Hayallerinizin peşinden koşmak için 7 sebep

Herkes hayal kurar. Mesela çocukken kurduğunuz hayalleri hatırlamaya çalışın. O kadar geçmişe gidemiyorum diye düşünüyorsanız “büyüyünce ne olmak istiyorsun?” sorusunu ve bu soruya verdiğiniz cevapları hatırlayın. Doktor olmak istiyorum, öğretmen olmak istiyorum, astronot olmak istiyorum, şarkıcı olmak istiyorum… Aslında bu cevaplar bir meslek seçimi değil bir hayaldi.

Peki yakın geçmişte kurduğunuz hayaller var mı? Ya da en son ne zaman neyin hayalini kurdunuz ve bu hayalin gerçekleşmesi için ne yaptınız? Herkes kolayca “hayallerinin peşinden git” diyebiliyor fakat kaç kişi gerçekten hayallerinin peşinden gidiyor?

Biliyorum, şu anda sahip olduğumuz konfor alanlarını oluştururken çok uğraştık; fakat üzgünüm mucizeler o konfor alanlarından dışarı adım atmaya başlayınca yaşanıyor. Kurduğumuz hayaller bizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibi bu yüzden bu yazımda size hayallerinizin peşinden koşmanız için 7 sebep sıralayacağım.

1. Yaşamı değerli hale getirir

Hayalleriniz sayesinde en kötü günlerin bile üstesinden gelebilirsiniz. Motivasyonunuzun düştüğü her an ya da mutsuz hissettiğiniz her an hayallerinizi düşünün. Her sabah uyanmanızın ve bir kez daha deneme gücüne sahip olmanızın sebebi, geleceğe dair kurduğunuz hayallerdir. Hayallerinizden ve hayal gücünüzden asla vazgeçmeyin.

2. Başkalarına ilham olursunuz

Siz hayal kurup hayallerinizin peşinden gitmeye karar verdiğinizde, bunu yapmak isteyip yapamayan diğer insanlara da ilham olursunuz. Sizin motivasyonunuzun düştüğü anlarda da siz diğer hayalperestlerden ilham alırsınız. Hiç tanımadığınız birinin hayallerini gerçekleştirmesine bilerek ya da bilmeyerek destek olmak içsel olarak çok tatmin edici değil mi?

İlgili yazı: İlham – Enerji – Dönüşüm: Hayallerini gerçekleştirmek için tek bir adım yeter!

3. Karakterinizin oluşmasına yardımcı olur

Hayal kurmak çok güzel fakat hayali gerçekleştirmek için emek vermek gerekiyor. Hayal kurmak sınırlarınızı genişletirken aynı zamanda sizi test ediyor. Hatta belki birçok kez kırılma noktanıza götürecek. Fakat zorlukların kalbinde fırsatların yattığını unutmayın. İşte tüm bu zorluklara rağmen devam edebilme motivasyonunuz varsa hayaliniz elbet bir gün gerçekleşiyor. Bu yolculuğun sonunda geriye zorluklarla mücadele edebilmiş bir karakter kalıyor.

4. Hayatınızı güzelleştirir

İnsanlar hayatlarını daha da güzelleştirmek için hayaller kurar. Şu anda hayatınız istediğiniz konforda da olsa bu hiçbir zaman hayalleriniz ile kıyaslanamaz. Hayallerinizi gerçekleştirme yoluna girdiğinizde kendinizi daha iyi daha mutlu ve daha öz güvenli hissedeceksiniz ve bu da hayatınıza güzellikler katacak.

5. Kendinizle gurur duyarsınız

Kendi kendinizle gurur duymanız başkalarının sizinle gurur duymasından daha önemli. Her zaman yapmak istediğiniz şeyi sonunda gerçekleştirirken yaşadığınız adrenalin ve heyecan kendinize olan güveninizi arttıracak. Hayaliniz gerçekleştiğinde kendinizle gurur duyacaksınız ve hayatta yapamayacağınız hiçbir şeyin olmadığına inanacaksınız. Hayalleriniz gerçekleşmese bile bu yolculukta çok şey öğrenecek ve iyi ki denemişim diyeceksiniz.

İlgili yazı: TED konuşmacısı Laura Dekker yelkeni ve hayalleriyle dünyaya meydan okuyor

6. Pişmanlıklardan kurtarır

Yaşı sizden büyük insanlarla konuştuğunuzda birçoğu size yaşadığı pişmanlıklardan söz eder. Şu anda kapasiteniz varken yapmayı hayal ettiğiniz şeyin peşinden koşun. Ya hayallerinizi yaşayın ve iyi ki deyin ya da pişmanlıklarınızın ağırlığı ile yola devam edin.

7. Hayat bir kere

Hayat kısa. Günlerimiz sayılı. Dolayısıyla neden bu günleri sevmediğimiz şeyleri yaparak yaşayalım? Karar verip, uygulamaya geçmek için ihtiyacın olan tek şey kendine inanman.

Bu hayatta en iyi yaptığım şey hayal kurmak ve gerçekleştirmek. Yaşam enerjimi bundan alıyorum ve inanıyorum ki hayalleri gerçekleştirmek için içimizde kocaman bir potansiyel var. Bunu harekete geçirmek bizim elimizde…

Öznur Demirhan
Bu hayatta en çok heyecan duyarak yaptığım şey seyahat etmek, beni en çok motive eden şey yeni yerler görmek, olmaktan en mutluluk duyduğum yerler ... Devam