Kendinizi kaybolmuş hissediyorsanız korkmayın, aslında bu normal bir durum

“Kendini kaybolmuş, delirmiş veya umutsuz hissetmek; aynı olumlu düşünme, kesinlik ve muhakeme kadar
iyi bir yaşamın göstergesidir.” –Alain de Botton

Kendinizi kaybolmuş ve yalnız mı hissediyorsunuz? Ne yöne gideceğinizi bilemeyip başıboş ve kafanız mı karışık? Uzunca bir süredir bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyor acaba bulamıyor musunuz?

Belki sandığınızın aksine acınası bir durumda değilsinizdir. Kendi yaşamınızın dışarıdan güzel göründüğünün farkında olmayabilirsiniz. İçiniz kan ağlıyor, kendinizi eksik ve rahatsız hissediyor olabilirsiniz.

Kendinizi kaybolmuş hissediyorsanız korkmayın, aslında bu normal bir durum
Çocukken merak ettiğiniz bir şeyi keşfettiğinizde duyduğunuz heyecanı hatırlıyor musunuz?

Yıllarca hayatınızın rahatsız edici yönlerini reddetmiş veya görmezden gelmiş olabilirsiniz. Bunlara odaklanmak yerine, günlük rutinler ve alışkanlıklarla dikkatinizi dağıtıp bir parça huzur bulmaya çalışmış olabilirsiniz. Bu alışkanlıkların bazıları zaman içinde üstesinden gelmeniz gereken bağımlılıklara bile dönüşmüş olabilir. Bu başka bir konu ancak şunu bilmelisiniz, hayatınızın o rahatsız edici yönlerinden kaçmak için bulduğunuz her şey aslında yapay gündemlerden ibaret. Hiçbir kimliği veya yönelimi olmaya, söyleneni yapmanıza neden olan, sadece başkalarının sizden istediğini verdiğiniz bir düzenden bahsediyoruz.

İlgili yazı: Ben de mutlu olmak istiyorum; ama…

Peki tüm bunları yapmasaydınız ne yapardınız? Aslında tanımadığınız kendi öz benliğinizi nasıl onurlandırırdınız?

Hepimiz hayatın belli noktalarında yolumuzu kaybediyoruz. Bu ne kadar ürkütücü olsa da aslında normal bir durum çünkü kaybolmak bazen iyi bir şey de olabilir.

Kendini kaybolmuş hissetmek nasıl iyi bir şey olabilir?

Kendini kaybolmuş hissetmek, aslında daha iyi bir şeyin sizi beklediği anlamına gelir. Hepimiz zaman zaman bazı duygularımızın yükseldiğini hissederiz. Bu duygu yükselmeleri aslında bizlere hayatımız ve kendimizle ilgili bir şey anlatmaya çalışıyordur. Kendini kaybolmuş hissetmek de hayatınızın umutsuz olduğunu değil, sizi daha iyi bir şeylerin beklediğini gösterir.

İlgili yazı: Kendinizi özgürleştirin: Korku – kontrol döngüsünü kırmak

Hayatınızı başkalarının doğrularına göre inşa etmiş ve bu yüzden gerçekten ne istediğinizi unuttuğunuz için kendinizi kaybolmuş hissediyor olabilirsiniz. Başkalarının düşüncelerini, kendi düşüncelerinizden daha değerli görüyor olabilirsiniz. Sizi yükselten insanlar yerine sizi aşağı çeken insanlarla daha çok vakit geçiriyor olabilirsiniz. Tüm bunlar er ya da geç bazı rahatsızlıklar yaratıp size uyarı vermeye başlar. İşte bu uyarı aslında sizi daha iyi bir şeylerin beklediğinin uyarısıdır.

Merak duygunuzu yeniden alevlendirmek için bir fırsat olabilir

Çocukken merak ettiğiniz bir şeyi keşfettiğinizde duyduğunuz heyecanı hatırlıyor musunuz? İşte bu heyecanı yetişkin halinizle de yaşayabilirsiniz. Bu merak duygusu, aynı zamanda olaylara ve durumlara sadece zihninizle değil kalbiniz ve ruhunuzla da bakmak için bir davetiye olabilir. İlginç fikirlerle ilgili sorular sormak, size fırsatlar sunabilir.

Kendinizi kaybolmuş hissediyorsanız korkmayın, aslında bu normal bir durum
Kendi yaşamınızın dışarıdan güzel göründüğünün farkında olmayabilirsiniz.

Kendinizle yeniden iletişim kurma şansı tanır

Birçoğumuz çevremizdekileri veya hayatımızdaki insanları rahat ettirmekle uğraşıyoruz. Kendini kaybolmuş hissetmek ise bu meşguliyete biraz ara verip, dinlenmenizi ve kendi kalbinizi dinleyip sizin için neyin en önemli olduğunu keşfetmenizi sağlar.

Doğal yeteneklerinizi yeniden keşfetmek için zamana ihtiyacınız olabilir. Bir süre sonra en derinlerdeki ihtiyaçlarınızı, isteklerinizi keşfedebilirsiniz.

Kendini kaybolmuş hissederken nasıl yeniden yolunuzu bulabilirsiniz?

Hepimiz zaman zaman hayatta kim olduğumuzu, gerçekten ne istediğimizi veya nereye gittiğimizi anlamakta zorluk çekebiliyoruz. Bu zorlukları bir kenara bırakıp güvendiğiniz bir arkadaşınıza başvurabilirsiniz. İyi bir arkadaş, kutsal bir hazine gibidir. Hem size yolunuzu bulmanızda yardımcı olur hem de yalnız olmadığınızı hissettirir.

Bunun dışında meditasyon, nefes egzersizleri, yoga, sanat ve el işleriyle uğraşarak zihninizi ve bedeninizi dinlendirebilirsiniz.

Kaynak:
Tinybuddha

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!