Hem fiziksel hem zihinsel terapi: Doğal yağların faydaları nelerdir?

Günümüzde kozmetik bakım ürünleri çeşitliliğini arttırırken, içeriklerindeki kimyasal oranları da aynı oranda artış gösteriyor. Kullanılan ürünler ilk zamanlarda işe yarasa da uzun vadede bu ürünlerin bedenimizde ya da cildimizde ne gibi yan etkilere yol açabileceklerini bilemiyoruz. Hele ki hassas bir cilde sahipsek problemler çoğu zaman ufak yan etkileri aşabiliyor. Kozmetik ürünler her ne kadar titizlikle üretilseler de hangi kimyasal maddenin, hangi cilde, ne gibi bir etkisi olacağı yalnızca belli bir noktaya kadar kestirilebiliyor. Bu gibi sorunlar yaşamaktan kaçınan, “kullandığım ürünleri tanıyayım, bileyim” diye düşünenlerdenseniz sizi mutlu edecek bir haberimiz var, aradığınız her şey ve hatta daha fazlası doğada zaten var!

Doğada var olan bitkilerin her biri birbirinden faydalı. Yeter ki onları iyi tanıyın, onlar size ihtiyacınız olanı fazlasıyla verecek. Biz de Uplifers olarak sizler için bitkileri ve bitkisel yağları araştırdık ve en yararlı olanları sizler için derledik. İşte hangi bitki ne işe yarar, hangi bitkisel yağı ne için kullanmalıyız?

Havuç tohumu yağı

Havuç tohumu yağının en belirgin özelliği güçlü bir antioksidan olması. Havuç tohumlarından elde edilen bir bitkisel yağ olan havuç tohumu yağı aromaterapide sıkça kullanılır. Sakinleştirici etkisinin yanı sıra havuç tohumu yağı cildi yeniler, kırışmasını önler, toksinlerinden arındırır ve güneş ışınlarından korur.

Aynı zamanda saç ve kirpik bakım için oldukça faydalı olan havuç yağı, saç ve kirpik diplerini besleyip parlatırken kırılmalara karşı saçı korur.

Badem yağı

A, E ve B vitaminleri açısından oldukça zengin olan badem yağı stres giderici olmasıyla bilinir. Bunun dışında ise bir diğer özelliği cildi koruması, gözenekleri açması ve kuru ciltlere nem kazandırması.

Badem yağının ayrıca yaşlanma karşıtı bir etkisi vardır. Cilt hücrelerini yeniler ve cilde elastikiyetini geri kazandırarak kırışmasını önler.

Kantaron yağı

Muhteşem bir iyileştirici özelliğe sahip olan kantaron yağı, kanamaları durdurur, iltihapları önler ve hücreleri yenileyerek yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca kantaron yağı özellikle mide, sırt ve romatizma ağrılarına iyi gelen doğal bir ağrı kesici olduğundan bir masaj yağı olarak kullanılır.

İyileştirici özelliği dışında kantaron yağı pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyenler için adeta bir altın değerinde.

Argan yağı

Yetiştirildiği yerde (Fas) “hayat ağacı” olarak adlandırılan argan ağacı her ne kadar son zamanlarda kolay ulaşılabilir olsa da oldukça değerli bir ağaç türü. Faydaları ise say say bitmiyor.

Cilt ve saç bakımında yaygın bir şekilde kullanılan argan yağı, deriyi besleyici ve hücreleri yenileyici bir özelliğe sahip. İçinde bulunan temel yağ asitleri sayesinde güçlü bir antioksidan olan argan yağı aynı zamanda içerisinde yoğun miktarda E vitamini bulunduruyor. Cilde olan faydalarının yanı sıra argan yağı kolesterole de oldukça iyi geliyor.

Jojoba yağı

Jojoba yağı hakkında bilmeniz gereken ilk şey antialerjen özellik taşıyor olması. Diğer yandan tüm bitkisel yağlar gibi jojoba yağı da cildin nemini arttırırken cilde elastikiyetini geri kazandırıyor. Fakat jojoba yağı diğer yağlara göre daha güçlü bir yağ. Avucunuza sürdüğünüz az miktardaki jojoba yağı hem saçınızın hem de cildinizin ihtiyacını karşılayacak nitelikte.

Jojoba yağı genellikle masajlarda kullanılan bir yağdır. Özellikle yorgun ve yıpranmış bir cilde sahipseniz jojoba yağını denemenizde fayda var.

Adaçayı

Ada çayının Latince adı “Salvia officinalis” Türkçe’de “iyileştirmek için korunmuş olan” anlamına geliyor. Eski yıllardan beri hem bir ilaç hem de gıda olarak tüketilen ada çayı tedavi edici özelliğiyle bilinir.

Stres azaltıcı etkisi bir yana, karaciğeri temizler, beyin fonksiyonlarını geliştirir, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar, kan şekerini düşürür, hafızayı yeniler, baş ağrılarını azaltır ve daha pek çok şeye iyi gelir. Yani anlayacağınız ada çayı, yapılan tüm övgüleri sonuna kadar hak ediyor.

Günlük yağı

Reçinesi mumya yapımında kullanılan Günlük ağacı Dünya’da yalnızca Fethiye-Marmaris, Afrika ve Kanada’da yetişiyor. Günlük yağı en çok mide ağrılarına iyi gelmesiyle biliniyor. Bir diğer adı Sığla yağı olan Günlük yağı metabolizmayı güçlendirici ve vücut direncini arttırıcı özelliğe sahip. Aynı zamanda Günlük yağı bir diğer ağrı kesici niteliğindeki yağlardan.

Lavanta

Fransa’nın en güzel bahçelerinden gelen lavanta, içerdiği bol miktarda uçucu yağ sayesinde sinirsel ve ruhsal sağlığa iyi geliyor. Spalarda, masajlarda ve aromaterapide bu denli fazla kullanılmasının nedenlerinden biri ise sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği.

Lavanta bitkisi de faydaları uzun yıllar önce keşfedilen bitkilerden biri. Savaş yıllarında lavanta hastanelerde yaraları dezenfekte etmek için kullanılırmış. Lavantanın içerdiği esansiyel yağlar ise cilt bakımında adeta mucizeler yaratıyor. Çoğu hastalığın, cilt sorunlarının ve uyku problemlerinin stresten ve yorgunluktan kaynaklandığını düşünürsek düzenli lavanta yağı kullanımı, hem cilt güzelliğinize hem de ruh sağlığınıza iyi gelerek daha kaliteli bir uyku düzenine sahip olmanıza yardımcı olur.

Siz de güzellik ve kişisel bakım rutinleriniz için doğanın sunduğu mucizelerden faydalanmak istiyorsanız Homemade Aromaterapi’nin birbirinden yararlı ve doğal ürünlerine Uplifers Wellness Shop‘tan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Uyku kalitenizi arttırmak için bitkisel yağlara başvurun

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!