanı Paula Davis-Laack ve ekliyor: ‘Eğer sürekli çalışma arkadaşlarınızda suç buluyorsanız, belki de biraz dinlenmeye, stresinizi boşaltmaya ve enerji toplamaya ihtiyacınız vardır.’

2. Sevdiklerinize vakit ayıramıyorsanız

Girişimci Ryan Frankel bu konuda Forbes okuyucularına şunları hatırlatıyor: ‘İş gelip geçicidir; ancak aile ve kişisel ilişkiler sonsuza kadar devam eder. Geçtiğimiz günlerde çok saygın bir seri girişimciye kariyerinde en pişman olduğu şeyi sorduğumda, hiç tereddüt etmeden; ‘Kazandığım tüm parayı geri verip eşimle, ailemle, kardeşlerimle ve çocuklarımla kaybettiğim vakti geri almak isterdim’ dedi.’

Bu problem tekrar tekrar önemli programları ya da verdiğiniz sözleri unutmanıza kadar gidiyor. Eğer düzenli olarak arkadaşlarınızın doğum günü partilerini, gitmeniz gereken tiyatroları ya da katılmanız gereken davetleri unutuyorsanız, durumunuzu artık tekrar gözden geçirmelisiniz.

3. Yataktan söylenerek kalkıyorsanız

uyanmaya çalışan adam
Uyandığınızda sürekli memnuniyetsiz ve asabiyseniz belki de tatil zamanınız gelmiş demektir.

Gözlerinizi açtığınızda ilk söylediğiniz şey ne oluyor? Uyandığınızda halinizden memnuniyetsiz ve genel olarak asabiyseniz tatil planları yapmaya başlamalısınız.

4. Kendinizi yemekle şımartmayın

Sürekli olarak çalışıyorsanız ve yorgunsanız, kendinizi şımartmak için ilk olarak sürekli bir şeyler yeme veya içme dürtüsü hissedebilirsiniz; fakat bu durum bir süre sonra kendinizi daha kötü hissetmenize neden olacaktır. İşte tam da bu noktada artık daha radikal bir karar alma zamanınız gelmiş demektir; seyahate çıkmak gibi.

Her ne kadar karbonhidrat yüklü bir öğlen yemeğinin, uzun zamandır tatile çıkmamanın verdiği mutsuzluğu telafi edeceğini düşünseniz de, aslında bu durum kısa süreli mutluluğa neden olacak ve sonrasında aşırı kilo olarak size geri dönecektir.

The Humor Advantage kitabı yazarı Micheal Kerr Business Insider’a şunları söylüyor: ‘İşten geldiğiniz gibi alkol alma ya da aşırı yeme veya düzenli egzersiz rutininizden vazgeçme, hepsi içinde bulunduğunuzdan durumdan sıkıldığınızı anlatan göstergelerdir. Bu noktada kendinize biraz izin vermelisiniz.’

İlgili yazı: Acilen tatile çıkmanız gerektiğini gösteren işaretler

5. Mizah duygunuzu kaybetmeye başladıysanız

İşte tatile çıkmanız gerektiğini gösteren bir başka sinyal daha. Eğer eskisi kadar sık ve kolay gülmüyorsanız ya da iş ortamında herhangi bir şeyi kolay kolay gülmeye değer bulmuyorsanız, bu da tatil zamanınızın geldiğini gösteriyor.

6. Yatakta sürekli bir o yana bir bu yana dönüyorsanız

Yorgun olduğunuzda yapabileceğiniz en iyi şeyin güzel bir uyku çekmek olduğunu düşünseniz de, bilim bunun aksini iddia ediyor. Yapılan farklı araştırmalar gösteriyor ki; sürekli olarak gergin ve stresli olmak uykuya dalmanızı zorlaştırıyor ve işte tüm gün uyuklamanıza neden oluyor.

Bir başka Stres Uzmanı Andrew Shatte, Time dergisine verdiği röportajda bu konuyla ilgili şunları söylüyor: ‘ Eğer uykuya dalmakta problem yaşıyorsanız, bu aşırı stresin yan etkisi olabilir.’

7. Fiziksel olarak kendinizi kötü hissediyor, yine de işe gidiyorsanız

Hasta olduğunuzda dahil işe gidiyorsanız artık kendinize izin verip tatile çıkma zamanınız gelmiş olabilir.

Eğer yılda 2 kez grip oluyor ve bu zamanlarda dahi işe gidiyorsanız, biraz kendinize izin verme zamanınız gelmiş olabilir. Baş ağrısı, sırt ağrısı ya da göz yorgunluğu gibi problemler aşırı çalışma kaynaklı olup vücudunuz size uyarı verdiğinden yaşanıyor olabilir.

Kaynak:

inc.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!