Kendinizi sevmeyi başarmanın 6 yolu

Özgüven eksikliği yaşayan insanların kimisi; onları küçümseyen, sağlıklı bir şekilde özgüven duygusu aşılayamayan bir ailede dünyaya gelmek gibi bir şansızlığa sahip. Diğerleriyse, ya fiziksel görünüşlerinden, engellerinden dolayı ya da kendilerinin farkında olmadığı bir sebepten ötürü kendini bir türlü sevemiyor. Değersizlik hissi, bir kez zihninizde yer edindiyse aksine inanmak zor gelebilir. Hatta güzel olmadığınız, başarısız olduğunuz, kimsenin sizi sevmediği gibi kendi yarattığınız masallara inanır durursunuz.

Kendinizi sevebilmek zor gelebilir, ancak yapılan araştırmalara göre kendinizi sevmeden hayatta mutlu olmanızın neredeyse imkânsız olduğunu biliyor muydunuz?

Uplifers olarak yaşadığımız mutsuzlukların asıl kaynağına indik ve kendimizi sevmeyi başarmanın yollarını sizler için sıraladık:

Kendinizi sevme yöntemleri
Kendiniz sevmeyi öğrenmek için, öncelikle bakış açınızı değiştirebilirsiniz.

1. Duygularınızın size verdiği acıyı hissetmeye ve sorumluluğunu üstlenmeye istekli olun

Hissettiğimiz her bir duygu kendimizi sevip sevmediğimize, kendimizden tümüyle vazgeçip geçmediğimize ya da başkalarının üzerimizde denetim kurup kurmadığına dair bize ipuçları verir. İlk adım olarak duygularınıza kucak açın. Kafanızda bir şeyleri takıntı haline getirmek, kendinizi acımasızca eleştirmek, adeta uyuşmak istercesine bir şeylerin bağımlısı olmak ya da hislerinizin sorumlusu olarak başkalarını görmek gibi kendinize hakim olamadığınız duygusal kaçışlar yerine duygularınıza doğru yolculuğa çıkın. Bu aşamada iç konuşmanızın gücünden faydalanabilirsiniz.

2. Öğrenmeye heveslenin

Manevi bağlarımızı kurarken iki olası niyeti gözetiriz: Bağımlılık yaratan ve denetleyici davranış biçimleriyle sorumluluktan kaçınarak acıya karşı kendimizi korumak ve bizlere acı verdiğini düşündüğümüz şeyler veya siz ve başkaları arasında yaşananlara dair bir şeyler öğrenmek. Sevgi dolu yüksek benliğinizi kalbinize taşıyın ve bilinçli olarak kendinizi sevmeyi öğrenmeye çalışın. Bakış açınızı genişletmek de, size çok yardımcı olabilir. Bilmediğiniz yerler keşfetmek perspektifinizi büyütebilir. Yeni yer önerileri için “Türkiye’de kesinlikle görülmesi gereken tarihi yerler” yazımıza göz atabilirsiniz.

Kendinizi sevmeyi öğrenmek için. öncelikle yükünüzü taşımaya ve öğrenmeye açık olmayı deneyin.
Kendinizi sevmeyi öğrenmek için. öncelikle yükünüzü taşımaya ve öğrenmeye açık olmayı deneyin.

3. Yanlış inanışlarınızı ortaya çıkarın

İnançlarınız ve davranışlarınızın derinliklerine dalın ve size acı çektirin bir kimse ya da olaya dair neler olup bitiyor keşfe çıkın. İçinizdeki çocuğa sarılın ve sorun: “Beni endişelendiren, depresyona sokan; bana suçluluk, utanç, kıskançlık, öfke, yalnızlık ya da işe yaramazlık hissi veren tüm acı verici duygular hakkında neler düşünüyor veya yapıyorum?” Cevabı yine kendi içinizden, yani duygularınızdan bekleyin. Tüm bu duyguların kaynağını çözdüğünüzde, bir türlü hakim olamadığınız düşünce ve davranışlarınıza neden olan korkularınızı ve yanlış inanışlarınızı anlamak adına incinen benliğinizi keşfe çıkabilirsiniz.

4. Yüksek benliğinizle diyalog kurun

Size rehberlik eden yüksek benliğinizle iletişim kurmak sandığınız kadar zor değil; önemli olan kendinizi sevmeyi öğrenmeye açık olmanız. Bunun karşılığını derhal ya da zamanla görebilirsiniz. Cevaplar kelimelere, görsellere veya rüyalara bürünebilir. Kalbinizi öğrenmeye açtığınızda cevaplar da gelecektir.

5. Kendinizi sevmeye başlayın

Acılarınızı kabullendiniz, öğrenme eylemine geçtiniz, duygularınızla diyalog kurmaya başladınız ve ruhani rehberinizle bir bağ oluşturdunuz. Şimdi yapmanız gereken ise utanç, endişe ve dürtülerinize teslim olmanızın bir sonucu olan depresyona zamanla iyi gelen sevme eylemine doğru bir adım atmak. Bazen insanlar kendini sevmeyi adeta uykusundan uyandırmanız gereken bir his olarak görüyor. Kendinizi sevmenin iyi bir yolu da “Kendime duyduğum sevgiyi nasıl hissedebilirim?” değil, söz konusu eylemi vurgulayarak “Kendimi sevmek için neler yapabilirim?” sorusunu sormaktır.

6. Attığınız adımları değerlendirin

Sevmeye başladıktan sonra acı, öfke ve utancınızın yok olup olmadığını kontrol edin. Eğer hâlâ yerlerinde duruyorlarsa, size huzur, neşe ve derinden bir içsel değer algısı getirecek sevme eylemlerini ve doğruyu keşfedene dek bahsi geçen adımları tekrarlayın. Zamanla, kendinizi severek hayatınızdaki her şeyin – ilişkileriniz, sağlığınız, ruhsal durumunuz, hayallerinizi ve özgüveninizi dergileme becerileriniz vs.- düzeldiğini keşfedeceksiniz. Kendinizi sevip, kendinizle iletişeme geçmeniz, diğer insanları da sevmenize ve onlarla duygusal bağlar kurmanıza ön ayak olacaktır. Heyecan dolu, neşeli, sımsıcak bir hayatın anahtarı kendinizi sevmenizdir.

Kaynak:

mindbodygreen

psychologytoday

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!