Kilo vermek için yağ tüketmek gerektiğini biliyor muydunuz?

Doğru bilinen yanlışlarda bugün yağ tüketimi var! Profesyonel yardım alanlarımız dışında aslında hepimiz bu hataya düşmüşüzdür. “Daha az yağ tüketelim böylece zayıflarız”… Peki doğru mu sadece yağı kısmak ve vücudumuzun bu şekilde yağ yakmasını beklemek? Tabi ki yanlış!

İhtiyaç duyulduğu kadar yağ, yapılan her diyette mutlaka yer almalıdır. Böylece vücut yağda çözünen vitaminlerden de yararlanacaktır.

Aslında beslenmeyi bir puzzle gibi düşünebiliriz. İşin sırrı denge. Tek başına yağı azaltmak doğru bir yaklaşım değildir. Hiç tüketmemek ise tamamen yanlıştır. Vücudun ihtiyaç duyduğu kadar yağ, yapılan her diyette mutlaka yer almalıdır. Böylece vücut yağda çözünen vitaminlerden de yararlanacaktır. Özellikle fındık, badem gibi kuruyemişlerden ve balıktan alacağınız yağlardan korkmayın ve bu besinlere mutlaka diyetinizde yer verin.

İlginizi çekebilir: Evde cilt bakımının en etkili yolu: Doğal yağlar

Aslında beslenmeyi bir puzzle gibi düşünebiliriz. İşin sırrı denge.

Bunun yanı sıra lif alımını arttırmak, yeterli protein ve karbonhidrat tüketmek elzemdir. Çünkü aslında sadece yağ tüketerek vücutta yağ oranı artmıyor. Yediğiniz her besinin fazlası vücutta yağ olarak depolanacaktır.

Egzersiz yaparak ve doğru bir beslenme programı takip ederek istediğiniz kiloya ulaşmak daha da önemlisi yaşam standardınızı yükseltmek sizin elinizde. Neden pazartesileri bekleyesiniz ki?

İlginizi çekebilir: Hem fiziksel hem zihinsel terapi: Doğal yağların faydaları nelerdir?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Yazarın Instagram hesabı için tıklayın.

Uzm. Dyt. Seba Sarıtepe Diyetisyen
Uzman diyetisyen. İngiltere’de Chester Üniversitesi’nde yüksek lisans okuyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunu. Bebek Lisya Beauty'de beslenme danışmanlığı yapıyor. Yeni tarifler denemeyi ve bunları farklı ... Devam