Kendinizi daha çok sevmek için hayat yolculuğunuzda yüklerinizden kurtulmalısınız!

Muhtemelen insanlardan başka birini sevmeden önce kendinizi sevmeniz gerektiğini duymuşsunuzdur. Peki ya kendinizi sevmekten vazgeçerseniz? Ya da kendinizi karmakarışık bir ilişki içerisinde kaybolmuş durumdayken ya da mükemmel giden ilişkiniz bir anda kötü gitmeye başladığını fark etmiş bir şekilde bulursanız? Amerikalı düşünür ve yazar Ralph Waldo Emerson’un bir keresinde söylediği gibi; ‘Sürekli olarak başkası gibi olmanız konusunda çabalayan dünyada kendiniz olabilmek en iyi kazanımdır’.

Hayatta bazen kendinizi sevmeniz için bazı şeylerden veya insanlardan vazgeçmeniz ve onlarsız yola devam etmeniz gerekebilir. Bunu bir düşünün; şeker tüketimini kesmeyen bir diyabet hastasına ne söylerdiniz? Belki de ona neden kendini önemsemediğini sorardınız.

İşte kendinizi daha çok sevmeniz için bırakmayı öğrenmeniz gereken 5 durum:

Mutluluğunuzu kurban ettiğiniz zaman

mursa adam
Eğer mutsuzsanız, bunu değiştirmesi gereken kişi yine sizsiniz.

Öncelikle bilmeniz gerekir ki, kendi mutluluğunuzdan siz sorumlusunuz. Eğer mutsuzsanız, bu durumu değiştirmesi gereken kişi yine sizsinizdir. Sevilmediğinizi hissediyorsanız, bu kendinizi sevmeniz gerektiğini gösteren bir haykırıştır. Eğer mutluluğunuzu başka bir insan için kurban ediyorsanız, bu ikiniz için de sağlıklı bir durum değildir ve artık bazı şeyleri bırakma, terk etme zamanı gelmiş demektir.

Sizden olmadığınız biri olmanız bekleniyorsa

Sizden başka biri olmanız bekleniyorsa, bu durum kendinizi kötü hissetmenize ve tehlikeli bir yola girmenize neden olacaktır. Unutmayın, siz değerli ve güzel bir insansınız. Eğer size kendinizi değersiz veya yetersiz hissettiren insanlarla vakit geçiriyorsanız, gerçek kimliğinizi ve hayatınızın kontrolünü kaybetmeye başlamışsınız demektir. Bu noktada içinde bulunduğunuz ortam, en son bulunmanız gereken yer olmalıdır. Her şeyden önce, sizin bir kimliğiniz var. Bu kısır döngünün sürmesine devam ettiğiniz ve döngüden çıkmak konusunda bir seçim yapmayıp kendinizi sevmeye başlamadığınız sürece, kendinizden şüphe etmeye ve kimliğinizi kaybetmeye devam edersiniz. Onun yerine bu olay başınıza geldiğinde farkına varıp başkalarının sizin üzerinizdeki beklentilerinden kurtulun ve kendinizi sevin.

Olmadığınız birine dönüştüğünüz zaman

Bu oldukça önemli bir durumdur ve bir ilişki içerisinde uzun bir süreç sonunda gerçekleşir. Kendinizi uzun süre önemsemediğinizde ve başkaları tarafından etki altında kalmak için kendinize izin verdiğinizde ortaya çıkar; çünkü yalnızca başka insanlar size ‘yeterince iyi’ olduğunuzu söylediğinde buna inanırsınız. Bu durum birine çok aşık olduğunuzda ve kendinizi konunun özünde kurban etmeniz gerektiğinde belirir. Aslında bu noktada yaptığınız tam olarak kendi ihtiyaçlarınızı önemsemekten vazgeçmektir. Başka biri olmaya çalışmak çok da kötü gibi görünmese de, bir sabah uyandığınızda dönüştüğünüz kişiyi sevmeme olasılığınız oldukça yüksek olacaktır.

İlgili yazı: Başkalarının sizin hakkınızdaki düşünceleriyle ilgili endişelenmemenin yolu

Bazen aileleriniz, başlarını devamlı belaya sokan arkadaşlarınızla takılmamanız konusunda sizi uyarırlar. İşte anlatmak istenilen konu da tam olarak budur. Farklı insanlar size farklı geleceklere açılan farklı yollar açarlar. Eğer yanlış yola girdiğinizi fark ederseniz, bu kız arkadaşınız veya vakit geçirdiğiniz arkadaşlarınız olabilir, artık sevmediğiniz o hayatı bırakıp yeni bir hayata ve fırsatlara kapınızı açma zamanınız gelmiş demektir.

Korkunuz yüzünden geride bırakıp gidemediğinizde

yürüyen adam
Bir şeyleri geride bırakıp yola devam edememe, günümüzde insanlar arasında çok yaygın bir problem olarak görülüyor

Eğer yüreğinizin derinliklerinde birini ya da bir şeyi geride bırakmanız gerektiğini hissediyor, ancak korktuğunuz için bunu gerçekleştiremiyorsanız, korkmayın yalnız değilsiniz! Bir şeyleri geride bırakıp yola devam edememe, günümüzde insanlar arasında çok yaygın bir problem olarak görülüyor. Aldığınız her kararda içinizde bir korku duyabilirsiniz; ancak kendiniz için iyi olacağına inanıyorsanız doğru bildiğiniz yolda ilerlemeniz gerekir. Zarar görüyor ya da acı çekiyorsanız, kendinizi sevmediğiniz bir durumdasınız demektir. Bu durumda yapmanız gereken şey kendinizi sevmeniz için sizi üzen her şeye karşı koymaktır.

Kendinize olan saygınızı yitirdiğinizde

Kendinize olan saygınızı yitirdiğinizi düşünüyorsanız, ortada büyük bir problem var demektir. Kendinizden önce başka bir kişi geliyorsa, basitçe kendinize sizin herkesten değerli olduğunuzu hatırlatmanız gerekir. Biriyle hayatınızı paylaşmak oldukça güzel bir olgudur; ancak karşınızdakine sürekli hizmet etmeniz ve fedakarlık yapmanız, üstelik bunu kendi iradenizle yapmanız doğru bir davranış değildir. Bu davranıştan kurtulmanız için birçok sebep bulunsa da, kısaca kendinize bundan çok daha fazlasını hak ettiğinizi hatırlatmanız bile yeterli olacaktır. Hayatınızda %100 seveceğiniz ve sevmeniz gereken tek kişi var; o da sizsiniz. Bu bencil olmak demek değildir, sadece kendiniz için doğru adımları ve davranışları sergilemeniz demektir. Bu davranışları hayatınıza geçirmek ilk etapta kolay olmasa da, bu konu üstüne çok çalışarak hayata geçirmeniz mümkündür. Elbette bu noktada bazı fedakarlıklarda bulunmanız gerekecektir. Bazen bu, uzun süren bir ilişkiniz ve evliliğiniz bile olabilir.

Sonuçta, eğer biri veya bir şey size kim olduğunuzu, kendinize olan saygınızı unutturma noktasına getirip mutsuz ediyorsa, onları geride bırakıp sevdiğiniz, mutlu olduğunuz bir yolculuğa çıkmalısınız.

Kaynak:

lifehack.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!