Bu yaz tatilinizde kesinlikle keşfetmeniz gereken Türkiye’deki saklı rotalar

Turkuaz rengi denizleri, incecik kumlarıyla cennetten bir köşe tabirinin hakkını veren Türkiye’de tatil yapmak için birçok yer var. Ancak buralara ulaşım pek kolay değil. Arabanıza atlayıp Ege ve Akdeniz’in doğayla iç içe ada, vadi ve koylarını keşfetmeye ne dersiniz?

BOZBURUN
Bu yaz tatilinizde kesinlikle keşfetmeniz gereken Türkiye'deki saklı rotalar
Marmaris’e yaklaşık bir saatlik uzaklıkta bulunan Bozburun, halen çok fazla bilinmeyen rotalardan biri.

Tatilde kafanızı dinlemek istiyorsanız, birkaç gün burada kalıp ardından sadece yarım saat uzaklıktaki Simi Adası’na geçebilirsiniz. Bu yüzden yanınıza pasaportunuzu da almayı unutmayın deriz. Gulet tipi yatlarıyla meşhur olan ve bu yüzden daha çok yelkenli merakı olanların keşfettiği yerlerden biri. Günübirlik tekne turlarına katılıp çevredeki koyları da keşfedebilirsiniz. Bozburun’a çok yakın olan Kastabos antik kentini ziyaret edebilir ve Kız Kumu plajına giderek denizde yürüme keyfini yaşayabilirsiniz. Loryma Luxury Hotel ya da Karia Bel’de kalarak adeta Maldivler’de tatil yapıyormuşsunuz hissini yakalayabilirsiniz.

SÖĞÜT KÖYÜ
Bu yaz tatilinizde kesinlikle keşfetmeniz gereken Türkiye'deki saklı rotalar
Söğüt; insan elinin pek değmediği, doğal güzelliğine asla müdahale edilmemiş olan cennet gibi bir yer.

Yolu biraz dolambaçlı olsa da Bozburun’a kadar gitmişken, mutlaka uğramanız gereken ıssız bir koy Söğüt. Taze deniz ürünlerinin ve yöresel yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Patikalarda gezinti yapabilir, tarihi kalıntıları ziyaret edebilirsiniz. Kaisareia adı verilen antik kent de gezi listenize eklemek isteyeceğiniz yerlerden biri olacak. Popüler turizm noktalarından uzakta, tatilcilerin henüz pek keşfetmediği ve gerçek anlamda şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için ideal bir yer. Söğüt Ada Pansiyon ya da Aşkım Pansiyon’da konaklayabilirsiniz.

ORTUNÇ
Bu yaz tatilinizde kesinlikle keşfetmeniz gereken Türkiye'deki saklı rotalar
Ortunç’ta konaklayabileceğiniz tek yer, bölgeyi 1960’lı yıllarda keşfeden Orhan Tunç’un oteli Ortunç Hotel.

Samimi ve salaş yerleri seven tatilcilerin ilk uğrak noktalarından biri olan Cunda, eski Rum evleri, değirmeni, Taş Kahvesi, balık restoranları, lokması, damla sakızlı kahve ve kurabiyeleriyle tatilcilerin pek de merkezden uzaklaşmadan bir tatil geçirmelerini sağlıyor. Ancak Cunda’da yer alan Ortunç, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Cunda’nın belki de en güzel deniz ve plajına sahip burası. Çam ormanlarının arasında kalan plajı mavi bayraklı. Oraya kadar gitmişken bölgeye özgü bir balık olan papalinanın ve çeşitli otların tadına bakmayı unutmayın.

MAZI KÖYÜ
Bu yaz tatilinizde kesinlikle keşfetmeniz gereken Türkiye'deki saklı rotalar
Mazı köyü, hava alanına yaklaşık 45 dakikalık mesafede.

