Kış depresyonu kapıda: 5 adımda davetsiz misafirinizden kurtulun

Hafta içi işten çıkıp eve ışınlanmanın, hafta sonu hiçbir şey yapmadan Netflix’i izlemenin ve vereceğimiz yemek siparişinin hayalini kurduğumuz yılın bu zamanına ulaştık. Kış depresyonu tüm heyecanıyla kapımızda!

Artık sabahlar daha soğuk ve daha karanlık, sıcak yataktan çıkmak hayli zor. Sürekli hissedilen halsizlik, yorgunluk, belki de uykusuzluk… Biliyorum, içinizden hiçbir şey yapmak gelmiyor, tembellik dışında. Ama tüm kış mevsimini böyle geçiremezsiniz.

Bu aylarda size enerji verecek 5 öneri sizlerle.

Perdeleri açık bırakın

Günler kısaldıkça, uyku ve uyanma döngüleri bozulabilir. Güneş ışığının azalması, beyninizin melatonin denilen bir hormondan daha fazla ürettiği anlamına gelir, bu da uykusuz hissetmenize neden olur. 

Yatarken perdelerinizi açık bırakın, sabah ya da öğlen yürüyüşe çıkın, pencereye yakın oturun. Yani olabildiğince gün ışığında vakit geçirin.

Hareket edin

Hareket etmek, karanlık kış günlerinde yorgun hissettiğinizde yapmak istediğiniz en son şey olabilir. Ancak her gün kısa bir yürüyüş ya da egzersiz sonrası nasıl enerjik hissettiğinize şaşırabilirsiniz. Hareket etmek, düzenli egzersiz yapmak endorfin salgılanmasını sağlar, böylece gündüzleri yapacağınız egzersizler güne daha dinamik başlamanıza, öğleden sonra ya da akşam yapacağınız egzersizler ise günün yorgunluğunu almaya ve gece daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

Oto-hipnoz ile gevşemeyi öğrenin

Kısa kış günlerinde zaman asla yetmiyor, yapılacaklar listesinin sonu görünmüyor gibi hissedebilirsiniz. Bu da stres seviyenizi yükseltebilir. Stres yaratan her faktörü ortadan kaldırmak mümkün olmasa da stresi yönetmek mümkün.

Bunun için yapmanız gereken en önemli şey gevşemeniz, rahatlamanız. Kendinize her gün 10 dakika “Ben Zamanı” ayırın. Kendinizle baş başa olacağınız bir toplantıdaymış gibi düşünün. Telefonu sessize alın, 10 dakika sonrasına alarm kurun. Rahat bir şekilde oturun, gözlerinizi kapayın ve nefes alıp-vermeye odaklanın, derin derin nefes alıp verin. Gerekirse içinizden 1’den 5’ kadar sayarak nefesinizi alıp, 5’ten 10’a kadar sayarak nefesinizi vererek bir rutin yaratabilirsiniz. Bu sürede, oto-hipnoz ile zihninizde gevşediğinize dair canlandırmalar yapmak, kontrol edemediğiniz durumlar karşısında daha soğukkanlı tepkiler vermenize yardımcı olurken, sizi strese sokan olumsuz iç sesiniz ile de başa çıkmanızı sağlar. 10 dakika sonunda stres seviyeniz düşecek ve işlerinize daha üretken bir şekilde devam edebileceksiniz.

Güveninizi artıracak şeyler yapın

Güzel giyinmek, sağlıklı beslenmek ve spor yapmak bu aylarda en çok zorlandığımız 3 şey. Her gün aynı sweatshirt ve kotu giyerek tüm haftayı geçirmek isteyebilirsiniz. Ya da dışarda yağmur yağarken battaniye altında oturup, abur cubur eşliğinde film izlemek sizi cezbedebilir.

İyi görünmek kendinizi iyi hissettirir. Özellikle bu havalarda ihtiyacınız olan enerjiye, kendinize özen göstererek kavuşabilirsiniz. En güzel kıyafetlerinizi gardırobunuza hapsetmek yerine üzerinize giyin, daha sık kuaföre gidin, cildinize bakım yapın. Kısacası güveninizi artırmaya öz bakımınızdan başlayın.

Mevsime uygun beslenin

Kış aylarında makarna, patates ve ekmek gibi nişastalı yiyecekler tüketmeye meylederiz. Ancak öğünlerinizde meyve ve sebzeye yer vermeniz enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olur. Mevsim sebzelerinden yapacağınız püreler ya da çorbalar, et veya bakliyat eklenerek hazırlanan yemekler içinizi ısıtacak harika yemek seçenekleri olabilir.

Kış, favori mevsiminiz değilse eğer, bu öneriler aranızdaki buzları eritmeye yardımcı olabilir.

Bu yazıyı keyifle okuduysanız, paylaşmayı unutmayın! ❤

İlginizi çekebilir: Olumsuz iç sesinizi susturun

Dilara Kuru Örgütsel Psikolog & Bireysel ve Kurumsal Danışman
Örgütsel Psikolog, Bireysel ve Kurumsal Danışman 2011'den bu yana yaşadığı İngiltere'de, İkonik markalar üzerine hazırladığı tez ile Yüksek lisansını, Liderlerin Ego Yönetimi üzerine hazırladığı ... Devam