Kendinizi sevmek için uygulayabileceğiniz 8 yöntem

Bedenimizi korumak ve şekle sokmak, kariyerimizi geliştirmek, ilişkilerimizi düzeltmek, finansal hedeflerimizi tutturmak için çok fazla çaba harcıyoruz. Peki, kendinizi sevmek, olduğunuz gibi kabul etmek ve kendinize şefkat göstermek için neler yapıyorsunuz? Birey olarak kendimizi ne kadar tamamlanmış ve tatminkar hissedersek, etrafımızdakilere ve dünyaya karşı da o kadar çok şey sunabiliriz.

Bu bakış açısıyla, işte kendinize sevgi göstermenin birkaç yolu…

1. Kendinize bakın

Kendinizi enerjik hissetmek için yeterince uyuyun, yoga yapın veya bir başka sporla ilgilenin, buzdolabınızı sağlıklı yiyeceklerle doldurun, yeterince su için ve eğlence, macera veya rahatlamak için vakit ayırın. Kendinize değer vermeyi bir rutin haline getirin.

İlginizi çekebilir: Her şeyden önce kendinizi sevmeniz neden önemlidir?

2. Duygusal özgürlük tekniklerini kullanın

Emotional Freedom Technique veya kısa adıyla EFT denilen bu teknikler sayesinde bedeninizin belli noktalarına temas ederek şifa bulabilirsiniz. Eğer kendinizi gergin ve endişeli hissediyorsanız, bu teknikleri kullanarak negatif duygularınızdan arınabilir ve içsel huzurunuzu yeniden bulabilirsiniz.

Kendinizi sevmek için uygulayabileceğiniz 8 yöntem
Kendinize, bir arkadaşınıza veya sevdiğiniz kişiye yaklaştığınız gibi yaklaşın.

3. İçsel varlığınızla iletişime geçin

Hayatımızın büyük kısmını unvanlarımız, rollerimiz, kazançlarımızla ilgilenerek geçiriyoruz. Başarılarımızı ve yenilgilerimizi, ilişki durumumuzu, iş yerindeki pozisyonumuzu, banka hesabımızı veya sosyal statümüzü tanımlayarak kim olduğumuzu anlamaya çalışıyoruz. Oysa gerçekte kim olduğumuz çok daha derinlerde gizli. Hayatın kendisi nasıl olursa olsun içimizde çok daha güzel, huzurlu ve sevilmeyi hak eden bir ruh var. İşte bu ruhla, özünüzle iletişim kurun. Meditasyon veya yoga yapmak, günlük tutmak veya sevdiğiniz bir şeyin içinde kaybolmak bu konuda size yardımcı olabilir.

4. Kendinizle empati kurmayı öğrenin

İçimizden gelen ses, eleştirel veya buyurgan olabilir. Kendimizle konuşurken, başkalarına karşı asla söylemeyeceğimiz sert sözcükler kullanırız. Kendinize, bir arkadaşınıza veya sevdiğiniz kişiye yaklaştığınız gibi yaklaşın. Özellikle de korku, gerginlik veya acılı zamanlarda kendinize karşı kibar ve nazik olun. Kendinize cesaret verin ve güzel zamanlarınızın tadını çıkarın. Bir karar almanız gerektiğinde kendinize şunu sorun: Sevdiğim bir kişiye ne yapmasını tavsiye ederdim?

İlginizi çekebilir: Kendinizi daha çok sevmek için hayat yolculuğunuzda yüklerinizden kurtulmalısınız!

5. Kendinize saygı duyun, biricik olduğunuzu unutmayın

Doğamızdan gelen şeyleri bastırdığımız veya isteklerimizi, arzularımızı görmezden gelmeye çalıştığımız zamanlarda, kendi kendimize acı veririz. Oysa hepimiz biricik varlıklarız. Sizin gibi birisi bir daha asla dünyaya gelmeyecek. Bu dünyaya, kendinize has özelliklerinizi sunmak için gönderildiniz. Özgün ruhunuza izin verin çünkü sizi güçlü yapan şey de bu.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı bir benlik için önce kendinize saygı duyun: Özsaygı nedir?

6. Duygularınızı hissetmek için kendinize imkan tanıyın

Birisi sizi öfkelendirdiğinde veya canınızı acıttığında ya da sabahleyin sebepsiz yere keyifsiz bir şekilde uyandığınızda kendinizle kavga etmeyin. Bunun yerine, hissettiğiniz o duyguyu anlamaya çalışın. Hissettiğiniz şeyi sabır, sevgi ve anlayışla karşılayın, bunun size ait bir şey olmadığını fark edin ve yakın zamanda geçeceğini unutmayın.

Kendinizi sevmek için uygulayabileceğiniz 8 yöntem
Özgün ruhunuza izin verin çünkü sizi güçlü yapan şey de bu.

7. Şükredin

Kendinizle ilgili neyin yanlış olduğuna odaklanmak yerine sahip olduğunuz şeyler için şükredin. Siz dikkatinizi nereye verirseniz, enerji de o yöne doğru akar. Bu yüzden siz dikkatinizi pozitif şeylere yönlendirirseniz, enerjiniz de pozitif yönde akar. Ayrıca bedeninizin, sadece ruhunuzun bir kılıfı olduğunu unutmayın. Onu sevin, onunla eğlenin, ona bakın ve size sunduğu harika şeyler için ona şükredin. Ama her şeyi dış görünümünüze yatırmayın. Siz sadece sahip olduğunuz bedenden ibaret değilsiniz, bir ruhunuz var.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı bir ilişki için kişinin önce kendini sevmesi gerekir

8. Başkalarıyla paylaştığınız ortak insanlığın değerlerini unutmayın

Hepimiz insanız, hatalar yapabiliriz, deneyimlerimizden dersler çıkarabiliriz. Kendini kırılgan, güvensiz veya eleştirel hissedenin tek siz olmadığınızı fark edin. Hepimiz elimizden gelenin en iyisini yapmak için kendimizle mücadele ediyoruz. Bunu hatırladıkça üzerinizde hissettiğiniz baskı azalacak ve kendinizi eskisi kadar yalnız hissetmeyeceksiniz.

Kaynak:
Notesonbliss

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!