Hayatınızı değiştirmek için günde 60 saniyeye güvenin

Dailymail’in haberine göre, Galler Prensi Charles’a bahçesindeki bitkilere nasıl baktığı sorulduğunda, “Onlarla konuşuyorum, bu çok önemli.” diye yanıt vermiş. Peki bitkilerin hayatını değiştirebilen kelimeler, insan beynine nasıl etki ediyor?

anı yaşa 2

Anda kalmanın olumlu etkilerini ele almak adına, hayatınızı değiştirmek için birkaç öneriyi sizler için derledim.

Beynin karanlık tarafını tanımak

İç konuşma, beynin frontal lobunda gerçekleşir. Beynin sol tarafı iyimserdir, problem çözme ve karar verme görevleriyle ilgilenir. Sağ taraf ise, daha dolaylı işlerle ilgilenirken, zaman zaman korkularımıza ve şüphelerimize odaklanabilir.

Bardağın dolu tarafına odaklanma sebepleri

Nörobilimciler ve beyin iletişimi araştırmacılarına göre, kelimeler beyne hasar verebiliyor. Negatif kelimeler, beynimizde strese sebebiyet veren hormonların salgılanmasına neden oluyor. Bu da, tehlike çanlarını çalarak beynin mantık yürütme ve problem çözme bölümlerini etkiliyor.

Kötü haber: Sizi sizden daha çok etkileyebilecek biri bulunmadığından, en çok zarar veren kelimeler yine kendi içinizden geliyor.

İyi haber: Bu durumu değiştirmek ve birkaç küçük adımda hayatınızı yeniden yaratmak sizin elinizde!

Bardağın dolu tarafına odaklanmak için 60 saniye

Kendinizi birkaç basit adımda rahatlatmak ve böylelikle anında olumlu bir bakış açısı kazanmak için;

• Bulunduğunuz yerde, 60 saniye süreyle koşun.

• Gözlerinizi kapatın ve başınızı 60 saniye sürecek şekilde, yavaşça 360 derece çevirin.

• Yapabilecek gibi hissetmiyor olsanız da, 10 kere esneyin. İlk birkaç esnemeden sonra vücudunuz gerçek esnemelere dönecektir.

• Parmak uçlarınızla kolunuza ya da elinize nazik vuruşlar yapın.

Bu egzersizler, beyindeki negatif duygu bölgesini etkileyerek stresi düşürüyor. Bulunduğunuz ana odaklanarak dikkatinizi yaptığınız aktiviteye vermek, bu etkiyi yaratıyor.

anı yaşa 1

Kelimelerin iyileştirici gücünden faydalanın

Beyninizdeki kötümser ses sustuğunda, pozitif olmanız için gerekli ortam hazırlanmış olur. Sakin ruh halinizle, pozitif olmak çok daha kolay hale gelir. Bunu pekiştirmek amacıyla, bilgeliğinizin sesi olan iç güdünüze sorun: Derininizde, en çok odaklandığınız değeriniz nedir? Aklınıza ilk gelen cevabı yazın. Bu “bütünlük” ya da “huzur” olabilir. Her sabah, bir dakikalığına bu kelimeye odaklanarak aklınızı serbest bırakın.

Pozitif akışa izin verin

Pozitifliğin akışta olmasını sağlamak için, güne yayarak kısa rahatlama araları verin. Her saat başı, 10 saniye ara vermek şeklinde bir düzen yaratabilirsiniz. Bu egzersizler, konsantrasyonunuzu da arttıracaktır. Değeriniz olarak seçtiğiniz kelimenizi bir karta yazıp yanınızda taşımak ise, bir diğer alternatif.

Beyniniz de forma girer

Daha iyimser bir insan olmak için bu egzersizleri yapmak, daha sağlıklı ve fit olmak için antrenman yapmaya benzer. Her sabah bu egzersizleri yapacak olursanız, 8 hafta sonunda beyninizdeki negatif aktivitenin azaldığını hissedebilirsiniz.

Kaynak

Fast Company

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!