Kendinizi keşfetmenin 5 yolu

“Hayatta kötü şeyler olduğunda 3 şansınız vardır; ya bu olanların sizi tanımlamasına, ya mahvetmesine ya da güçlendirmesine izin verirsiniz.”

Değişiklik, aslında bir şeyleri yeniden keşfetmektir. İşinizden veya sevdiğiniz kişiden ayrıldığınız zaman, yeni bir yere taşındığınız zaman, sevdiğiniz birini kaybettiniz zaman yani kısacası hayatınızda büyük bir değişiklik olduğu zamanlarda, nasıl bir olmak istediğinizi de seçmek zorunda kalırsınız. Bu yüzden aslında hayattaki her büyük değişiklik, önemli bir keşiftir. Ancak maalesef birçoğumuz böyle durumlarda keşfetmemiz gereken şeyleri unuturuz. Kafa karışıklığı, üzüntü, hayal kırıklığı içinde beklemeye ve yolumuzu bulmaya çalışırız.

Oysa bu her zaman böyle olmak zorunda değil. Kendinizi keşfetmek, sınırlarınızı bulmak, içinizde derinlerde saklı olanları ortaya çıkarmak için illa kötü bir şeyin sizi tetiklemesini beklemek zorunda değilsiniz. İşte hayatta kendinizi keşfetmenin 5 yolu:

1. Hayalinizde canlandırın

Sessizce bir yere oturun, gözlerinizi kapatın ve geride bırakmanız gereken insanları, mekanları, olayları hayal edin. Şimdi de gelecekte olmasını istediğiniz şeyi hayal edin. Bu bir duygu da olabilir, bir grup insan da, bir iş imkanı da olabilir. Bu yeni durumun içinde olmanın size kendinizi nasıl hissettirdiğini hayal edin. Geleceğinizin güneş gibi sımsıcak ve parıldayan bir ışık saçtığını düşünün. Geçmişte yaşanan her ne varsa şükrederek hatırlayın ve şimdi geleceğe doğru yürüyün.

İlgili yazı: Hayallerinizin peşinden koşmak için 7 sebep

2. Yazın

Gelecekte olmasını istediğiniz şeyi düşünün ve başlayın parmaklarınızı çalıştırmaya. Hayalinizin nasıl gerçekleşmesini istiyorsanız yazmaya başlayın. Nerede yaşamak isterdiniz? Sabahları ne yapardınız? Nasıl arkadaşlarınız olurdu? Günlerinizi nasıl geçirirdiniz? Bu sorulara cevap buldukça aklınıza yeni sorular gelecek ve durum daha da heyecan verici bir hal alacak. Olmasını istediğiniz sahneleri, diyalogları, planları yazın. Geleceğin senaryosunu yazın ve canlandırın. Orada olmanın nasıl hissettirdiğini yazın. Yazıdklarınızı sık sık görebileceğiniz bir yerde saklayın. Arada okuyup eklemeler yapın.

3. Etrafınızı hatırlatacak şeylerle çevirin

Hayatınızdaki yenilik ne ise, etrafınıza onu hatırlatacak bir şeyler koyun. Bunlar herhangi bir şey olabilir. Yeter ki her gün gözünüze çarpan şeyler olsun.

İlgili yazı: Hayallerinize ulaşmak için tam anlamıyla hazır olun: Mental dayanıklılık ilkeleri

4. Gerçekleştirilebilir küçük hedefler oluşturun

Hayalinizdeki şeyi gerçekleştirmek için her gün yapmanız gereken şeyler neler? Çalışmak mı? Yeni insanlarla tanışmak mı? Araştırma yapmak mı? Yapmanız gerekenleri belirleyin ve daha sonra kendinize bir takvim oluşturun. Hayalinizi ufak hedeflere bölün ve her gün bu hedefleri gerçekleştirmek için çaba harcayın.

5. Hayalinizi hatırlayın

Her sabah veya her akşam gözlerinizi kapatın ve kendinizi hayalinize doğru ilerlerken hayal edin. Hayalinizin neden peşinden koşmak istediğinizi kendinize tekrar hatırlatın. 

İlgili yazı: Senin hayatın senin hayallerin: “Diğerlerinin” olmadığı her şey üzerine

İnsanın kendini keşfetmesi kolay bir şey değildir. Birçoğumuz kendini keşfetme süreci içinde direniş gösteriyor, hayallerimize ulaşmak için acı veren yollardan geçmek yerine konforlu alanımızda kalmayı tercih ediyoruz. Yeni şeyler denememize engel olan şeylerle mücadele ediyoruz. Oysa bunu aşmanın birçok yolu var. Kendinizi eski alışkanlıkların peşinden giderken, toplumdan uzaklaşırken, çalışmamak için bahane üretirken bulursanız bunun nedenini bulmakla uğraşmayın. Sadece kendinize şu soruyu sorun: Şu an ilerlemek için ne yapabilirim?

Kaynaklar:
Tinybuddha
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!