Neredeyse Bodrum’un göbeğinde yer alıp bu kadar bakir kalmış başka bir yer yok diyebiliriz. Mazı Köyü, yemyeşil doğası ve tertemiz deniziyle dikkat çekiyor. Meşhur Milas halılarının da özenle yapıldığı bir yer burası. Üç tane koyu var ve her biri birbirinden güzel. Burada dilerseniz, Sahil Pansiyon’da konaklayabilir, taptaze tutulan balıkların tadını çıkarabilirsiniz. Henüz turistik yönden pek keşfedilmediği için aradığınız doğallığı burada bulabileceksiniz. Bodrum’un başka bir bölgesinde konaklıyor olsanız bile, günübirlik, sabah erkenden yola çıkıp bütün gününüzü burada geçirebilirsiniz.

KALEM ADASI
Bu yaz tatilinizde kesinlikle keşfetmeniz gereken Türkiye'deki saklı rotalar
İzmir’e bağlı Bademli Köyü kıyısında yer alan Kalem Adası, el değmemiş doğasıyla dikkat çekiyor. Adı kulaktan kulağa yayılmaya başlamış olsa da henüz bozulmamış, bakir bir ada.

Kalem Adası’nda konaklama için sadece bir tesis bulunuyor. Ağaçlarla çevrili yeşilliklerin içindeki Oliviera Resort’ta kalabilirsiniz. Gökyüzünün binbir renge büründüğü en güzel gün batımına da Midilli manzarası eşliğinde burada şahit olabilirsiniz. Doğal patikalarda yürüyüş yapabilir, çamur banyosuna girebilirsiniz. Ayrıca dalış konusunda eğitiminiz varsa, tüplü dalışlar da bu bölgede gerçekleştiriliyor.

SOKAKAĞZI
Bu yaz tatilinizde kesinlikle keşfetmeniz gereken Türkiye'deki saklı rotalar
Sokakağzı; tahta masaları, samimi ortamı, yerel halkın sıcaklığı ve tabii ki lezzetli yemekleriyle sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrak noktası.

Bugüne kadar ismini hiç duymamış olma ihtimaliniz yüksek. Assos’un kıyılarından bir tanesi. Sokak Deresi’nin döküldüğü yer olduğu için zamanında bu ismi almış. Sahil boyunca pansiyonlar ve kamp alanları mevcut. Balıkçılık ve zeytincilikle geçimini sağlayan Sokakağzı sakinlerinin misafirperverliği ise unutulan komşuluk ilişkilerinin halen var olduğunu hatırlatacak türden. Buraya kadar gelmişken, çevredeki köylere de uğramanızı öneririz. Özellikle Gülpınar Köyü’nde bulunan iki bin yıllık Apollon Smintheus Tapınağı’nı görmenizi ve bölgede yetişen zeytinlerden hazırlanan zeytinyağlarından bir teneke almanızı öneririz. Konaklama içinse, deniz kenarındaki Terra Zoe Hotel’i tercih edebilirsiniz.

KELEBEKLER VADİSİ
Bu yaz tatilinizde kesinlikle keşfetmeniz gereken Türkiye'deki saklı rotalar
Kelebekler Vadisi’nde, sadece doğal yaşamı korumak ve bunun için gereken önlemleri alarak projeleri hayata geçirmek amacıyla bir tesis oluşturulmuş.

Maalesef çoktan keşfedilen ve son yılların en popüler tatil rotalarından biri haline gelen Kelebekler Vadisi’ne Fethiye Ölüdeniz’den kalkan teknelerle ulaşım sağlanıyor. Sit alanı ilan edilmesinden ötürü herhangi bir yapılaşmaya bölgede izin verilmiyor. Ziyaretçiler çadır ve ağaç evlerde konaklama imkanı bulabiliyorlar. Ayrıca vadi adından da anlaşılacağı üzere 80’den fazla kelebek türünü ev sahipliği yapıyor. Bu arada ihtiyacınız olan bütün malzemeleri şehirden getirmenizi öneririz, çünkü belli bir saatten sonra ulaşımı sağlayan tekneler çalışmıyor. Ancak acil durumlar için küçük bir tekne her zaman kıyıda bulunduruluyor.

