Kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacak 12 yöntem

Kilo kaybettiğinizde, zaten bu kiloları geri kazanacağınızı düşünüp, ne kadar kilo verdiğinize bakmak istemeyebilirsiniz. Aslında bu gerçeği yansıtmıyor. National Weight Control Registry tarafından yayınlanan bir analize göre, kilonuzu uzun süreli muhafaza etmeniz mümkün görünüyor. Tabii bunu yapabilmek için bazı adımları uygulamanız gerekiyor.

Uplifers olarak, kilonuzu uzun dönemli kontrol altına tutabilmeniz için 12 etkili yöntemi sizler için derledik.

1. Kaslarınızı belirgin hale getirin

Kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacak 12 yöntem
Kaslar metabolizmanın kontrol altında olmasına yardımcı olur

Kas gelişimini sağlayarak metabolizmanızı kontrol altında tutabilir hatta metabolizma hızınızı artırabilirsiniz. Houston Northwest Medical Center’da klinik diyetisyen olarak çalışan Emily Banes, kasların metabolizmayı yağlardan daha fazla çalıştırdığını söylüyor. Eğer şimdiye kadar ağırlık çalışmadıysanız, bundan sonra bunu egzersiz programınıza ekleyebilirsiniz. Eğer zaten ağırlık çalışıyorsanız, kaldırdığınız ağırlık miktarını artırabilir ve kendinize yeni bir hedef belirleyebilirsiniz.

2. Karnınız acıktığında daha doyurucu gıdaları tüketmeye çalışın

Pittsburgh Üniversitesi’nde 25 ile 45 yaş arası 284 kadınla 3 yıl boyunca gerçekleştirilen bir araştırmanın sonucuna göre, kadınlar arasında kilo almaktan kaçınanların yemeklerinde daha doyurucu gıdaları tercih ettikleri ortaya çıkıyor. Texas A&M Üniversitesi Beslenme ve Yemek Bölümü doktora öğrencilerinden Jenna Anding, lif bakımından zengin olan meyve ve sebzelerin daha fazla tüketilmesinin bu tok olma durumunu ortaya çıkarabileceğini söylüyor.

3. Yiyeceklerin büyüsüne kapılmayın

Pittsburgh Üniversitesi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, yenmemesi gereken gıdalara karşı en iyi şekilde mücadele eden kadılar, kilolarını kontrol altında tutmayı başarıyor. Bu tabii ki hiçbir şekilde tatlı yemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Ancak yerken sınırınızı bilmeniz gerekebilir. Gün içerisinde ne yediğinize dikkat ederek ve bunu planlayarak aslında yiyeceklerin büyüsüne kapılmayı da engelleyebilirsiniz.

4. Tükettiğiniz yiyeceklerin kalorilerini sayın

Kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacak 12 yöntem
Ne kadar kalori tükettiğinizi bilmek kilonuzu kontrol altında tutmanızı sağlayabilir

Yine aynı çalışmanın kilo kontrolü konusunda bize söylediği en önemli noktalardan birisi de düzenli olarak kalori saymaktı. Tabii bu iş için özel notlar tutmanız, daha düzenli olmasını sağlayacaktır.

5. Yemeklerinizi profesyonel bir şekilde planlayın

Kilo vermek için ne kadar dikkatli davranıyorsanız, kilo kontrolü yapmak için de aynı dikkati sarf etmeniz gerekiyor. Planlı bir şekilde olduktan sonra, fazla kalorili bir yemek yeseniz bile, daha sonra bunu telafi edebilirsiniz ve yolunuzdan sapmamış olursunuz.

6. Egzersiz planınıza birkaç dakika ekleyin

Uzmanlar genelde günlük 20 dakikalık ve haftada 5 günlük bir egzersiz planını önerirler. Ancak ne kadar çok egzersiz yaparsanız, sizin için o kadar iyi olabilir. Bunun için, egzersiz planınıza birkaç dakika da siz ekleyebilirsiniz.

7. Porsiyonlarınızı ölçün

Amerikalı 4000 yetişkin üzerinde Center for Disease Control’ün yaptığı araştırmaya göre, porsiyonlardaki kalorileri ölçmenin kilo kontrolü üzerinde çok büyük bir etkisi bulunuyor. Tabii ki gittiğiniz her yere yemek skalası götürmek zorunda değilsiniz. Ancak her gün evde bunu yaparsanız, başka bir yerde yemek yediğinizde artık neyin ne kadar kaloriye sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Bundan sonra da porsiyonun ne kadarını yiyebileceğinize hemen karar verebilirsiniz.

8. Her gün kilonuzu kontrol edin

Kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacak 12 yöntem
Her gün kilonuzu kontrol etmeniz, neyi ne kadar yapmanız konusunda size yardımcı olur

Bir önceki maddede belirtilen raporun bir başka sonucuna göre, her gün kaç kilo olduğunu kontrol eden insanlar, diğer insanlardan iki kat daha başarılı oluyor. Her gün kilonuzu kontrol etmeniz, neyi ne kadar yapmanız gerektiğini size hatırlatmış olur.

9. Süt ürünlerini diyetinize ekleyin

338 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, süt ürünlerine diyetlerinde daha fazla yer verenler, kilo kontrolü konusunda daha başarılı oluyor. Kadınların bu konu ile ilgili bir diğer artısı ise, sütün kemik gelişimine olan katkısı diyebiliriz.

10. Tabağınız sizin rehberiniz olsun

Eğer kalori ve porsiyon ölmeyi yeteri kadar yapamıyorsanız Banes, tabağınızın sizin rehberinizi olmasını söylüyor. Bu şekilde tükettikleriniz üzerinde bir kontrol sağlayabilirsiniz. Bu yöntem hem diyette olanlar için hem kilolarını kontrol etmeye çalışanlar için işe yarayabilir. Tabağınızın yarısı sebzelerden oluşsun. Diğer yarısını da ikiye bölün ve yarısı tahıllardan diğer yarısı da proteinden oluşsun. Eğer ikinci defa tabağınızı dolduracaksanız, sadece sebze ve meyveyle yetinmeye çalışın.

11. Daha az TV izleyin

Yapılan bir araştırmaya göre, 10 saatten daha az TV izleyenler diyetlerini devam ettirme ve kilolarını kontrol etme konusunda daha başarılı oluyor. Buna ek olarak Harvard Üniversitesi’nin raporuna göre, çok TV izlemek kalk hastalıklarına ve diyabete davetiye çıkarıyor. Yani TV’yi az izleyerek hem kilonuzu kontrol edebilirsiniz hem de hastalıklardan korunmuş olursunuz.

12. Kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin

Kahvaltının günün en önemli öğünü olmasının sebepleri bulunuyor. Yapılan çalışmalarda, kahvaltısını ihmal etmeyen kadınların uzun dönemli olarak kilo kontrolünde daha başarılı olduğunu ortaya çıkıyor. Kahvaltı yaparken sağlıklı yiyecekleri tercih etmeyi de ihmal etmeyin.

Kaynak:
Everydayhealth

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Hamilelik kilolarına meydan okuyan en fit ünlü anneler

Diyet yapmadan kilo vermek için 6 mükemmel strateji

5 adımda yüzünüzden de kilo verin

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!