Uyku kalitenizi artırmak için bitkisel yağlara başvurun

Uyku, vücudumuzun sağlıklı olması için son derece önemli olmasına rağmen birçoğumuz stres ve hayatın baskısı yüzünden rahat bir uyku uyumakta zorlanıyoruz. Uzun çalışma saatleri, geç saatte yemek yeme veya bir şeyler içme, fazla kafein tüketimi, zamanında işleri yetiştirememe, ertesi günkü toplantıyı veya sunumu düşünme… Bunlar birçoğumuzun her gün uyku kalitesini bozan sıradan nedenler. Tüm bu stresli düşünceler, uykusuz geçen veya uyku kalitesi düşük gecelerin sorumlusu.

İyi uyku uyuyamayan ve bu yüzden stres seviyesi artıp, ruh hali kötüleşen kişiler genellikle çareyi ilaç almakta buluyor. Ancak bu sefer de söz konusu ilaçların istenmeyen yan etkileri sağlığı kötü etkilemeye başlıyor. Oysa bunun başka bir çözüm yolu daha var. Eğer türlü sebeplerle iyi bir uyku uyuyamıyorsanız, bitkisel yağlar da sorununuza çare olabilir.

Rahat bir uyku uyumak için bitkisel yağlara veya herhangi bir çözüme başvurmadan önce yapmanız gereken başka bir şey var; o da yatak odanızı iyi bir uykuya hazırlamak. Böylelikle kullanacağınız bitkisel yağlardan da daha fazla verim elde edebilirsiniz. Öncelikle yatak odanızın yeterince karanlık olmasını sağlayın. Tüm ışıkları kapatın, cep telefonunuzu uçak moduna alın, gerekirse yatak odanızı uyumadan bir süre önce havalandırın. Son olarak da kendinize sevdiğiniz bir oil diffuser edinin. Ya da yatağa girmeden önce avuç içlerinize birkaç damla bitkisel yağınızdan damlatın, ellerinizi ovuşturarak yağı avuç içlerinizde ısıtın ve daha sonra da boyun, omuzlar, ayaklar ve karın bölgenize hafif masajlar yapın. Kullandığınız bitkisel yağın daha kolay yayılmasını sağlamak için bir miktar hindistan cevizi yağıyla karıştırabilirsiniz. Şimdi gelelim uyku kalitenizi artıracak bitkisel yağlara:

1. Lavanta yağı

Lavanta, vücuttaki gerginliği azaltmaya yardımcı olması ve kasları rahatlatmasıyla bilinin. İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre yatak odasında lavanta yağı kullanan kişilerin, kullanmayanlara göre yüzde 20 daha iyi uyudukları gözlemlenmiş.

2. Kediotu yağı

Kediotunun kokusu, hayattaki en güzel kokulardan biri olmayabilir ancak kediotu yağı rahatlamanıza yardımcı olur. Eğer çok rahatsız olursanız, kediotu yağını başka yağlarla karıştırıp kokusunu baskılayabilirsiniz.

3. Portakal çiçeği yağı

Portakal çiçeği yağı da kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olacak en etkili yağlardan biridir. Birçok parfümün içeriğinde bulunan portakal çiçeği yağının hipertansiyon sorununa da iyi geldiği biliniyor.

4. Vetiver yağı

Eğer toprak kokusu sevenlerdenseniz, vetiver tam size göre. Vetiver yağı, hormonal strese bağlı olarak yaşanan uyku problemlerinin giderilmesine yardımcı oluyor.

5. Adaçayı yağı

Rahatlatıcı kokusuyla uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olacak bir başka bitkisel yağ da adaçayı yağıdır. Stresi azaltma özelliğiyle bilinen adaçayı yağı, rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

6. Roman papatyası yağı

Papatyanın birçok çeşidi olduğu için farklı farklı yağları da mevcut. Uyku kalitenizi artırmak için roman papatya yağı kullanabilirsiniz. Dilerseniz papatya çayı da içebilirsiniz.

7. Paçuli yağı

Rahat uykuya dalmanızı sağlayacak bir bitkisel yağ arıyorsanız, paçuli tam size göre. Birçok parfümün içeriğinde bulunan paçuli, hoş kokusuyla odanıza da güzel bir hava verir.

8. Sedir ağacı yağı

Topraksı kokuları seviyorsanız, sedir ağacı yağı sizi sakinleştirip rahat bir uykuya dalmanızı sağlayabilir.

9. Sandal ağacı yağı

Kaliteli bir sandal ağacı yağı bulmak zor olabilir ancak gerçeğini bulursanız, insomnia sorununuza çare olabilir.

Kaynaklar:
Lifehack
Natadviser

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!