KABAK KOYU
Bu yaz tatilinizde kesinlikle keşfetmeniz gereken Türkiye'deki saklı rotalar
Bundan yaklaşık 10 yıl önce Kabak Koyu’nun adı duyulmaya başladı.

Birkaç sene öncesine kadar koya ulaşım eşeklerle sağlanıyordu. Son birkaç yıldır kendi arabanızla ya da kamyonetlerle transferler yapılıyor. Bunları söyledik diye sakın yol gözünüzde büyümesin, çünkü Kabak Koyu, Türkiye’de az rastlanır bir jeolojik yapıya sahip. Koy’da birçok tesis bulunuyor, ancak dilerseniz çadırınızı alıp doğa ananın koynunda konaklayabilirsiniz. Adeta bir komün hayatı yaşanıyor burada. Tanıdık tanımadık herkes birbirine yardım ediyor ve destek oluyor. İstanbul’dan bunalanlar kendilerini buraya atıyor diyebiliriz. Denizi ise hayal edemeyeceğiniz güzellikte. Konaklama yerleri arasında en popüler olan Shambala Hotel’de kalabilirsiniz. Ancak plaja ulaşmanız yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüşün ardından mümkün oluyor. Kıyıya yakın olmak istiyorsanız, Kabak Natural Life’ı da tercih edebilirsiniz.

ŞÖVALYE ADASI
Bu yaz tatilinizde kesinlikle keşfetmeniz gereken Türkiye'deki saklı rotalar
Fethiye’ye yakın olan Şövalye Adası ismini 400 yıl önce bölgede yaşayan Rodos şövalyelerinden alıyor.

Fethiye’nin denizinin ne güzel olduğunu düşünürseniz, adanın plajını az çok hayal edebilirsiniz. Şövalyelerin yaşadığı dönemde yaptıkları kale ve kalıntılarının yanı sıra mozaikler ve eski sarnıçlar da görülmeye değer. Dilerseniz, Fethiye’den günübirlik olarak da bu adaya geçebilirsiniz. Türkiye’de çok az kişi tarafından bilinen adadaki en iyi konaklamayı 22 yıllık deneyimiyle Ece Boutique Hotel sağlıyor. Akşamüzeri gün batımına karşı kokteylinizi elinize alıp keyif yapmanızı öneririz. Bu arada çevredeki bölgeleri de gezerek, tarihe doğru bir yolculuğa çıkabilir ve birçok ıssız koydan denize girebilirsiniz.

KARGI KOYU
Bu yaz tatilinizde kesinlikle keşfetmeniz gereken Türkiye'deki saklı rotalar
Kargı Koyu, en çok mavi tur yapanlar ya da tekneleriyle gezenler tarafından biliniyor.

Datça yolu biraz zordur, ulaşım kolay değildir ama iyi ki de öyle dedirtir. Bakir doğası ve mavinin binbir tonuna sahip temiz denizinin sırrı burada saklı çünkü. Ağaçların gölgesinde denize girme keyfini burada yaşayabilirsiniz. Okaliptüs ağaçlarının etrafını sardığı koy ilçe merkezine üç kilometre uzaklıkta. Çakıllı plajında ise restoranlar ve tesisler bulunuyor. Burada gerçek taze bademin tadı damağınızda kalırken, özel bir lezzet olan hamurda balığı da denemenizi öneririz. Geri dönüş yolunda Eski Datça’yı ziyaret etmeyi unutmayın.

Bu yaz tatilinizde kesinlikle keşfetmeniz gereken saklı rotalar
Bu yaz tatilinizde kesinlikle keşfetmeniz gereken Türkiye’deki saklı rotaları listediğimiz bu yazı, Fiat 500 ailesinin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Zeynep Sipahi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!